5 užitočných rád, ako vybrať vhodnú bežeckú obuv

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Správna bežecká obuv patrí k základnej výbave každého bežca. Často však dochádza k rozličným chybám, ktoré pri jej výbere robia začiatočníci i pokročilí. Preto sme pripravili 5 tipov, ktoré vám napovedia, ako si vybrať naozaj vhodnú bežeckú obuv a užívať si samotný beh.

 

ikona beh1. Základom je správna veľkosť

Možno to znie triviálne, ale aj pri výbere veľkosti sa robia chyby. myslíte si, že poznáte veľkosť svojej nohy, vyskúšate, sedí a kúpite.
Dôležité je, aby bežecká obuv naozaj poskytovala dostatok miesta pre vaše chodidlá. Pri skúšaní si tenisky poriadne zašnurujte a zistite, či v prednej časti zostala rezerva 5 až 7 mm. Toto odporúčanie však platí všeobecne, pri rôznych bežeckých disciplínach sa to môže mierne líšiť. Napríklad počas dlhého maratónu miesta budete potrebovať viac, pokojne aj o jeden celý centimeter.

 

ikona beh2. Rovnako podstatná je šírka obuvi

Rôzni výrobcovia používajú odlišné strihy obuvi. Platí to aj pri jednotlivých modeloch. Ideálna bežecká obuv by nemala byť príliš úzka, chodidlom by ste v nej mali vedieť mierne pohybovať do oboch strán. V žiadnom prípade by ste sa však pritom nemali dostať za hranu stielky. Niektorí bežci majú radšej užšie topánky. Umožňuje im to väčšiu kontrolu počas behu.

ako si vybrať vhodnú bežeckú obuv

 

ikona beh3. Pri behu nikdy nepodceňujte pohodlie

Čím dlhšia je trasa, tým väčšia je aj záťaž na vaše chodidlá. Už počas skúšania by topánka mala perfektne sadnúť. Pri priehlavku i päte si vždy nechajte nejaký priestor pre malý pohyb chodidla tak, aby sa bežecká obuv nevyzúvala. Ak pri priehlavku cítite tlak, zbytočne neriskujte a dajte prednosť inému modelu.

 

ikona beh4. Ušetrite čas s unikátnou aplikáciou „Diagnostika nášľapu‟

Keďže každý športovec a jeho typ tréningu je jedinečný. Pri výbere obuvi je potrebné zohľadniť viacero vecí. Povrch, na ktorom zvyčajne beháte, je rovnako dôležitý ako tempo behu, pohlavie či váha danej osoby. Aplikácia pre výber správnej bežeckej obuvi sa vás tiež prostredníctvom jednoduchej grafiky opýta na preferovaný typ nášľapu. V závislosti od vášho výberu sa zobrazí zoznam konkrétnych modelov tenisiek, ktoré si jediným kliknutím viete zoradiť podľa ceny.

ako si vybrať vhodnú bežeckú obuv

 

ikona beh5. Moderná bežecká obuv prináša najnovšie technológie

Pre najväčšie pohodlie počas behu zvážte výber topánok s „jemnejším pristátím‟ prostredníctvom funkcie ASICS Gel.
Možno vás naopak zaujme komfort medzipodrážky CloudTec od značky ON Running. Konečný výber je na vás. Rovnako tak aj prístup k behu. Usilujte sa mu venovať pravidelne a razom sa to odrazí na vašom zdraví. Najmä teraz, počas pandémie koronavírusu, vám beh zabezpečí dostatok pohybu.

beh zbavuje depresie a úzkostiPrečítajte si tiež
Je pravda, že nás beh zbavuje depresie a obáv?

— PR článok —
Foto: Bigstock.com, Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.