Saint-Tropez preslávili najmä žandári na čele s Louis de Funesom, ale tiež mnohé slávne celebrity, ktoré tam chodievajú dovolenkovať. V kedysi rybárskej dedinke postavili citadellu s opevnením a tým sa začala jej premena. Dnes je vyhľadávaným miestom bežných turistov i slávnych hercov, spevákov, športovcov, umelcov. S mestečkom Saint-Tropez sa spájajú také mená ako Brigitte Bardotová, maliar Henri Matisse, či spisovateľka Francoise Saganová. A v posledných rokoch aj vychýrené ovocné tortičky, ktoré sú poctou slávnym. Tento dezert podávajú v kaviarni Sénéquier v Saint-Tropez.
Prečo by ste si však takéto ovocné tortičky nemohli urobiť doma? 🙂 Napokon, spomínané Café-Patisserie Sénéquier je dosť drahý podnik, hoci obsluha a najmä dezerty sú tam prvotriedne. Takéto tortičky sú všeobecne veľmi obľúbené a môžete ich robiť v rôznych variáciách. Ideálne je drobné letné ovocia ako maliny, čučoriedky, ríbezle, černice. Ale pokojne si ich môžete urobiť kedykoľvek počas roka a nakrájať na ne svoje obľúbené ovocie: kúsky banánu, kivi, alebo na jeseň zrniečka granátového jablka, či hurmikaki.
Fantázii sa medze nekladú.
Ovocné tortičky slávnych zo Saint-Tropez
Na prípravu týchto lahodných ovocných tortičiek potrebujeme:
Na cesto
- 120 g hladkej múky
- 1 štipka kypriaceho prášku
- 60 g kryštálového cukru
- 60 g zmäknutého masla
- 1 žĺtok (z vajca triedy S)
- maslo na vymastenie formičiek
- múka na vypracovanie
- ryža na slepé pečenie
Náplň
- 65 g kryštálového cukru
- 1 vrecúško vanilkového cukru
- 25 g kukuričného škrobu
- 200 ml mlieka
- 80 g ricotty
Na dokončenie
- drobné letné ovocie
- kivi, ananás
- mäta
POSTUP
1. Na náplň zmiešame v hrnci cukor, vanilkový cukor a kukuričný škrob. Prilejeme mlieko a všetko dôkladne rozmiešame. Na strednom ohni zohrejme takmer až na teplotu varu. Miešame, kým masa nezhustne na krém. Preložíme ho do misy, prikryjeme priehľadnou fóliou na potraviny a pri izbovej teplote necháme vychladnúť.
Ricottu vyšľaháme metličkou na sneh a potom dohladka zmiešame s vychladnutým mliečnym krémom. Pred použitím necháme minimálne 3 hodiny v chladničke.
2. Múku zmiešame s kypriacim práškom a cukrom, pridáme maslo a žĺtok a rýchlo vypracujeme hladké cesto. Zabalíme ho do potravinárskej fólie a na hodinu odložíme do chladničky.
3. Rúru vyhrejeme na 180 °C (teplovzdušnú na 160 °C). Formičky jemne vymastíme.
Pozrite si aj ďalšie naše RECEPTY.
4. Pracovnú plochu zľahka pomúčime a cesto rozvaľkáme na hrúbku približne 2 mm. Plát rozvaľkaného cesta dáme na niekoľko minút do chladničky. Potom z neho povykrajujeme kolieska s priemerom 6 cm. Vyložíme nimi formičky a dno cesta popicháme vidličkou. Opäť dáme do chladničky.
5. Z alobalu vystrihneme kolieska s priemerom 8 cm. Uložíme ich na cesto vo formičkách a zasypeme ryžou.
6. Korpusy pečieme v strede rúry asi 12 minút, kým na okrajoch nezačnú hnednúť. Fóliu aj s ryžou odstránime (pozor, je horúca!), korpusy vyklopíme z formičiek a necháme ich vychladnúť na koláčovej mriežke.
7. Upečené korpusy naplníme mliečnym krémom a podľa chuti a fantázie obložíme drobným ovocím alebo nadrobno pokrájaným ovocím a ozdobíme mätou. Potom ich odložíme do chladničky.
NÁŠ TIP: Ak máte radi takéto minikoláčiky – či už sladké, alebo slané, odporúčame vám knižku Minimánia. Nájdete v nej množstvo chutných receptov na malé sladké maškrty, ako americké minišišky, minipusinky, brownie chuťovky s espressom, či ružové krásky. Ak radšej chcete slané, nech sa páči – slané veterníčky, kukuričné chlebíčky, lososové lienočky, empanady, aj osúšiky. Stačí si vybrať a piecť. Autorka si dáva záležať na jednoduchosti prípravy aj ingrediencií.