Ako štýlovo zariadiť kuchyňu? Inšpirujte sa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kedysi boli kuchyne centrom diania a doslova tam žili celé rodiny. Keď prišla návšteva, neusadila sa v obývačke, ale v kuchyni. Potom prišlo obdobie, keď sme utekali do obývačiek, ale znova sa vraciame do kuchýň. Už to totiž nie sú nejaké odľahlé miestnosti, unifikované a sivé, kde sa „len pripravuje jedlo“. Zariadiť kuchyňu sa dá dnes naozaj veľmi štýlovo, moderne a originálne. Ponúkneme vám niekoľko zaujímavých tipov a rád, ktoré odporúčajú bytoví dizajnéri, či odborníci na jednotlivé zariadenia a doplnky.

Kuchyňa je srdcom domova a aby ste sa v nej cítili dobre, myslite pri jej navrhovaní, či prerábke naozaj aj na detaily. Podlaha, skrinky, typ mechanizmov, vybavenie a funkčné drobnosti. Mnohí odborníci tvrdia, že tajomstvom dokonalej modernej kuchyne sú zaujímavé detaily, takže dajte si záležať aj na nich.
Moderné sú dnes biele kuchyne, ale nenechajte sa obmedzovať a pokojne pridajte farby a vzory. Niektorí ľudia sa obávajú jednotvárnosti, veď v kuchyni máme všetci skoro to isté… Omyl. Aj s týmto priestorom sa dá pekne pohrať.

 

Kvalitná kuchynská linka

To je asi základ pre každú gazdinku. A pritom to nemusí byť nič predražené, stačí vhodná fólia a linka sa tvári ako z betónu J ocenia to najmä milovníci minimalistického industriálneho štýlu. Fólie pritom ponúkajú takmer neobmedzené možnosti.
Ak nechcete priamo vymieňať celú linku aj so skrinkami, stačí na dvierka použiť akrylátové nástreky – tie potom ani pôsobením slnečných lúčov nevyblednú a povrch odolá naozaj vysokým teplotám (mnohí výrobcovia uvádzajú až 100 stupňov Celzia).

Spomínanými fóliami môžete tiež potiahnuť frézované dvierka, ak práve nemáte radi hladké povrchy. Takáto povrchová fólia sa ľahko udržiava, čistí a vďaka tomu sa drevo chráni aj pred vlhkosťou, ktorá vzniká v kuchyni. Fólia totiž pokrýva všetky strany, aj bočné hrany.

Moderné sú kuchynské dosky vyrobené z kameňa, konkrétne kremeňa. „Kremeň je atraktívny pre svoju trvácnosť a konzistentné farebné vlastnosti. Vysoko na rebríčku popularity je aj žula. Tá patrí medzi najtrvanlivejší prírodný materiál a dobre odoláva prasklinám,“ píše sa v článku Trendy v kuchyniach pre rok 2018 na blogu o bývaní Inspiri.

ako štýlovo zariadiť kuchyňu

 

Z čoho podlaha?

Niekto má rád v kuchyni dlažbu, iný kvalitné drevo, ďalší zasa vinyl, či korok.
Dlažba v kuchyni má samozrejme svoje výhody aj nevýhody. Mnohí sa obávajú jej popraskania, keď im vypadne z ruky hrniec, pohár, kovová naberačka.
Vždy voľte dlaždice určené na vyššiu záťaž. Musia byť kvalitné a postrážte si aj ich položenie. To totiž rozhoduje. Lepidlo musí byť po celej ploche, nielen v strede dlaždice, ako sa to bežne robí – či už z nevedomosti, alebo lenivosti a pre rýchlejšie položenie dlaždíc. Nikde nesmú zostať duté miesta, pretože keď vám vypadne pohár a dopadne presne na toto miesto, máte problém. Je jasné, že dlaždica tam môže prasknúť, aj keď je kvalitná.
Sledujte remeselníkov aj pri doťahovaní citlivých okrajov, ktoré musia byť naozaj poctivo vyšpárované.

Nechcete, aby bola na zemi vidieť každá špinka a omrvinka? Voľte dizajn, ktorý je farebnejší, má rôzne vzory ap. Ak chcete, aby bola podlaha naozaj čistá, máme zopár trikov: hladký povrch a čo najmenej špár. Takže veľkoplošné dlaždice. Tu však musíte trvať na skutočnej precíznosti. Pokládka musí byť technologicky aj geometricky dôsledná, pretože nejaká tá nepresnosť sa stratí na menších dlaždičkách, ale pri veľkých to bije do očí.
Dôkladne si vyberajte aj špárovaciu hmotu. Mala by byť odolná proti kyselinám, keďže pri varení nám na zem prskajú rôzne agresívne látky. Dlaždicu utriete, ale špára odoláva a môže vyzerať po čase fľakato.

ako kúpiť domPrečítajte si tiež
Ako kúpiť dom a myslieť na všetko dôležité?

 

Skrinky a drobnosti

Každá dobrá gazdinka vie, koľko úložného priestoru potrebuje v kuchyni. Že ho je treba naozaj veľa a vždy myslieť aj na detaily.
Napríklad umývačka riadu by mala byť pri umývadle a ideálne aj pri koši s tým, že sa kôš aj dvierka umývačky otvárajú naraz. Neblokujú sa. Z taniera totiž najskôr vysypete zvyšok do koša, opláchnete pod vodou a vložíte do umývačky. Určite by ste to nechceli robiť tak, že musíte otvoriť dvierka na kôš, vysypať, potom zatvoriť, opláchnuť a otvoriť dvierka od umývačky… Prípadne mať umývadlo dva metre od umývačky, čiže keď opláchnete tanier a prechádzate k umývačke, pokvapkáte si podlahu. Sú to detaily, ale oplatí sa na ne myslieť.

Praktické sú výsuvné obrie zásuvky, vnútri pekne rozdelené, na naolejovaných kolieskach a mechanizmoch. Niektoré majú navyše pekne riešené sklenené bloky, takže vidíte, čo ste si kde uložili.

ako štýlovo zariadiť kuchyňu

 

Funkčné ostrovčeky

Dnes sa kuchyne už nerobia len spôsobom „všetko popri stene“. Štýlovo vyzerajú rôzne ostrovčeky s kuchynskými zariadeniami, no treba na ne myslieť už pri stavbe, či rekonštrukcii.
Elektrinu pre indukčnú dosku zavediete do stredu miestnosti bez nejakých problémov, ale s vodou a odpadom to už môže byť problém. Premyslite si to vopred a nechajte si poradiť. A ak o tom nie ste dokonale presvedčení, radšej nechajte drez pri stene a do stredu kuchyne dajte úložné priestory pre kuchynskú techniku, či riad.

Obľúbené sú barové pulty, ktoré sa hodia takmer do každej kuchyne. Získate ním dojem luxusu a je to hlavne praktický kúsok.
Barový pult sa umiestňuje asi do výšky vodorovne položeného predlaktia vzpriamenej postavy, čiže aby sa pri ňom dalo pohodlne stáť, ale aj sedieť na vysokej stoličke. V centimetroch je to od 90 do 120 cm, stoličky k nemu asi vo výške 60-80 cm. Materiál musí byť z príjemný na dotyk a ľahko utierateľný – ideálne je drevo alebo umelý kameň, prípadne laminátová fólia.

A čo na záver?
„Moderné bývanie kladie dôraz najmä na čisté línie, účelnosť a jednoduchosť. Každý kus nábytku plní okrem estetickej aj vyložene praktickú funkciu,“ pripomína Femme.sk v článku o bývaní kedysi a dnes. Existuje veľa inšpiratívnych nápadov, ako si zariadiť byt a konkrétne kuchyňu, aby bola funkčná, dizajnovo moderná, esteticky zaujímavá a cítili ste sa v nej príjemne.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.