8 porúch spánku, ktoré ste už možno zažili | seriál Fakty na dlani

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pravdepodobne ste už niekedy zažili spánkovú obrnu, keď ste sa nedokázali v spánku pohnúť, akoby vám ochrnuli ruky alebo nohy. A zmocnila sa vás panika, snažili ste sa akokoľvek pohnúť… Máte takú skúsenosť? A možno ste boli v detstve námesační, prípadne ste trpeli parasomniou. A ak ste leteli do Ameriky, či Austrálie, takmer určite ste zažili jet lag.
Pozrite si 8 porúch spánku, ktoré patria medzi najčastejšie – niektoré ste možno už zakúsili, o ďalších ste asi ani nepočuli, no ľudia nimi trpia. Možno aj tí z vášho okolia.
Tu nájdete ďalšie časti seriálu Fakty na dlani.

 

8 častých porúch spánku

Poruchy spánku netreba podceňovať, pretože môžu oslabovať telo z fyzickej i psychickej stránky. Ako sa nižšie dočítate, niektoré poruchy zhoršujú imunitu, telo je náchylnejšie na choroby. Zhoršuje sa psychika a celková vyčerpanosť.
Preto ak máte podozrenie na niektorú z porúch, vyhľadajte lekára, prípadne sa zaujímajte o spánkové laboratóriá. Nájdete ich po celom Slovensku a vyšetrenie nie je nič zložité. Po tele máte rozmiestnené senzory, ktoré analyzujú vaše vnútorné procesy počas spánku. Vyšetrenie môže prebiehať v laboratóriu alebo aj u vás doma.

ikona ziarovkajet lag pásmová choroba 8 porúch spánku1. Jet lag

K najčastejším poruchám spánkového rytmu, ktoré postihujú zdravých ľudí, patrí pásmová choroba, čiže jet lag. Jej podstata je jednoduchá – lietadlá preletia za krátky čas niekoľko časových pásem a naše biologické hodiny sa tomu nedokážu prispôsobiť. V novom časovom pásme v krajine, kam sme práve prileteli, sa cítime cez deň ospalí a unavení a v noci zasa nevieme zaspať.
Pásmová choroba je horšia pri cestovaní smerom na východ, čiže napríklad na dovolenku do Thajska, Japonska, Austrálie, či na Bali. Musíme totiž zaspávať skôr než zvyčajne, čo je pre mozog ťažšia úloha, ako keď letíme na západ a musíme ostať dlhšie hore.

 

ikona ziarovka2. Insomnia

Často je príznakom rôznych psychických porúch od schizofrénie cez úzkostné poruchy, depresie, demencie až po poruchy príjmu potravy (napríklad záchvatovité nočné prejedanie). Najzávažnejšie sú poruchy spánku pri ťažších depresiách, keď ide o veľmi skoré prebúdzanie sprevádzané najhlbším smútkom a pesimistickým obsahom myslenia.

Insomnia môže byť prechodná, keď trvá iba niekoľko nocí, maximálne však 4 týždne. Môže byť dôsledkom nejakej vypätej situácie či psychického stavu.
Chronická insomnia trvá mesiace a pri nej je telo po dlhej dobe bez kvalitného spánku vyčerpané, znižuje sa imunita, dotyčný je náchylnejší na ochorenia, zhoršuje sa psychický stav.

 

ikona ziarovka3. Parasomnia

Ide o náhlu epizódu abnormálneho správania, ktoré je viazané na niektoré fázy spánku. Na REM fázu sa viažu nočné mory. Pri nich sa spiaci prebúdza na desivý sen, po prebudení je však bdelý a orientovaný, sen si pamätá.
„Sporadicky sa objavujú pri aktuálnom strese. Pri posttraumatickej stresovej poruche (PTSD) majú opakujúci sa charakter flashbackov. Postihnutý v sne opakovane zažíva katastrofické zážitky viazané na reálnu skúsenosť (napríklad vojnoví veteráni a obete trestných činov). Ide o poruchu, ktorá vyžaduje systematickú liečbu,“ tvrdia Anton a Andrea Heretikovci, autori knihy Sny, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar.

 

ikona ziarovka4. Spánková obrna

Je celkom pravdepodobné, že ste ju už niekedy zažili a nie je to veru nič príjemné. Prejavuje sa počas spánku náhle vzniknutým stavom, keď strácate schopnosť pohybu, hoci srdcová činnosť a dýchanie sú zachované. Jednoducho nedokážete pohnúť rukou, nohou, začnete si to uvedomovať a možno vás trochu chytí aj panika. Môže trvať sekundy až minúty a sprevádza ju desivý zážitok. Vyskytuje sa aj u zdravých osôb. Podľa štatistík malo spánkovú obrnu až 50 % ľudí.

 

ikona ziarovka5. Narkolepsia

Ide o geneticky podmienenú poruchu, ktorá sa prejavuje tetrádou príznakov, vysvetľujú Heretikovci. Zjednodušene – je to náhle zaspávanie počas činnosti. Volá sa to aj kataplexia, svalové ochabnutie od poklesu sánky až po pád na zem. Ďalej tam patrí spánková obrna, neschopnosť pohybu a reči počas prebúdzania. A napokon hypnagogické halucinácie, čiže halucinácie pri zaspávaní. Našťastie, ide o veľmi zriedkavú poruchu, ktorá postihuje asi 0,05 % populácie.

narkolepsia 8 porúch spánku

 

ikona ziarovka6. Námesačnosť

Inak tiež somnambulizmus sa vyskytuje u 15 – 30 % detí a asi u 1 – 4 % dospelých. Nastáva v prvých fázach NREM spánku, prejavuje sa napríklad túlaním po byte či vykonávaním jednoduchých automatických činností, zriedkavo aj komplexných aktivít, ako je šoférovanie. Námesačný má otvorené oči, pohybuje sa však strnulo. Pri dospelých námesačnosť raritne sprevádza násilné správanie.

 

ikona ziarovka7. Spánkové apnoe

Ďalšia pomerne častá porucha spánku, resp. porucha dýchania počas spánku. Prejavuje sa zástavou dychu počas spánku. Riziko spánkového apnoe je najmä u ľudí s obezitou, väčším obvodom krku a vyšším vekom. Vyskytuje sa skôr u mužov.
Táto porucha je sprevádzaná nadmerným chrápaním a výpadkami dychu – tzv. apnoickými pauzami. Tieto 10-sekundové pauzy sa objavujú aj viac ako desaťkrát za hodinu.

zlý spánok a 11 následkovPrečítajte si tiež
11 následkov, ktoré môže mať zlý spánok.

 

ikona ziarovka8. Hypersomnia

Nadmerná spavosť, kedy človek prespí denne viac ako 12 hodín a často zaspáva aj uprostred aktivít. Hypersomnia sa vyskytuje u osôb so zlými spánkovými návykmi. Býva tiež vedľajším účinkom niektorých liekov a v najhoršom prípade poukazuje na závažné choroby ako sú cukrovka, encefalitída či depresia.

Zdroj a foto: kniha Sny, Wikipedia,
Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.