Máte v pláne kúpiť si dom? Je to váš sen? Alebo sa chystáte hľadať, lebo nastal ten čas? Kúpa domu nie je jednoduchá záležitosť, cena je oveľa vyššia ako pri byte a tým pádom aj riziko. Môže to byť holodom, nový dokončený dom, alebo už roky obývaný dom. Pri každom platia trošku iné pravidlá, na čo si dávať pozor. No všetky majú niekoľko základných odporúčaní, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Ako kúpiť dom a myslieť na všetko dôležité?
Nepodceňujte prvý dojem, ktorý si vytvárate už pri príchode k domu. Všímajte si cestu, dopravu (zápchy a prístup), lokalitu (blízko obchodov? je v okolí niečo rušivé ako železnica, veľká cesta ap.?). Aké sú v okolí možnosti trávenia voľného času? Ako vyzerajú ostatné domy na ulici, aký je ich stav a celkovo stav pozemky?
Už prvé pocity sú dôležité a nemali by sme ich prehliadať, prípadne zatláčať do úzadia so slovami „najdôležitejší je aj tak samotný dom“. Tieto pre mnohých „druhoradé“ signály vám môžu neskôr znepríjemniť bývanie a celkovo vychutnávanie si svojho vlastného domčeka.
Ako kúpiť dom a myslieť na všetko dôležité?
Prvá obhliadka
Nechcite vidieť všetko. Nenechajte sa zatlačiť – majiteľ vás môže prevalcovať detailmi a drobnosťami, ktorým prikladá význam on, no pre vás nemusia byť pri prvom zoznámení s domom rozhodujúce. Radšej si vopred spíšte, čo si chcete pozrieť a na čo sa spýtať.
- Už pred prvou obhliadkou si pozrite Katasterportal a vyhľadajte si všetko podstatné o nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem. List vlastníctva, parcela, samotná stavba, vlastníci ap.
- Všímajte si celkový dojem z domu, usporiadanie izieb a dispozičné riešenie. Zastavte sa a predstavte si, či vám to bude vyhovovať – viete si tam predstaviť svoju rodinu v každodennom fungovaní? spálňa a detská izba? oddelená kuchyňa od obývačky? prepojené spodné a vrchné poschodie?
- Ako je riešené prepojenie domu s pozemkom? A v akom je stave? Ak je tam nasadených veľa rastlín, kríkov, stromov, rátajte s tým, že si to vyžiada dosť vášho času. To nie je len pokosenie trávnika. Možno sa súčasnému majiteľovi o to staral záhradník, no budete mať na jeho pravidelné platenie aj vy?
- Pobudnite vonku čo najdlhšie. Dom si kupujeme najmä pre to, aby sme si to užívali na záhrade: deti hrou, my grilovačkou. Posedením pri kávičke ap. Počúvajte, či nie je okolie príliš hlučné, či tam nie sú rušivé zvuky a tiež ovoniavajte. Ak je v susedstve klasické vidiecke hospodárstvo, alebo niekto chová len pár sliepok, kozu, už to budete neustále cítiť.
- Vypýtajte si od majiteľa potrebnú dokumentáciu – projektová dokumentácia, stavebné povolenie, plán, certifikáty k materiálom, kolaudačné rozhodnutie ap.
Druhá obhliadka
- Tá už je signálom, že to myslíte vážne a uvažujete o kúpe tohto domu. Preto sa zbytočne nerozpakujte a pýtajte sa na podrobnosti, zisťujte, skúmajte. Ideálne je vziať si so sebou odborníka z oblasti stavebníctva alebo niekoho, kto sa vyzná v detailoch rodinného domu.
- Pozrite si každú stenu, strop aj podlahu. Spoje, prechody, dvere i okná. Vyskúšajte si kúrenie, aj to podlahové. Zapnite a vypnite alarm, nechajte si ukázať všetky siete – kde sú rozvody, kde je plyn, voda, odpad ap. Niektorí majitelia môžu nadobudnúť pocit, že len hľadáte nedostatky a chyby, aby ste vyjednávali s cenou nižšie, ale vysvetlite si to hneď na začiatku: chcete dom lepšie spoznať, aby ste boli potom naozaj spokojní.
- Vyskúšajte rukou, či steny nevlhnú. V zime skúste, či nie sú príliš studené. Je dom priestranný a nádherne presklený? Veľa francúzskych okien, dýcha to tam, veľa pozitívneho svetla? Tak nezabudnite na to, že sa vám bude ťažšie taký priestor vykurovať, pretože cez okná bude unikať viac tepla.
- Ak ide o starší dom, vnímajte opotrebovanie materiálu. Napohľad môže vyzerať všetko v poriadku, no už o pár mesiacov, alebo rok či dva sa ohlásia problémy. Prezrite si dom za denného svetla, kedy vidíte naozaj aj drobnosti. Nazrite pod koberec, za nábytok, do špajze. Všímajte si možné plesne (alebo rýchle zatretie rohov stien), tiež prípadné neželané návštevy – mravce, šváby (pasce v rohoch stien).
Prečítajte si tiež
Ako si správne vybrať hypotéku?
- Staršie domy sú síce lacnejšie, „zabývanejšie“, no nebývajú vždy dobre tepelne izolované. To podstatne zvyšuje náklady na vykurovanie. A častejšie rekonštrukcie vám môžu hlbšie načrieť do peňaženky.
- Pri druhej serióznejšej obhliadke si s majiteľom sadnite a prejdite si detailnejšie dokumenty k domu. Pozrite si všetko k elektroinštalácii (revíznu správu ai.), skontrolujte sanitu a potrubie (napojenie na verejný vodovod, studňa, riešenie odpadu, vojdite do servisných šácht). Povedzte si o zabezpečení domu – aký má alarm a iné bezpečnostné prvky?
- A nezabudnite sa pýtať na všetky poplatky – zálohové platby, elektrina, plyn a voda, odvoz smetí (bioodpad zo záhrady? plastový odpad?). Pripojenie na káblovú televíziu a internet.
Rozhodnutie
Ak kupujete dom, mali by ste si ho pozrieť minimálne 2 až 3 razy. Odskúšať a otestovať veci. Nechať si predviesť zavlažovanie, odstavenie vody ap. Rodinný dom nekupujete na rok, či dva. A určite nechcete neskôr zisťovať množstvo nedostatkov, ktoré bude treba odstraňovať a nákladne opravovať. Poznať právny, technický a vecný stav domu musíte dokonale už pri druhej obhliadke.