Bolesti hlavy. 17 typov bolestí a ako si pri nich pomôcť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolesť hlavy je takmer vždy nepríjemná, ale záleží od toho, aký je to typ. Či je to len dôsledok toho, že ste pridlho pozerali na televízor, monitor počítača alebo do mobilu. Alebo ste počas dňa málo pili. Prípadne je to klasická migréna, a možno ste sa do hlavy udreli.
Bolesti hlavy sú rôzne. Aj následná liečba a uľavenie treba riešiť inak.
Asi sa však zhodneme, že mnohí poznáme pulzujúcu bolesť, ktorú zažívame napríklad  na konci týždňa. Káva už nepomáha, steny sa zo všetkých strán približujú a človek hľadá najbližší stôl, pod ktorý by mohol zaliezť.

 

17 typov bolesti hlavy

Podľa štatistiky, ktorú uvádzajú autori v knihe Zomieram?, každá päťdesiata návšteva na pohotovosti súvisí s bolesťou hlavy…a čuduj sa svete, väčšina ľudí to prežije.
No pravdou zároveň je, že bolesť hlavy niekedy predstavuje prvý príznak zásadného ochorenia, možno aj takého, ktoré ohrozuje život. Navyše mnoho ľudí zbytočne trpí opakovanou bolesťou tejto časti tela, ktorú by správna liečba mohla zmierniť.

ikona skvrna1. Bolesť hlavy zasahuje najmä čelo alebo tvár

… a nedávno ste možno mali nádchu, prípadne horúčku a tieklo vám z nosa?
„Jedna z prínosových dutín sa pravdepodobne upchala hlienom a jej sliznica priveľmi opuchla, takže sa nemôže vyprázdniť. Pokúste sa rozriediť hlien vdychovaním vodnej pary. Ak ste odvážni, použite na vypláchnutie prínosových dutín neti kanvičku,” odporúčajú Christopher Kelly a Marc Eisenberg, vysoko kvalifikovaní lekári a odborníci na zdravie z Columbia University Medical Center.

Prípadne môžete užiť ibuprofén a dekongestívum (látku zmierňujúcu upchatie nosa), ako je pseudoefedrín či fenylefrín. Ak bolesť hlavy postupne silnie a trvá vyše týždňa, pravdepodobne potrebujete antibiotiká. Navštívte preto lekára.

 

ikona skvrna2. Máte aj horúčku, bolia vás rôzne časti tela, svaly a hrdlo

Pravdepodobne máte chrípku. Bohužiaľ, ani vakcína proti chrípke vás úplne neochráni pred infekciou. Ak sa príznaky objavili pred menej ako dvoma dňami, skúste požiadať lekára, aby vám predpísal oseltamivir/Tamiflu, ktorý môže ochorenie skrátiť. Najvhodnejšou liečbou je však odpočinok, príjem veľkého množstva tekutín a užívanie paracetamolu.

 

ikona skvrna3. Nedávno ste celkom prestali piť kávu

Možno ste niečo také tušili, ale verili by ste, že to je naozaj dokázaná súvislosť? Bolesť hlavy môže byť naozaj abstinenčným príznakom po vysadení kofeínu.
Kofeín sa často používa na liečbu bolesti hlavy, no ak ho odrazu prestanete prijímať, môže sa to prejaviť – musíte bolesť prekonať, možno s pomocou analgetika, ako je ibuprofén.

 

ikona skvrna4. Ako keby vám hlavu zvierala obruč

Nepríjemná bolesť, ale väčšinou sa zmierni po odpočinku a po užití paracetamolu. Tieto príznaky sú typické pre tenznú bolesť hlavy, najčastejší a najmenej nebezpečný typ bolesti hlavy. Toto pomenovanie je výstižné z dvoch dôvodov.
Po prvé, bolesť pociťujete ako tenziu či tlak v oblasti hlavy.
Po druhé, vyvoláva ju napätie, napríklad stres či nedostatok spánku. Ak vás táto bolesť nesužuje pričasto a nenarúša vám život, nevyžaduje lekársku pomoc.

17 typov bolesti hlavy

 

ikona skvrna5. Bolesť je nepríjemná a silnejúca

Tento typ bolesti sa dá zniesť, nesúvisí však s nijakými inými príznakmi a nedá sa zaradiť do nijakej konkrétnej skupiny.
Užite analgetikum, zapite ho dostatočným množstvom vody a ľahnite si do tichej miestnosti. Účinok lieku sa prejaví po jednej až dvoch hodinách. Čoskoro by sa vám malo uľaviť.

 

ikona skvrna6. Časté či silné bolesti hlavy

Typ bolesti, aký ste v minulosti nezažili, no zrazu je tu – v tom prípade radšej navštívte lekára. Silný stres, zlý a nedostatočný spánok či náhly pokles prijímaného množstva kofeínu môžu zapríčiniť novú bolesť hlavy u ľudí, ktorí ňou zvyčajne netrpia. Ak však možné vysvetlenie neexistuje, mali by ste naozaj navštíviť lekára. V závislosti od typu bolesti sa možno budete musieť podrobiť nejakým vyšetreniam. Vyššie riziko vážneho problému hrozí ľuďom, ktorí majú viac ako päťdesiat rokov alebo oslabenú imunitu.

 

ikona skvrna7. Občas trpíte pulzujúcou bolesťou hlavy

A tá sa začína pozvoľne, sprevádza ju nevoľnosť a zvýšená citlivosť na svetlo a zvuk. To je klasický prípad migrény. Táto bolesť môže byť mučivá, no zvyčajne nebýva nebezpečná. Častejšie postihuje ženy a väčšinou sa objavuje po dvadsiatom či tridsiatom roku života. Obvykle, ale nie vždy, zasahuje len jednu stranu hlavy.
Často vzniká ako reakcia na konkrétne spúšťacie faktory, napríklad stres, hlad, silný pach či dokonca zlé počasie. U niektorých ľudí sprevádza nástup migrény aura, ktorá máva podobu nezvyčajných čuchových vnemov, blikajúcich svetiel alebo iných varovných príznakov.

Ak si myslíte, že trpíte migrénou, zájdite za lekárom, aby diagnózu potvrdil a predpísal vám správne lieky. „Občasné záchvaty sa zvyčajne liečia paracetamolom alebo ibuprofénom. Je dôležité, aby ste ich užili, len čo bolesť začne (alebo sa objaví aura), neskôr môže byť účinok slabší. Častejšie či vážnejšie záchvaty vyžadujú liečivá ako sumatriptán. Ak trpíte veľmi častými záchvatmi, po prvé, môžete sa oficiálne označiť za migrenika, člena najmenej atraktívneho klubu na svete, a po druhé, mali by ste užívať prípravky, ktoré záchvaty nielen liečia, ale im aj predchádzajú,” radia odborníci v knihe Zomieram? Príručka pre hypochondrov. Nájdete v nej odpovede na rôzne otázky ohľadom zdravia – bolesti brucha, horných a dolných končatín, pokožky, ženské a mužské problémy. Knihu si môžete objednať TU:

 

ikona skvrna8. Máte pocit, že ktosi vám do jednej z očníc pravidelne zatĺka klinec

Už len opísanie tejto bolesti je nepríjemné. Na tej istej strane ako bolesť vám sčervenie a opuchne oko, upchá sa nos alebo, naopak, začne vám z neho tiecť a čelo máte horúce a spotené.
Tento pekelný cyklus, známy ako klastrová bolesť hlavy, je taký neznesiteľný, že niektorých ľudí dohnal až k samovražde. Prichádza pravidelne, niekedy viackrát denne. Nad tým, že by ste ho zvládli sami, ani neuvažujte. Lekár vás pravdepodobne pošle na vyšetrenie mozgu zobrazovacou metódou, ktorá by mohla odhaliť nádor. Ten sa totiž môže prejavovať práve takto.

 

ikona skvrna9. Bolesť hlavy pri česaní alebo žutí

Máte viac ako päťdesiat rokov, pri česaní vás bolí koža pod vlasmi a po niekoľkominútovom žutí aj sánka? Pravdepodobne trpíte temporálnou arteritídou, pri ktorej sa poškodzuje a zužuje spánková tepna. Medzi hlavné príznaky patrí bolesť hlavy, citlivosť kože pod vlasmi, bolesti v oblasti sánky po žutí a zmeny či poruchy videnia. Ak sa choroba rýchlo nediagnostikuje a nelieči, poruchy videnia môžu byť trvalé. Návštevu lekára neodkladajte.

 

ikona skvrna10. Bolesť hlavy a zle artikulovaná reč

Ak vás postihne takáto bolesť hlavy, že zrazu neviete správne artikulovať, cítite sa slabí, znížila sa vám citlivosť v hornej či dolnej končatine, okamžite vyhľadajte lekára, prípadne choďte na pohotovosť. Možno vás postihla náhla cievna mozgová príhoda (mŕtvica), ku ktorej dochádza pri náhlom nedostatku krvi v mozgu.
Ako vravia lekári − pri mŕtvici „čas znamená mozog“. Ak sa do nemocnice dostanete včas, lekári vám podajú špeciálne pohotovostné lieky, ktoré zlepšia prítok krvi do mozgu.

 

ikona skvrna11. Cítite sa vyčerpaní a nesvoji

Bolesť hlavy súvisiaca so zmätenosťou, s nadmernou ospalosťou či so zmenami osobnosti môže naznačovať vysoký vnútrolebkový tlak, ktorého príčinou môže byť infekcia, nádor alebo krvácanie. Všetky tieto stavy vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

17 typov bolesti hlavy

 

ikona skvrna12. Máte horúčku a bolí vás krk

Príčinou vysokej horúčky, bolesti hlavy a stuhnutosti či bolesti krku môže byť infekčný zápal mozgových obalov – meningitída. U niektorých ľudí vyvoláva aj citlivosť na žiarivé svetlo. Ak sa okamžite nenasadia antibiotiká, meningitída môže viesť k epileptickým záchvatom, ku kóme a k smrti. Navyše je vysoko nákazlivá, preto keď vás budú nakladať do sanitky, bozky na rozlúčku vynechajte.

 

ikona skvrna13. Bolesť hlavy prišla náhle a je urputná

Bolesť hlavy, ktorá počas niekoľkých minút vystúpi z nuly na desať stupňov, je známa ako blesková bolesť hlavy (thunderclap headache). Často je príznakom vážneho a rýchlo sa rozvíjajúceho problému, ako je krvácanie do mozgu. Okamžite sa musíte dostať na pohotovosť, kde vám vyšetria mozog zobrazovacou metódou.

 

ikona skvrna14. Silno ste sa udreli do hlavy

Ak po úraze hlavy pociťujete stupňujúcu bolesť tejto časti tela, môže to byť príznak otrasu mozgu alebo aj život ohrozujúceho problému, napríklad krvácania do mozgu.

 

ikona skvrna15. Bolesť hlavy začala pri cvičení

Ak sa vo fitnescentre usilujete zapôsobiť na ľudí a odrazu máte pocit, akoby vám ktosi vrazil do tváre sekáčik na ľad, možno vám pri námahe praskla v hlave či krku cieva. Ak je vaším jediným cvičením „džoging“ na toaletu a späť počas reklamy v televízii, potom sa tento stav môže vyskytnúť aj pri menej intenzívnych činnostiach, ako je beh na trenažéri. Keďže krv v okolí mozgu môže byť predzvesťou vášho rýchleho skonu, okamžite sa snažte dostať na pohotovosť na kompletné vyšetrenie.

 

ikona skvrna16. Bolesť hlavy začala pri sexe alebo po ňom

Ak pri pohlavnom styku pocítite náhlu, novú, prudkú a intenzívnu bolesť hlavy, mali by ste sa rýchlo zdvorilo ospravedlniť, obliecť sa a odísť na najbližší urgentný príjem. Rovnako ako pri cvičení, aj pri sexe vám môže prasknúť jedna z ciev v mozgu a zapríčiniť intenzívnu bolesť s náhlym nástupom.

Zuzana Štičková a ako sa zbaviť bolesti chrbtaPrečítajte si tiež
Fyzioterapeutka radí, ako sa zbaviť bolesti chrbta.

 

ikona skvrna17. Jedným alebo aj oboma očami vidíte čoraz horšie

Bolesť a neostré videnie sú prejavy viacerých ochorení. Takmer všetky vyžadujú, aby ste im venovali bezodkladnú pozornosť. Zvýšený vnútrolebkový tlak môže stlačiť zrakové nervy, ktoré mozog spájajú s orgánmi zraku, a zapríčiniť rozmazané videnie.
Nepriechodnosť tepien zásobujúcich oči a lebku krvou neraz spôsobuje neostré videnie, bolesť hlavy, citlivosť kože pod vlasmi (napríklad pri česaní) a bolesť v oblasti sánky pri žutí. Akútny glaukóm (hlavnou príčinou je vysoký vnútroočný tlak) spôsobuje rozmazané videnie, sčervenenie oka a silnú bolesť hlavy.

V zriedkavých prípadoch sa poruchou videnia pred nástupom bolesti hlavy alebo po ňom prejavuje aj migréna. Ak však záchvaty migrény v anamnéze nemáte, pri každej bolesti hlavy spojenej s poruchami videnia by ste vždy mali urýchlene vyhľadať lekára.

ZDROJ: kniha Zomieram?, internet
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.