Kúpa a prenájom lešenia – na čo sa informovať u dodávateľa?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozmýšľate, že si obstaráte lešenie a neviete ako začať? Asi by bolo najlepšie mať najskôr aspoň základnú predstavu o tom, aký typ lešenia (pojazdné, fasádne, modulové,…) potrebujete. A ak poznáte niekoho, komu dôverujete a má osobnú pozitívnu skúsenosť s konkrétnym lešením i dodávateľom, môžete byť vďačný – ušetrí Vám totiž kopec času, ktorý by ste ináč museli stráviť vyhľadávaním a porovnávaním informácií na internete.
Cena je síce dôležitá, ale v prípade lešení by sme odporúčali pozerať skôr na bezpečnosť a kvalitu. A tiež na to, či je seriózny dodávateľ. Ak ste odkázaní na druhú možnosť, teda nájsť vhodného dodávateľa cez internet, musíte sa spoľahnúť na referencie, skúsenosti a ostatné údaje, ktoré uvádza na svojej webovej stránke. Informácie na webe však nie sú vždy kompletné.
Či už ide o kúpu alebo prenájom lešenia, pred definitívnym rozhodnutím si u potenciálneho dodávateľa overte nasledujúce skutočnosti:

 

Technické údaje o lešení

Ak nie ste priamo z fachu, údaje o priemere trubiek či materiály na webe sú pre Vás len holým faktom a nie vždy viete, čo si s nimi počať. Nemusíte sa okúňať kontaktovať dodávateľa a spýtať sa ho, či je dané lešenie vhodné aj pre Vašu konkrétnu situáciu.

Povedzme, že chcete robiť menšie stavebné úpravy vo vnútri domu, vrátane úprav nad schodišťom. Tušíte, že budete potrebovať ľahké hliníkové pojazdné lešenie. Ale je to, ktoré ste si vybrali, aj špeciálne upravené na prácu nad schodmi?
Alebo sa chystáte opraviť strechu na voľne stojacej garáži. Bude vhodnejšie fasádne lešenie, alebo si vystačíte aj s pojazdným?
Rekonštrukcia domu so sebou prináša vždy mnoho praktických nedoriešených otázok, avšak väčšina spoločností ponúkajúcich predaj či prenájom lešení, je na ne zvyknutých.

prenájom lešenia

 

Má predajca k dispozícií bezpečnostný certifikát?

Je to smutné, ale môžete sa stretnúť aj s dodávateľom, ktorý predáva/ prenajíma plagiáty – čiže kópie lešení veľkých značiek, ktoré nie sú autorizované. Lešenárske konštrukcie a komponenty sa vyrábajú v pochybných dielňach v Číne alebo v Poľsku. Materiály použité na výrobu nemajú ani zďaleka mechanické vlastnosti, ktoré by ste od nich očakávali. S kvalitou ide ruka v ruke bezpečnosť.

Pozor! Na Slovensku platí výhradne slovenský certifikát, ktorý vystavuje Výskumný ústav zváračský – Priemyselný inštitút SR v Bratislave. Certifikáty vydané v zahraničí sú na Slovensku neplatné!

Seriózny a renomovaný výrobca by nemal mať s certifikáciou problém. A ak predajca predáva certifikované lešenie, potom určite nebude mať výhrady, ak by ste certifikát k danému lešeniu chceli vidieť. S certifikátom máte istotu, že lešenie od daného výrobcu spĺňa požadované normy a pri správnom zaobchádzaní je bezpečné.

vhodné lešenie prenájomPrečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu – aký typ lešenia zvoliť?

 

Cena – čo všetko zahŕňa?

Na webovej stránke má väčšinou každý predajca uvedený cenník, alebo Vám vypracuje nezáväznú cenovú ponuku podľa požiadaviek, ktoré mu zadáte (napr. metráž), prípadne až po obhliadke objektu, pre ktorý lešenie potrebujete.

Z cenníka na webe Vám nemusí byť hneď jasné, čo všetko je do ceny započítané. Napríklad dovoz a odvoz lešenia môže byť zdarma, ale len do určitého počtu kilometrov – povedzme len v rámci Bratislavy, ináč sa platí od kilometra a prípadne aj s prirážkou za počet m2 lešenia.
Alebo do ceny prenájmu lešenia nie sú zahrnuté pojazdové kolesá či závažia, prípadne ochranné siete a treba ich zaplatiť extra. Ďalej Vás môže zaujímať, či je v cene zahrnutá montáž a demontáž lešenia vyškolenými pracovníkmi, či predajca neponúka množstevné zľavy alebo nemá momentálne akciu napr. na spomínané pojazdné lešenie, alebo či ponúka možnosť financovať predávané lešenia prostredníctvom finančného leasingu.

— PR článok —
Foto Pixabay


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.