Jet lag alebo pásmová choroba. Tipy a triky, ako ju prekonať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste niekedy zažili jet lag? Pásmová choroba môže byť hrozná. Vaše biologické hodiny vplývajú na všetky vaše telesné systémy a doba potrebná na prispôsobenie sa novému časovému pásmu závisí od toho, ako ďaleko ste cestovali. Autorka tohto článku zažila jat lag pri ceste do Austrálie a do normálu sa dostala až po štyroch dňoch. V noci sa budila o štvrtej, už sa nedalo zaspať, mala rozhodený biorytmus.
Kedy vzniká jet lag a ako sa pásmová choroba prejavuje? Dá sa jej vyhnúť a čo zaberie, keď ju už dostanete? Poradíme.

Jet lag, alias pásmová choroba

K pásmovej chorobe dochádza, keď biologické hodiny nie sú v súlade so skutočným časom a spôsobia, že vy ste v nočnom režime, keď je deň (a naopak).

Let na východ je zvyčajne náročnejší než let na západ. „Cestovanie na východ obyčajne znamená, že dobiehate slnko, preto na miesto dorazíte v neskoršom čase, ako vaše biologické hodiny očakávajú. Ísť spať skôr, ako je vaše telo pripravené, nie je ľahké. Hladiny kortizolu ešte neklesli a správa melatonínu, že sa blíži koniec dňa, ešte nebola odoslaná. Let na západ je zvyčajne menej trýznivý, lebo musíte zostať dlhšie bdelí, čo je oveľa ľahšie psychicky aj biologicky,“ vysvetľuje vedec Stuart Farrimond v knihe Veda života.

Spôsob, ako sa vyhnúť pásmovej chorobe, jednoducho neexistuje. Po príchode do iného časového pásma sa každý deň posunú vaše vnútorné hodiny asi o hodinu vpred alebo vzad. Takže ak je rozdiel medzi vašou leteckou destináciou a domovom 7 hodín, očakávajte, že vám bude trvať celý týždeň, kým si vaše telo úplne zvykne na nový režim.

Samozrejme, budete môcť fungovať, ale nebudete úplne v 100-percentnej forme. Možno sa rýchlejšie unavíte, budete malátnejší, prípadne poklesne nálada.jet lag pásmová choroba

Ako sa pásmová choroba prejavuje?

Desynchronóza, ako sa to volá v medicíne, sa môže prejaviť niektorým, i viacerými príznakmi:

  • Najčastejšie poruchy spánku
  • Únava, oťapenosť, sklesnutosť
  • Dezorientácia a spomalené reakcie
  • Nevoľnosti a podráždenosť
  • Dehydratácia a poruchy trávenia
  • Bolesti hlavy

Tipy ako prekonať pásmovú chorobu

ikona lietadloVyhnite sa alkoholukofeínu  počas letu, lebo vám sťažia prispôsobenie sa režimu časového pásma vo vašej destinácii.

ikona lietadloV priebehu letu jedzte počas času vašej destinácie; pomôžete tak biologickým hodinám zosúladiť sa s novým časovým pásmom.

ikona lietadloVyjdite na denné svetlo tak skoro, ako je to možné a nedávajte si slnečné okuliare, aby ste poslali mozgu hlasné správy  „na prebudenie“. Dokonca aj oblačné počasie nasmeruje vaše biologické hodiny správnym smerom.

dobrý spánokPrečítajte si tiež
Ťažko zaspávate? Málo spíte? 20 tipov na dobrý spánok.

ikona lietadloZvoľte si nočný let a na základe trvania letu (časových pásiem, cez ktoré budete prelietavať) prídete do vašej destinácie v ranných hodinách. Tak sa môžu vaše biologické hodiny lepšie načasovať.

ikona lietadloIdeálny je spánok počas letu, čo však nie vždy ide. Najmä v ekonomickej triede je to väčšinou trhaný, prerušovaný, či plytký spánok. V biznis triede je to dokonalé – máte akoby vlastnú posteľ, vlastnú kóju, takže jet lagu sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyhnete.

ikona lietadloVyhýbajte sa svetlu nosením slnečných okuliarov a zatiahnutím závesov. V ten deň utlmíte chod vašich vnútorných hodín.

ikona lietadloVydržte po zvyšok dňa a snažte sa zostať bdelí, kým nepríde čas odchodu do postele podľa nového časového pásma. Bude vás to ťahať do postele, budete si chcieť zdriemnuť, utiahnuť sa…ale skúste sa prinútiť a vydržte. Takto nasmerujete svoje biologické hodiny k novému rytmu.

jet lag pásmová choroba

Ak cestujete na západ…

Letíte napríklad z austrálskeho Brisbane do Londýna. Vaše biologické hodiny budú počas prvého dňa 9 hodín pozadu od nového časového pásma. Pre vaše telo je ľahšie oneskoriť sa. Vaša bdelosť prudko stúpa; budíte sa veľmi skoro….potom bdelosť prudko klesá a na poludnie bojujete s únavou.
Cesta na západ vám spôsobí skoršie budenie, niekedy dokonca uprostred noci.

Ak cestujete na východ…

Ak idete opačne, čiže z Londýna do austrálskeho Brisbane, vaše biologické hodiny budú počas prvého dňa deväť hodín popredu od nového časového pásma. Pre vaše telo je náročnejšie posunúť sa vpred.
Cesta na východ vám sťaží zaspávanie.

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.