Plánujete rekonštrukciu, no neviete ako na to? Tipy a triky, ktoré vám pomôžu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rekonštrukcia je niekedy beh na dlhé trate, preto má množstvo ľudí obavy z jej realizácie. Vybrať správny nábytok, dokonalé stierky, spoľahlivých majstrov a neskrachovať pri tom.
Takto nejako komplikovane si niektorí Slováci predstavujú prerábku svojho bytu. Síce pri nej musíte myslieť na všetky spomenuté veci (a ešte aj na niektoré ďalšie), nemalo by to byť dôvodom, ktorý vás odradí. Práve naopak – sadnúť si po dokončení všetkých prác do vynovených priestoroch vám určite poskytne pocit zadosťučinenia. Prinášame vám pár rád, aby ste všetko hravo zvládli, ak plánujete rekonštrukciu bytu.

 

Potrebujete povolenie, ak plánujete rekonštrukciu?

Veľa ľudí si myslí, že pokiaľ je byt ich, môžu si v ňom robiť naozaj čokoľvek. No v tomto nemajú tak úplne pravdu. Niektoré rekonštrukčné úkony si doslova vyžadujú rôzne povolenia. Pred celou realizáciou si to preto treba poriadne overiť, aby sa vám nestalo, že po dokončení dostanete nemalú pokutu.

Stavebné povolenie JE POTREBNÉ, ak:

  • zasahujete do nosných stien stavby a môže to ovplyvniť statiku stavby
  • meníte dispozičné riešenie a výmeru jednotlivých izieb alebo meníte účel používania bytu
  • pristavujete, meníte a realizujete veľké stavebné úpravy.

OHLÁSIŤ drobnú stavbu MUSÍTE, pokiaľ:

  • nemeníte vzhľad stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a nemeníte účel používania stavby
  • realizujete drobnú stavbu, ktorá plní doplnkovú stavbu k hlavnej stavbe do 25 metrov štvorcových a výšky 5 metrov.
    Medzi ne patrí napríklad zasklenie balkóna, rekonštrukcia kúpeľne alebo bytového jadra, renovácia alebo stavba nového plota, či altánok a prístrešok pre auto.

ak plánujete rekonštrukciu bytu

Rekonštrukciu NEMUSÍTE ohlásiť, ak realizujete bežné udržiavacie práce.
Rozumieme pod tým najmä výmenu okien, nábytku, podlahy, spotrebičov alebo maliarske a natieračské práce.

Nemali by ste však zabudnúť informovať o všetkom susedov. Nie kvôli tomu, aby sa tie babky z prvého mali o čom ešte mesiac rozprávať, ale pre zachovanie dobrých susedských vzťahov. Je fér podeliť sa so základnými údajmi aspoň na nástenke vo vchode. Pokojne postačí aj jednoduchý zoznam s ospravedlnením za zvýšený hluk a prašnosť. Najlepšie s predpokladaným termínom začatia a ukončenia celej rekonštrukcie, prípadne akékoľvek obmedzenia (napríklad nevyhnutná dočasná odstávka vody). Nezabudnite sa na konci slušne poďakovať za pochopenie a trpezlivosť.

 

Ako na prerábku získať peniaze?

Na rekonštrukciu vášho súčasného bývania budete potrebovať okrem množstva nervov aj istý balík peňazí. Samozrejme, konečné výdavky závisia od náročnosti a rozsahu prerábky. Aj keď by sme mali najradšej všetko hneď a zadarmo, sú veci, na ktorých by ste šetriť určite nemali. Jednou z nich je aj pracovná sila. Pokiaľ ste sa teda rozhodli zvoliť všelijakých živnostníkov, extrémne nízka cena sa môže podpísať na kvalite úprav. Obzvlášť, keď ste si remeselníka pred zavolaním neoverili. Neskôr by sa vám výdavky za nekvalitnú robotu mohli poriadne navýšiť.

Na finančné zvládnutie aj zložitejších procesov vám pomôže pôžička na bývanie. V tomto prípade však radšej dajte ruky preč od podivných nebankoviek, ktoré ľudí neraz dostanú do nekonečného kolotoča zadĺženia.

Vedeli ste, že...
… najnákladnejšia je práve prerábka bytového jadra alebo kúpa novej kuchynskej linky so spotrebičmi? Naopak najmenej zaplatíte pri obnove obývačky a ešte menej spálne. Týka sa to výmeny nábytku, ale napríklad aj maľovania, ktoré v konečnom dôsledku netvorí najvyššiu položku z celej rekonštrukcie.

ak plánujete rekonštrukciu bytu

 

Inšpirácia na záver – ktoré štýly sú teraz in?

V poslednej dobe sa akoby roztrhlo vrece s industriálnym štýlom, a to nielen za múrmi vášho bývania, ale aj v reštauráciách, kaviarňach a baroch. Okrem neho si však ešte stále drží jednu z popredných priečok aj minimalizmus, preto tiež nebude krokom vedľa.
Samozrejme inšpirácií je okolo vás všade mnoho, preto pokojne čerpajte aj zo štýlov letných prímorských krajín alebo tých chladnejších škandinávskych. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili čo najlepšie vy, pretože ste jediní, kto bude vynovené priestory obývať.

ak plánujete rekonštrukciu bytu

— PR článok —
FOTO: pxhere.com, needpix.com, pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.