Privádzajú vás niektoré obyčajné zvuky do šialenstva? Možno je to mizofónia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pre nikoho z nás nie je príjemné budiť sa na susedovho uštekaného psa alebo na zvuk kosačiek spod balkóna. Iných zas rozčuľuje tikot hodín, kvapkajúci kohútik alebo spolužiak, ktorý počas hodiny nervózne klepe nohou po podlahe. Niekto zasa príliš mľaská pri jedení, ďalší neustále posmrkáva alebo si praská kĺbmi na prstoch.
Existuje mnoho drobných a vlastne úplne obyčajných zvukov, ktoré nás však vedia privádzať do šialenstva. Doslova sme na ne alergickí. Znervózňujú nás, stresujú, strácame koncentráciu. Ak medzi takýchto ľudí patríte, pravdepodobne trpíte poruchou, ktorá sa volá mizofónia.

Spomeniete si, kedy ste naposledy z nejakého zvuku išli vyskočiť z kože? Napríklad škrípanie zubami, škriabanie nechtami po tabuli či mliaskanie spolusediaceho kolegu na obede. Väčšina z nás sa s nepríjemným zvukom dokáže vyrovnať pokojne a jednoducho. Napríklad, požiadame dotyčného, aby jedol so zatvorenými ústami, alebo sa snažíme zvuk ignorovať. Vedeli ste však, že malá skupina ľudí to jednoducho nedokáže? Aj drobný otravný zvuk ich rozčúli do takej miery, že sa neovládnu. Práve to je  mizofónia.
Čo ju najčastejšie spúšťa a ako sa tejto poruchy dá zbaviť?

 

Ako sa vlastne prejavuje mizofónia?

Mizofónia je jav, ktorý je zatiaľ preskúmaný pomerne málo. Prvé zmienky o ňom sa objavili okolo roku 2000. Jednoducho povedané, je to prudká reakcia vyvolaná zvukom, ktorý by niekomu inému možno neprekážal. Kým iní si pomyslia, že je zvuk otravný a pokúsia sa ho odignorovať, v človeku trpiacom mizofóniou sa dvihne prudká vlna nenávisti, prípadne paniky.
Je to porucha centrálneho nervového systému, ktorá v človeku vyvoláva tzv. flight or flight reakciu, teda potrebu úniku alebo útoku. Vedcom zatiaľ nie je jasné, čo presne zapríčiňuje vznik mizofónie. Ako však píše portál Webmd, vyvolať môže nielen psychickú a emocionálnu, ale aj fyzickú reakciu. To znamená, že človek pri počutí niektorých zvukov pociťuje napríklad úzkosť, búši mu srdce a môže sa dostaviť bolesť hlavy či nevoľnosť.

U ľudí trpiacich mizofóniou sa reakcie na zvuky rôznia. Niekto je len mierne otrávený, kým iného zachváti panika, je agresívny a musí rýchlo ujsť niekam, kde daný zvuk nebude počuť. Najsilnejšie reakcie vyvolávajú zvyčajne zvuky, ktoré iní ľudia vydávajú ústami, ako je napríklad mliaskanie, pískanie, hlučné dýchanie či poťahovanie nosom. Mizofonikom však neraz neprekáža len zvuk, ale aj vizuálny podnet sprevádzaný zvukom. Napríklad, ak sa niekto otáča na stoličke, ktorá škrípe.

mizofónia alergia na zvuky

Podľa vedcov hrá svoju rolu aj genetika, lebo toto ochorenie sa často v rodinách opakuje. Dobrou správou je, že mizofonici majú štatisticky vyššie IQ.

 

Ohrozuje to sociálny život človeka

Môže sa zdať, že ide o relatívne neškodné ochorenie, v skutočnosti však môže do značnej miery ovplyvniť sociálny život človeka. Predstavte si napríklad, že ste v reštaurácii so svojou mamou, tá si však neuvedomuje, že mliaska. V mizofonikovi môže mliaskanie vyvolať takú nenávisť, že musí odísť, čo nepadne dobre nikomu. Takí ľudia sa preto neraz vyhýbajú akýmkoľvek situáciám, kde by ich mohol daný zvuk ohroziť. Vyhýbajú sa večierkom, posedeniam s rodinou či stretávaniu sa s priateľmi.

17 typov bolesti hlavyPrečítajte si tiež
Bolesti hlavy. 17 typov bolestí a ako si pri nich pomôcť.

 

Čo môže mizofonik robiť?

Nanešťastie, mizofónia nie je vyliečiteľná choroba. Neexistuje tabletka, po ktorej by jedincovi zvuky prekážať prestali. V niektorých prípadoch sa odporúča, aby dotyčný užíval lieky zmierňujúce úzkosť, s mizofóniou však na Slovensku pôjde k lekárovi zrejme len málokto.
Pritom podľa niektorých štúdií trpí mizofóniou 10 až 20% populácie. Ak vás zaujíma táto téma viac, odporúčame film od Jeffreyho Scotta Goulda – Quiet Please. On sám je mizofonik a v 93-minútovom dokumente ukazuje práve tých, ktorí bojujú s mizofóniou, ako im táto porucha ničí život, čo sa dá robiť.


Existujú však spôsoby, ako svoj hnev či strach udržať na uzde a zvládnuť tak náročnú situáciu. Dlhodobým spôsobom je napríklad terapia pod vedením odborníka, ktorá človeka naučí negatívne myšlienky a svoje reakcie ovládať. Ako píše portál Sound relief, dôležitá je životospráva, napríklad pravidelný pohyb, meditáciadostatok spánku. Tie nám pomôžu konfrontáciu s nepríjemným podnetom zvládnuť efektívnejšie. Jednou z možností je vytesnenie daného zvuku.

Ak je to možné, slušne požiadajte osobu, ktorá napríklad mliaska, aby skúsila tento zvuk eliminovať. Ak to možné nie je, riešením sú slúchadlá. V súčasnosti existujú už nielen také, cez ktoré si bežne púšťame hudbu, ale aj také, ktorých úlohou je vytesniť akékoľvek zvuky z okolia a vďaka ktorým si môžete užiť chvíľku ticha.
V prípade, ak si nemôžete nasadiť slúchadlá, pomôžu relaxačné cvičenia, ktoré môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek, napríklad tie dychové. Tie vám pomôžu odpútať myšlienky od nepríjemného zvuku a sústrediť sa na niečo iné, napríklad na svoj vlastný dych a srdcový tep.

Zdroje: HN Science, Webmd, Harvard, Soundrelief
Foto:  Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.