Aký materiál použiť na stavbu rodinného domu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vybrať vhodné materiály pre váš budúci domov môže byť pomerne náročné. Okrem nosnosti a životnosti sú dôležité aj izolačné vlastnosti. V ďalších riadkoch sa dozviete niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní o správnych stavebných materiáloch.

 

Murovací materiál a jeho cena

Ceny rôznych druhov murovacích materiálov pri štandardnom rodinnom dome bývajú približne rovnaké. Ak sa vám aj podarí zohnať o tretinu lacnejší materiál, rozdiel bude iba 2 % z celkovej ceny stavby domu. Preto by ste sa mali radšej zamerať na vlastnosti jednotlivých druhov materiálov.

 

Vopred si stanovte priority

Pred samotným výberom si určite, aké vlastnosti by mal mať stavebný materiál. V žiadnom prípade nepodceňujte jeho životnosť, pevnosť a tepelnoizolačné vlastnosti. Myslite tiež na akustiku a vzduchotesnosť. Pri výstavbe iste oceníte nižšiu náročnosť pri zavádzaní rozvodov elektriny, vody a kanalizácie.

TIP
Môžete ušetriť značnú sumu peňazí, ak sa rozhodnete pre hotové projekty domov. Neplatíte totiž za architekta a každý projekt je navrhnutý tak, aby spĺňal požiadavky aj náročnejších klientov.

materiál na stavbu rodinného domu

 

Tehla ako overená klasika

Nie nadarmo je klasická tehla taká obľúbená. Jej moderná verzia ponúka pridanú hodnotu v podobe výborných tepelnoizolačných vlastností. Spolu s výbornou pevnosťou tak ide o materiál, ktorému sa len máločo vyrovná. Pri výbere tehly nemusíte dom dodatočne zatepľovať polystyrénom. Tehla má vďaka svojej hrúbke výbornú akustickú izoláciu. Dôležitá je však aj kvalita okien a dverí, keďže najviac hluku prechádza práve cez ne.

 

Oplatí sa pórobetón?

V porovnaní s tehlou má pórobetón približne rovnakú životnosť. Tehla je však pevnejšia. Pórobetón má vo všeobecnosti lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, keďže ide o homogénny materiál (má rovnakú štruktúru v celom svojom objeme). S pórobetónom sa pracuje ľahko vďaka jeho presnejšej forme. Oproti práci s tehlou tak môžete ušetriť až tretinu času. Nezaobídete sa však bez vhodných nástrojov a zručných robotníkov.

čo treba na stavbu rodinného domu?

 

Na čo si dať pozor?

Počas výstavby sa usilujte vyhnúť navlhnutému materiálu. Napriek tomu, že steny domu ochránia fasádne systémy, prílišná vlhkosť môže narobiť mnoho problémov. V utesnenej stavbe sa môžu v dôsledku nadmernej vlhkosti na vnútorných rámoch okien dokonca otvoriť spoje.

Tehla i pórobetón majú svoje pre a proti. Tehla ponúka tradičné riešenie, ktoré ale vyžaduje viac práce. Pórobetón poskytuje lepšiu tepelnú izoláciu a pracuje sa s ním ľahšie.

ako doma ušetriť na energiách?Prečítajte si tiež
20 praktických tipov, ako doma ušetriť.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com, Bigstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.