Pepermintový olej má účinok podobný liekom proti bolesti. Ako ho používať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Že ste pepermintový olej nikdy neskúsili a vlastne ani nevideli v obchode? Ide vlastne o olej z mäty piepornej, presnejšie je to hybridný druh mäty, ktorá je výsledkom kríženia šľachtených odrôd mäty vodnej (mentha aquatica) a mäty obyčajnej (menta spicata).
Ako viete, mäta pomáha zlepšiť trávenie a dýchanie. Má antibakteriálne a analgetické účinky. Používa sa nielen v gastronómii, ale tiež na liečenie. A pepermintový olej naozaj dokáže nahradiť lieky na bolesť. Prečítajte si viac.

Osviežujúca a chutná mäta

Mäta alias pepermint sa využíva vo viacerých formách.

ikona medovkaČerstvé listy môžete pridať do nápojov, ako sú čaje alebo kokteily. Výborne sa hodia do šalátov –  zeleninových aj ovocných. Mätové lístky môžete pridať do rôznych omáčok a marinád na mäso alebo zeleninu. Samozrejme, nezabudnime na dezerty, ozdobenie zmrzliny, do čokoládových pokrmov.
A skúste mätové lístky využiť ako náplň – na
cestoviny, ako sú ravioly alebo pirohy.

ikona medovkaSušené listy sa často používajú na prípravu čaju. Stačí pridať niekoľko suchých listov do horúcej vody a nechať ich lúhovať, aby sa uvoľnili aromatické a chuťové vlastnosti.
Listy tiež môžete použiť ako koreninu pri príprave rôznych jedál, najmä v stredomorskej a blízkovýchodnej kuchyni.

ikona medovkaMäta má veľké využitie v potravinárstve – mätová príchuť sa často pridáva do rôznych potravín a nápojov, vrátane žuvačiek, cukroviniek, zmrzliny a sorbetov, čokolády a ďalších dezertov. Mäta sa hodí k mäsovým jedlám, skvele ladí s jahňacinou a kuracím mäsom,

ikona medovkaNo a známe sú liečivé účinky mäty – podporujú trávenie, uvoľňujú svaly, zmierňujú dýchacie problémy a zlepšujú koncentráciu.

Pepermintový olej ako liek proti bolesti

Spomínaný pepermintový olej sa extrahuje zo zelených častí rastliny a používa sa na aromaterapiu, liečivé účely a vo výrobe kozmetických a ústnych výrobkov.

„Extrakt z mäty je na základe preukázanej účinnosti jediný prístupný liek proti bolestiam hlavy spôsobeným napätím. Ak si ho nanesiete na čelo, spánky alebo temeno a rozšíri sa chladivý pocit, svaly sa uvoľnia. Následne sa prebudí metabolizmus, podporí sa prekrvenie a  stimulácia určitých senzorov chladu aktivuje telu vlastné potláčanie bolesti,“ tvrdí dvojica Petra Brachtová a Roland Liebscher Bracht, ktorým vyšla aj úspešná kniha Bez bolesti a v pohybe až do vysokého veku. Už 30 rokov sa zaoberajú cvičebným programom, vďaka ktorému môžete znížiť alebo odstrániť bolesť v rôznych partiách svojho tela.

mäta piepornáPrečítajte si tiež
Mäta pieporná. Liečivé účinky a skvelé recepty.

Účinky pepermintového oleja

  • Osviežujúci účinok: Jeho silná vôňa má osviežujúci a stimulačný účinok na celkovú pohodu a dobrú náladu.
  • Podpora trávenia: Pepermintový olej pomáha zmierniť tráviace problémy, ako sú nadúvanie, plynatosť a tráviace ťažkosti. Môže zrelaxovať svaly tráviaceho traktu a uľahčiť trávenie.
  • Uvoľnenie svalov: Jeho mentolová zložka má mierny analgetický účinok a pomáha uvoľniť napäté svaly. Preto sa často používa vo forme masážnych olejov alebo balzamov.
  • Zmiernenie dýchacích problémov: Inhalácia pepermintového oleja dokáže uvoľniť dýchacie cesty, zmierniť upchatie nosa a uľahčuje dýchanie. Môže byť užitočný pri symptómoch prechladnutia alebo alergii.
  • Osviežuje dych: Pepermintový olej sa často pridáva do ústnych vôd alebo pást na zuby pre osvieženie dychu. Ale aj vďaka jeho antibakteriálnym vlastnostiam, ktoré môžu pomôcť bojovať proti baktériám v ústnej dutine.
  • Podpora koncentrácie a budenia: Jeho osviežujúci účinok stimuluje myslenie a zlepšuje koncentráciu. Preto sa často používa ako súčasť arómy v kancelárskych alebo školách.

Kde ho zoženiem a za koľko?

pepermintovy-olej-fľaštička-listky-matyPepermintový olej kúpite bežne v bio obchodoch, na internete na natur a zdravých e-shopoch.
Napríklad Mätový olej DoTerra 15 ml ako vidíte na fotke vás vyjde na 35€.
Z iných značiek však nájdete aj lacnejšie varianty, povedzme 10 ml už od 5 eur.

Ak ho chcete skúsiť na bolesť hlavy, migrénu alebo po opici, natrite zriedený olej na spánky, čelo, ponad dutiny (nie blízko očí) a na zátylok.
Dá sa použiť aj v praktickom guľôčkovom balení.

Treba si však uvedomiť, že pepermintový olej môže byť pre niektorých ľudí príliš silný a môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo slizníc. Pred použitím pepermintového oleja teda vyskúšajte na malom kúsku pokožky a dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Foto: Freepik.com, Naturhome.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.