Chcete ísť bývať do domu? Na toto by ste mali myslieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Výber vysnívaného bývania v dome nebýva ľahká úloha. Zodpovedať treba veľké množstvo otázok. Kúpiť pozemok a nechať si dom postaviť? Alebo si vybrať už postavený dom? Prípadne sa rozhodnúť pre starší dom a pustiť sa do rekonštrukcie?
V nasledujúcom článku vám skúsime pomôcť s nájdením odpovedí na tieto otázky. Ak chcete ísť bývať do domu, treba myslieť na niekoľko základných bodov.

 

ikona zdvihnutý palecLokalita a výber pozemku na bývanie

Výber lokality vám pomôže zúžiť rozsah hľadania. Zväčša platí, že čím bližšie k väčším mestám, tým vyššia cena za pozemok alebo dom. Väčšina ľudí teda hľadá kompromis, aby nemuseli dochádzať dlho do práce, ale tiež aby nehnuteľnosť nestála príliš veľa.

Overená rada v tomto prípade znie: vyberajte si lokalitu, ktorá je blízko pripájačov na diaľnicu. V takejto situácii si môžete dovoliť bývať o čosi ďalej od väčších miest, pretože vďaka diaľnici tam budete skôr. Zároveň však pri kúpe domu alebo pozemku ušetríte, pretože nebudete bývať v blízkosti mesta.

Pozor si treba dať aj na samotný pozemok. V prvom rade je potrebné si ujasniť, aký veľký by mal byť pozemok. Súčasné stavebné pozemky bývajú o rozlohe zhruba 7 a menej árov. To vystačí na garáž, bazén a trávnik. Pokiaľ chcete mať aj úžitkovú záhradku, nemusí vám to stačiť.

 

ikona zdvihnutý palecAký veľký má byť dom?

Ešte pred hľadaním či stavaním domu je dôležité rozhodnúť o rozlohe budúceho domova. Tento krok netreba podceňovať. Veľa mladých ľudí hľadá veľké domy. Na tom samozrejme nie je nič zlé. Zabúdajú však na fakt, že čím väčší dom, tým je jeho kúpna cena vyššia a stúpajú aj náklady na energie.

Preto je lepšie si všetko dobre rozpočítať, rozhodnúť sa, či je potrebná napríklad hosťovská izba alebo či každé dieťa potrebuje vlastnú izbu. Niekedy postačí si všetko dobre rozvrhnúť.  Možno by ste boli prekvapený, ako môže pri určovaní potrebných veľkostí izieb pomôcť náčrt.

mirano bývanie v dome

 

ikona zdvihnutý palecStavať, rekonštruovať alebo kúpiť hotový dom?

Keď už máte predstavu o tom, kde by ste chceli žiť, na akom pozemku a v akom veľkom dome, je potrebné zodpovedať ďalšiu otázku. Budete stavať, rekonštruovať alebo si kúpite dom pripravený k okamžitému nasťahovaniu?

1. Stavba domu

Výhodou tejto voľby je, že dom môže byť plne podľa vašich predstáv. Nemusíte robiť žiadne kompromisy. Výstavba domu však stojí najmä veľa času a energie. Od vybavenia stavebného povolenia po nasťahovanie môžu uplynúť aj dva alebo tri roky. Navyše musíte často rozhodovať o rôznych detailoch, čo môže byť s postupom stavby ubíjajúce.

Platí to najmä v prípade, že sa rozhodnete stavať svojpomocne. Veľa ľudí volí túto formu výstavby, aby ušetrili. Skúsenosti mnohých majiteľov však hovoria jasne. Do svojpomocnej výstavby by sa mali pustiť len tí, ktorí majú prax v stavebníctve. V opačnom prípade môže celá situácia dopadnúť úplne inak, než by ste si želali.

Alternatívu predstavuje nechať celý dom postaviť jednej spoločnosti. Napríklad firma MIRANO stavia nízkoenergetické domy na kľúč. Nemusíte tak pri výstavbe prakticky nič riešiť, iba sa tešiť z toho, ako vám budúci domov rastie pred očami.

 

2. Rekonštrukcia starého domu

Rekonštrukciu starého domu volia zväčša dva typy ľudí. Tí, ktorí chcú mať veľkú záhradu, pretože staršie domy bývajú na väčších pozemkoch (majú rozlohu neraz 10 a viac árov). Druhú skupinu tvoria tí, ktorí si myslia, že prerábkou starého domu ušetria. To však nebýva pravidlom.

Starý dom je nutné väčšinou odizolovať, zatepliť, vymeniť strechu, zaviesť vodu, vymeniť elektrické rozvody a podobne. Investície do rekonštrukcie starého domu tak môžu neraz prevýšiť náklady spojené s výstavbou novostavby.

rekonštrukcia domu

 

3. Kúpa hotového domu

Kto nechce stavať alebo prerábať, môže kúpiť už postavený dom. Na trhu je možné nájsť nehnuteľnosti pripravené k okamžitému nasťahovaniu.
Nájdeme však aj tzv. holobyty. Ide o domy, ktoré sú takmer hotové. Na nových majiteľoch zostáva už len vybrať si podľa vlastného vkusu podlahy, obklady do kúpeľne, zárubne a ďalšie detaily.

Táto možnosť je však zo všetkých troch najdrahšia. Kúpa novostavby vyjde neraz o tretinu drahšie, než je to v prípade rekonštrukcie alebo výstavby nového domu.
Nikde však nie je napísané, že sa musíte striktne držať iba jednej z možností. Môže sa pokojne stať, že budete hľadať hotovú novostavbu a potom vám do oka padne starý dom, ktorý sa rozhodnete zrekonštruovať.

záhradné domčekyPrečítajte si tiež
Toto sú najobľúbenejšie záhradné domčeky.

 

ikona zdvihnutý palecFinancovanie

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek z možností, zrejme sa nezaobídete bez úveru z banky. Situácia na trhu s hypotékami je v tomto smere stále priaznivá, aj keď banky kvôli koronakríze postupne sprísňujú podmienky a zvyšujú úroky. Všetkým kúpychtivým ľuďom hrajú do kariet najmä relatívne nízke úroky a možnosť neskoršieho refinancovania pôžičky.

Zostáva potom len na vás, či si pôjdete do bánk sami zistiť ich podmienky na získanie úveru alebo to necháte v rukách finančného poradcu.

Cesta k bývaniu v dome sa môže zdať dlhá a komplikovaná. Nemusí to tak vždy byť a hlavne, v žiadnom prípade sa nenechajte odradiť. Život v rodinnom dome má svoje jedinečné a nenapodobiteľné čaro.

— PR článok —
Foto: Mirano, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.