15 trikov, ako si vylepšiť kuchyňu a kúpeľňu bez rekonštrukcie a búrania

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všade dobre, doma najlepšie…a ešte lepšie, ak to vo vašom dome, či byte vyzerá naozaj podľa vašich predstáv. Nemusíte ani bývať v podnájme, či prenájme, a niekedy máte pocit, že vaša domácnosť by potrebovala mierne úpravy. Že v nej čosi chýba, nejako neladí, niečo vám prekáža… Ale prirodzene, do rekonštrukcie sa nechcete púšťať, lebo peňazí nie je nazvyš. Navyše je to náročné na čas, energiu a logistiku.
Aj preto máme pre vás 15 trikov, ako si vylepšiť kuchyňu a kúpeľňu bez toho, aby ste museli búrať, prestavovať, robiť veľké zásahy. Bez remeselníkov a svojpomocne 🙂

 

ikona zdvihnutý palec7 trikov, ako si vylepšiť kuchyňu

V kuchyni sa zdržiavame naozaj veľmi často a dlho. Nielen pri varení, ale často kuchyňa je srdcom domácnosti. Keď príde návšteva, neraz nejde do obývačky – ako by sme čakali – ale mieri do kuchyne, ktorá je domáckejšia, rodinnejšia.
Frida Ramstedtová je uznávaná švédska dizajnérka, ktorá udáva najmodernejšie trendy v bytovom dizajne. Jej dizajnový blog sledujú milióny ľudí mesačne a na základe jej odporúčaní sme zostavili nasledujúce triky.
„Fungujú bez ohľadu na to, či bývate v podnájme alebo vo vlastnom. Pravdaže, ak bývate v podnájme, vždy musíte najprv požiadať o súhlas prenajímateľa,” dodáva Frida, ktorej vyšla v slovenčine jej kniha Príručka interiérového dizajnu. Obrovský svetový hit, ktorý kúpilo 25 krajín.
Tak poďme na jej rady a tipy, ak si chcete vylepšiť kuchyňu. Existuje niekoľko skratiek.

1. Odmontujte dvierka skriniek a dajte si ich premaľovať. Alebo ich sami natrite kvalitným valčekom a profesionálnou farbou.

2. Vymeňte všetky rúčky a kovania. Tie staré môžete niekomu predať alebo zaniesť do secondhandu.

3. Vymeňte stropné osvetlenie. Odmontuje štandardné stropové svetlo alebo žiarovky, ktoré sa najčastejšie montujú do novostavieb či podnájmov, a namontuje si namiesto nich dlhšie bodové svetlo, s ktorým môžete osvetlenie smerovať.

„Domov je to najkrajšie slovo.”
Laura Ingallsová Wilderová

4. Kachličky s nepekným vzorom alebo farbou prekryte špeciálnou kachličkovou dekoráciou vo forme nálepiek. Je to trochu prácne, ale ak sa urobí poriadne, vydrží dlho a premení celú kuchyňu. Ak sa vám predstava plastu a lepenia nepozdáva a lepšia alternatíva je pre vás farba, môžete kachličky pretrieť. Použite na to buď špeciálnu, alebo aj základnú farbu. Opýtajte sa v obchode, určite vám poradia.

5. Ak nemáte možnosť premaľovať kuchynskú linku, skúste premaľovať stenu v kuchyni. Nepodceňujte tento spôsob zmeny, aj keď nemáte radi výrazné farby. Aj ľahký farebný nádych dokáže dvierka skriniek a celú kuchyňu úplne premeniť.

6. Fádnu podlahu prekryte behúňmi. Často sú lacnejšie než väčší koberec, no efekt bude prinajmenšom rovnaký. Ak stôl prikryjete dlhším obrusom, nikto sa nebude pozerať na podlahu pod ním.

7. Aj police a otvorené police predstavujú jeden zo spôsobov, ako v kuchyni docieliť zmenu.
Ak bývate v podnájme, skúste zvesiť dvierka na jednej kuchynskej skrinke a vytvorte tak otvorené odkladacie priestory.
Ak ste vo svojom, môžete si do stien vŕtať, koľko chcete. Skúste zložiť vrchné skrinky a na jej miesto zavesiť policový systém na konzolách.

 

ikona zdvihnutý palec8 trikov, ako si vylepšiť kúpeľňu

Stačia naozaj drobné zmeny a celkový dojem sa mení. „Drobný kvietok alebo zelená vetvička vo váze či skupinka pekných flakónikov s parfumom a pekné mydlo vyložené na poličke môžu zmeniť dojem zo strohej a chladnej kúpeľne na nepoznanie,” tvrdí Frida vo svojej knihe Príručka interiérového dizajnu.

Kúpeľne v dôsledku svojich vodoodolných materiálov často pôsobia tvrdo a fádne. Kúpeľňové okná (ak ich máte) sú preto veľmi vďačné miesta pre zelený porast či chutné drobné zátišia na zjemnenie priestoru. Rastliny môžete využiť ako clonu pred zvedavými pohľadmi zvonka, a ak si na okno dáte kozmetiku, budete ju mať ľahko a rýchlo poruke.
Tu sú triky, ako si skrášliť kúpeľňu.

ako si vylepšiť kúpeľňu

1. „Nepoznám kúpeľňu, ktorej by neprospelo väčšie zrkadlo nad umývadlom. Je to lacný spôsob, ako v inak fádnej kúpeľni vytvoriť viac priestoru,“ tvrdí skúsená dizajnérka.

2. Nové osvetlenie. Kým v kúpeľni vymeníte lampu, najprv sa oboznámte s aktuálnymi normami o IP krytí a ochranných zónach, ale samotná výmena svietidla je relatívne jednoduchá. Nová lampa dokáže svetlo v miestnosti úplne zmeniť.

3. Mnohí sa v podnájme trápia s pestrofarebnými rohožkami vo vlhkých priestoroch a ladiacimi kachličkami, ktoré sa im vôbec nepáčia. Ak vás farebná kombinácia ruší, môžete siahnuť po triku s kachličkovými nálepkami aj v kúpeľni a zároveň si kúpiť väčší (jednofarebný) pokrovec, ktorý podlahu prekryje a farbu trocha utlmí.

4. V podnájmoch občas chýbajú v kúpeľni komody alebo skrinky. Zvyčajne sa nemusia fixovať na stenu, ale kvôli rozvodom vám aj tak musí pomôcť inštalatér. Staré riešenie si odložte a pri sťahovaní kúpeľňu vráťte do pôvodného stavu.

„Len pekné nestačí.”
Lotta Agatonová

5. Háčiky sa často dajú vymeniť aj bez nových dier v stene. Staré háčiky vykrúťte a vymeňte za nové.

6. Ak nemôžete vymeniť celý záchod, určite investujte do kvalitnej dosky, kvalitnejšej, než je plastový kruh, ktorý predstavuje štandardnú výbavu v mnohých podnájmoch a novostavbách. Dosky sa dajú kúpiť v rozličných farbách, ale tiež drevené či s imitáciou dreva, ak sú vám také milšie.

7. Vytvorte si viacero odkladacích priestorov. Namontujte do kúpeľne malú poličku, aby ste získali viac miesta na ukladanie vecí (ak sa tam zmestí bez toho, aby kúpeľňa pôsobila priúzko). Za záchodovú misu namontuje otvorený policový systém na konzolách. Zadnú stranu dverí využite na zavesenie osušiek a županov na háčiky (zaveste ich na dosku dverí) alebo do už vyvŕtaných dier pripevnite závesnú lištu, aby ste háčiky nemuseli vŕtať do steny.

8. Staré škáry v kúpeľni a na stenách sprchovacieho kúta rýchlo oživíte pomocou pera na škáry. Vyberte si farbu s prípravkom proti plesniam, ktorá je na báze vody a bez toxínov (môžete skúsiť napríklad tento bielič). Kým sa pustíte do celej kúpeľne, najprv si ho vyskúšajte na mieste, ktoré nie je také nápadné, napríklad za vaňou, aby malo naozaj ten správny odtieň.

na čo myslieť, ak chcete ísť bývať do domuPrečítajte si tiež
Chcete ísť bývať do domu? Na toto myslite.

Príručka interiérového dizajnuMnožstvo podobných trikov a rád nájdete v knihe Príručka interiérového dizajnu od švédskej autorky Fridy Ramstedtovej. „Prečítala som stovky kníh o zariaďovaní, pátrala som v knižniciach, kupovala som si staršiu literatúru na blšákoch a objednávala som si zahraničné tituly na internete. Väčšinu z týchto kníh však tvorili obrázky rozličných interiérov a úžasných domovov, ale konkrétne rady pre bežné príbytky som v nich prakticky nenašla,” tvrdí Frida.

Aj preto napísala vlastnú knihu plnú praktických tipov. Vysvetľuje v nej základy dizajnu, zasvätí vás do pravidiel a myšlienkových postupov. Ukáže, ako sa vďaka drobným úpravám môže výrazne zmeniť celkový dojem interiéru bez toho, aby ste museli nakúpiť kopu nových vecí alebo vyhodiť, či renovovať pôvodné zariadenie.

Foto: Tatran, Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.