Prečo objavovať svet? Je veľká šanca, že objavíte aj sami seba

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vo svete, kde každý kút podporuje zvedavosť, kde každá ulica, hora a rieka skrývajú príbehy o histórii, kultúre a živote, čaká pozvanie na jedno z najväčších dobrodružstiev: cestovanie. Jednomyseľne sa na tom zhodne desať z desiatich cestovateľov. Výhody cestovania sú také pestré ako krajiny, ktoré sa môžeme vybrať spoznávať. Ako argument neuspeje ani jazyková bariéra, ktorú ľahko pomôžu prekonať organizované poznávacie zájazdy.

ikona lietadloCestovanie rozžiari život farbami

Predstavme si svoj život ako čisté plátno a cestovanie ako paletu tých najžiarivejších farieb sveta. Každá destinácia ponúka jedinečné odtiene a textúry v podobe tradícií, jazykov a zvykov. Vnímanie a dočasné trávenie času v inej kultúre je jedným z najpresvedčivejších dôvodov na cestovanie. 

Oslava miestneho sviatku, vychutnávanie si tradičného jedla s miestnou rodinou alebo aj pozorovanie každodenných zvykov na mieste ďaleko od domova prináša poznatky, ktoré knihy alebo dokumentárne filmy nikdy tak autenticky neuchopia. Zároveň to podporuje empatiu, rešpekt, ocenenie rozmanitosti a krásy v našich odlišnostiach.

ikona lietadloViac ako len cesta

Cestovanie je viac než len presun z jedného miesta na druhé. Táto obohacujúca skúsenosť ponúka množstvo výhod. Ponoríte sa do nových kultúr, miestnej kuchyne, stretnete sa s rozmanitými spôsobmi života, otvoria sa vám úžasné príbehy z histórie, umenia i samotného ľudstva. 

Nie je to však len o destináciách, ktoré navštívime, ale aj o ceste do nášho vnútra. Zrejme si tiež uvedomíme, že individuálny pohľad na svet je len zlomkom obrovského množstva perspektív. Pri vstupe do nového prostredia sa často stretávame s výzvami a situáciami, ktoré nás vytláčajú z našej komfortnej zóny. Cestovanie učí flexibilite, trpezlivosti a neoceniteľnej schopnosti orientovať sa v neznámom. To zasa podporuje rast, odolnosť a hlbšie pochopenie seba samého a druhých. Domov sa okrem suvenírov a zážitkov vraciame aj s väčším rozhľadom. Práve dar perspektívy a osobného rastu je jedným z najcennejších prínosov cestovania.

jet lag pásmová chorobaPrečítajte si tiež
Jet lag, pásmová choroba. Triky ako ju prekonať.

ikona lietadloZvedavé objavovanie

Ľudstvo odjakživa túžilo skúmať a objavovať. Spoznávanie krajín je vzrušujúcim dobrodružstvom, či ide o trekking v nedotknutých dažďových pralesoch, šnorchlovanie v krištáľovo čistých vodách medzi žiarivými koralovými útesmi alebo objavovanie starovekých ruín, ktoré rozprávajú príbehy dávno minulých civilizácií. 

Tieto momenty nám pripomínajú majestátnosť sveta, často nás posúvajú až na hranice našich možností a umožňujú nám objaviť schopnosti, o ktorých sme nikdy netušili. Oživujú zvedavosť otupenú každodennou rutinou a prebúdzajú všetky zmysly, na ktoré pôsobí množstvo textúr, zvukov, pohľadov, chutí a vôní sveta. Zmyslové zážitky sa spájajú do mozaiky spomienok, vyvolávajú emócie a myšlienky, ktoré s nami zostávajú ešte dlho po návrate z ciest.

dobrodruh-medzi-domorodcami-ako-objavovať-svet

ikona lietadloĽudstvo má k sebe bližšie

Cestovanie ľudí spája, podporuje prekonávanie predsudkov, jazykových i kultúrnych bariér. Vzájomný kontakt, spoločný úsmev či univerzálne gestá pomáhajú nájsť spoločnú reč s ľuďmi, ktorých životy sa zdajú byť od našich tak veľmi vzdialené. Toto spojenie je ako náplasť proti rozdeleniu a nedorozumeniam, ktoré sužujú globálne spoločenstvo.

Zdá sa vám jazyková bariéra až príliš náročná výzva? Vyberte sa na poznávací zájazd, ktorý preklenie túto priepasť a tiež umocní cestovateľský zážitok. Sprievodcovia v krajinách často dlhé roky žijú a okrem zaujímavého podania historických súvislostí sa radi podelia aj o osobné príbehy či rôzne lokálne zaujímavosti. 

Svet je pripravený odhaliť svoje zázraky tým, ktorí sú ochotní ich preskúmať. Zbaľte si teda kufre a nechajte ho zmeniť váš život. 

TS, foto:  Dobrodruh.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.