Portugalsko za 7 dní. Roadtrip, na ktorý tak skoro nezabudnete

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Býva často označované ako krajina korku, moreplavcov, dobrého vína a známeho futbalistu Cristiana Rolanda. Pre studenú vodu v Atlantiku nepatrí k najnavštevovanejším „kúpacím“ destináciám Slovákov. Rozhodne má však čo ponúknuť dobrodruhom, ktorí hľadajú cenovo dostupnú a rozmanitú krajinu, ktorú ešte celkom nepohltil turizmus.
Také je Portugalsko. Vyberte sa snami na 7-dňový roadtrip. Poradíme, ako sa tam dostať, koľko vás to vyjde, čo si tam pozrieť a pridáme aj niekoľko kulinárskych tipov.

 

Letenky

Do Portugalska odporúčame kvôli vzdialenosti jednoznačne cestovať letecky. Cena letenky z Viedne do Porta sa pohybuje v sezóne v rozpätí od 60 do 200 € a je vhodné kúpiť ju s polročným predstihom, aby ste vystihli najlepšiu cenu. Naspäť môžete letieť z Fara do Viedne a takisto rátajte s rozpočtom 60 – 200 € na letenku na jednu osobu.
Pre horúčavy a časový limit 7 dní je trasa plánovaná popri pobreží, bez zachádzok do vnútrozemia.

Doprava

Sieť diaľníc v Portugalsku je veľmi kvalitná. Auto odporúčame rezervovať s predstihom, prehľadnú ponuku automobilov nájdete na stránke rentalcars.com.
V Portugalsku sa stretnete s vyberaním mýtneho, ktoré môžete vybaviť dvojakým spôsobom: buď budete platiť pri prejazde klasickými mýtnymi búdkami v hotovosti či kartou, alebo ak máte auto vybavené systémom Via Verde, nemusíte pri prejazde mýtnou bránou zastavovať a vašu poznávaciu značku budú snímať kamery.
O poplatkoch a platení mýtneho sa pokojne  informujte vo vašej autopožičovni.

Portugalsko lietadlo

 

ikona bus1.deň: Porto

Aj napriek tomu, že centrum Porta neleží na pobreží oceánu, ale na rieke Duoro, patrí k najcharizmatickejším miestam Portugalska. Dovolíme si tvrdiť, že svojou krásou predčí hlavné mesto Lisabon. K dominantám patria jednoznačne mosty, ktorých je dovedna šesť a najslávnejší z nich je most Ponte de D. Maria Pia, navrhnutý Gustavom Eiffelom.
Na promenáde lemujúcej rieku Duoro sa večer schádzajú pouliční umelci a spolu s reštauráciami a obchodíkmi so suvenírmi dotvárajú pestrý kolorit mesta. Bolo by hriechom nedopriať si tu dúšok či dva lahodného portského vína, známeho svojou sladkastou, výraznou chuťou.

Historické centrum Porto – Ribeira je zapísané medzi pamiatkami UNESCO od roku 1996.  Porto je postavené v kopcovitom teréne a je plné kľukatých uličiek: preto ak nie ste vyslovene fanúšikom histórie, môžete si krásy Porta pozrieť aj pohodlne zo sedadla vyhliadkového yellow bus autobusu (lístok vyjde okolo 15 €).
Prípadne môžete zvoliť príjemnú plavbu loďou po rieke Duoro, ktorá je najčarovnejšia pred západom slnka (okolo 17 €).
Ak si podobne ako my neviete predstaviť ani jeden deň v Portugalsku bez toho, aby ste si aspoň nohy omočili v oceáne, zvoľte tak pri surfermi obľúbenej pláži Matosinhos.
Ubytovacie možnosti v Porte nájdete TU.

Portugalsko - Porto

Porto

 

ikona bus2. a 3. deň: Lisabon, Nazaré, Cabo da Roca, Sintra

Po nocľahu v Porte vás čaká náročný presun do Lisabonu. Zhruba po dvoch hodinách šoférovania si môžete v Nazaré urobiť obednú prestávku na promenáde pri pláži. Môžete si tu dať grilované sardinky, krevety, tresku, tuniaka či iné chutné dary mora. My sme tu ochutnali grilované sardinky a spolu s pivom nás vyšli okolo 12 €.

Nazaré ma atmosféru typického prímorského letoviska – promenádu tvoria apartmánové byty, reštaurácie a obchodíky so suvenírmi. Rozľahlá pláž vás bude lákať na kúpanie, ale voda bude pravdepodobne studená. Nazaré je známe aj z mnohých videí o najväčších surferských vlnách na svete, ktoré pozoruje dav ľudí z pevnosti Forte de São Miguel Arcanjo. Táto pevnosť leží vysoko na útesoch, obklopená oceánom. Je tu malé múzeum (vstupné je symbolické  1 €), ktoré vysvetľuje fenomén vzniku týchto gigantických vĺn. Odporúčame toto miesto navštíviť, odnesiete si z neho pár veľmi pekných záberov.  Po zastávke v Nazaré môžete pokračovať v ceste do vášho cieľa – Lisabonu.

Lisabon a okolie

V Lisabone odporúčame ubytovať sa na dve noci – ubytovaní je množstvo, aj veľmi kvalitné.
Prvý podvečer môžete venovať krátkej prehliadke Lisabonu a na druhý deň si naplánovať výlet do okolia. Lisabon, hlavné mesto Portugalska má približne 500 000 obyvateľov, takže veľkosťou pripomína našu Bratislavu.
Historicky najvýznamnejšia je stará štvrť Alfama, kde nájdete najviac historických pamiatok a starých domčekov. Turisti majú v obľube voziť sa električkou číslo 28E, ktorá ich prevedie strmými uličkami, avšak často býva preplnená a preto mnohí dávajú prednosť pešej prehliadke.
Opäť by sme upriamili pozornosť na vyhliadkové autobusy (yellow bus vyjde okolo 17 €), ktoré vám ušetria nohy a robia vyhliadkové okruhy Lisabonom aj v kombinácii s plavbou po rieke Tejo.
Obľúbeným oddychovým miestom sú schody na námestí Praca da Comercio, kde vo večerných hodinách ľudia len tak posedávajú a oddychujú, pozorujúc vlny.

Sintra

Sintru (25 km od Lisabonu) navštívte na druhý deň ráno, odporúčame vyraziť z Lisabonu najneskôr o ôsmej hodine. Inak sa nevyhnete dlhým kolónam, hľadaniu parkovacieho miesta a fronte na vstupy do palácov. Sintra je historické, hornaté mestečko a patrí po architektonickej stránke k tomu najzaujímavejšiemu v Portugalsku. Je príjemným osviežením po strohej architektúre Lisabonu.
Ikonický Palacio Nacional da Pena (Pena Palace) je zapísaný aj v UNESCO. Jeho farebné  fasády, vežičky a terasy pôsobia až exoticky. Možno trochu prekvapí fakt, že patrí k najväčším romantickým stavbám 19. storočia vo svete. Je obklopený udržiavanou zeleňou parku Parque da Pena.
Ak chcete vyjsť k palácu pešo, nachodíte sa, preto odporúčame využiť miestny tuk-tuk (5 € na osobu), ktorý je sám o sebe atrakcia.

Z ďalších architektonických skvostov v Sintre spomeňme paláce a hrady Castelo dos Mouros (Maurský hrad), Palácio Nacional de Sintra (Národný palác Sintra), Palácio de Seteais (palác Seteais), Palácio de Monserrate (palác Monserrate), Palácio Real de Queluz (kráľovský palác Queluz) a palác Quinta da Regaleira.

Portugalsko- Sintra

Sintra

 

Cabo da Roca

Ak vás ešte horúce slnko neunavilo a máte energiu na ďalší mini výlet, zájdite na mys Cabo da Roca (zhruba pol hodiny autom). Cabo da Roca sa oprávnene radí k top 10 zážitkom okolia Lisabonu. Tento mys je najzápadnejší bod Európy a ponúka dychberúci pohľad na majestátny oceán, bičujúci silným vetrom do výšky 140 m vyčnievajúce útesy pohoria Serra de Sintra. Neubránite sa myšlienke, že tu končí Európa a ďalej je už len Atlantik.
Turisti si sem chodia po fotogenické selfie, zdržia sa tu zhruba pol hodiny, kúpia drobný suvenír a idú ďalej. Dá sa tu trochu poprechádzať popri pobreží a pokochať sa výhľadmi. Priamo na myse sa nachádza stále funkčný maják.

Portugalsko Cabo da Roca

Cabo da Roca

 

Večer v Lisabone je najlepšie zaklincovať chutnou večerou, pohárom dobrého vína a jazdou popri rieke Tejo na zdieľanom elektronickom bicykli či kolobežke, ktoré sú tu dostupné na každom kroku. Odporúčam trasu od Praca da Comercio po vežu Torre de Belém.
Torre de Belém, starobylá pevnosť s vežičkou, vystavaná na vode, je asi najkrajšie, najromantickejšie a najfotografovanejšie miesto v Lisabone. Ak tu strávite záver dňa pokojným pozorovaním scenérie, určite neoľutujete.

Portugalsko Belem

Torre de Belém.

 

ikona bus4. a 5. deň: Cabo de São Vincente, Ponta da Piedade, Carvoeiro

Po dvoch nociach strávených v Lisabone vás čaká ďalší dlhší presun do menšieho letoviska Carvoeiro. Po ceste na vás čakajú dve pekné miesta, na ktorých sa oplatí zastaviť. Sú to mys Cabo de São Vincente a impozantné skalné pobrežie Ponta da Piedade.
Na rozdiel od mysu Cabo da Roca je cesta k tomuto mysu oveľa viac vyľudnená. Vedie doslova nehostinnou krajinou s nízkym porastom, kde sa len sem tam vyskytne nejaký domček či zvonku nevábne vyzerajúca reštaurácia. Vietor je tu naozaj silný a nezaškodí vziať si na prechádzku šatku či mikinu.

Po krátkej prechádzke a foto-pauze tu pravdepodobne veľa času nestrávite. V areáli majáku si môžete odskočiť na kávičku, toaletu či vynikajúcu zmrzlinu. Po ďalšej hodine šoférovania vás čaká ďalšia zastávka a kúzelné miesto s atmosférou. Ide o Atlantikom rozoklané skalné pobrežie Ponta da Piedade. Žiadny reklamný prospekt z Portugalska sa nezaobíde bez jeho fotografie. Masívne skalné útvary, roztrúsené ostrovčeky, jaskyne a k tomu menšie pláže, ku ktorým sa zostupuje dolu po schodoch, to je vlastne pravá portugalská nádhera. Je len na vás, či vám postačí odfotiť si pár záberov zvrchu alebo sa rozhodnete predĺžiť si zastávku o plavbu pomedzi skalné útvary morským kajakom či výletným člnom.

Ponta da Piedade

Ponta da Piedade

 

Carvoeiro

Do vášho cieľa, Carvoeira, dorazíte pravdepodobne až podvečer. Zostaňte tu dve noci a určite neoľutujete. Carvoeiro, menšia, pôvodne rybárska dedinka, je ako stvorené na oddych. Všetko je tu poruke: námestie s pódiom so živou hudbou, maličká pláž ohraničená strmými útesmi, obchodíky so suvenírmi aj dobré reštaurácie.
Top zážitkom, ktorý môžete v Carvoeiro absolvovať, je plavba motorovým člnom okolo pobrežia až k známej jaskyni Benagil, ktorá prekvapí svojim rozmermi. Je vyhĺbená priamo v útesoch a dnu sa nachádza menšia pláž, na ktorú sa však peši nedostanete. Jediný spôsob, ako sa dostať dnu je na kajaku, člne, prípadne preplávať.
Okrem jaskyne Benagil budete môcť z člna obdivovať aj ďalšie menšie jaskyne a rôzne skalné útvary. Plavba trvá zhruba hodinu a pol a vyjde vás 25 €.

Benagil v Portugalsku

Jaskyňa Benagil.

 

V Carvoeiro tiež začína promenáda Carvoeiro Boardwalk, tvorená vysunutou drevenou lávkou, ktorá lemuje pobrežie a poskytuje prekrásne výhľady na útesy a oceán. Ak sa ňou vydáte, asi po desiatich minútach prídete k skalnej formácii Algar Seco, kde môžete zostúpiť priamo na skalný útvar a pozorovať západ slnka. Na konci drevenej lávky môžete tiež zísť k reštaurácii, kde sa môžete príjemne osviežiť. Ak vás prechádzka po promenáde oslovila, môžete tiež absolvovať jednodenný (prípadne poldenný) výlet po  „Chodníku siedmich visutých údolí“ (Percurso dos Sete Vales Suspensos), ktorý vedie od pláže Praia de Vale Centianes a končí pri pláži Praia da Marinha.

Carvoeiro

Carvoeiro

 

ikona bus6. deň: Tavira

Po dvoch nociach strávených v Carvoeiro sa ráno vydajte na kratší presun (100 km) do Taviry, ktorá bude vašou predposlednou zastávkou. Nad pomaly tečúcou riekou sa týči starobylý rímsky most (Ponte Romana), obľúbená foto-zastávka turistov.
Oplatí sa tu vidieť hrad Castelo de Tavira a kostol Igreja de Santa Maria do Castelo. Ak vystúpite až hore na kostolnú vežu, naskytne sa vám pekný pohľad na lagúnu Ria Formosa a more. Tavira ponúka pokoj malomesta s kľukatými uličkami a domčekmi, obloženými kachličkami azulejos.

Využite možnosť dokonalého oddychu na blízkom ostrove Ilha de Tavira a jeho rozľahlých pieskových plážach. Loď na ostrov vyráža z Taviry každú pol hodinu a cesta tam trvá 10-15 minút. Na ostrove sa nachádzajú príjemné kaviarničky a reštaurácie a voda je tu dostatočne teplá na kúpanie. Ak by vám to bolo málo, na záver dňa si môžete ešte pozrieť malú dedinku Cacela Velha (11 km od Taviry) s pôvabnými modrobielymi rybárskymi domčekmi.

Tavira

Tavira

 

ikona bus7. deň: Faro

V posledný deň vás čaká presun do Fara a odlet. Program zvoľte podľa časových možností. Faro je v porovnaní s mestami, ktoré ste už  videli, trošku obyčajnejšie – neurazí, ale ani veľmi nenadchne.  Považujte Faro teda za poslednú možnosť na nákup suvenírov a rozlúčku so znamenitou portugalskou kuchyňou. Kto by predsa len chcel, môže prechádzku dláždenými uličkami historického centra korunovať výhľadom zo zvonice katedrály Sé de Faro. Vstupné je len pár eur.

 

Kulinárske tipy na záver

Portugalsko - kulinárske tipy

* domáci obyvatelia obľubujú rybiu polievku (sopa de peixe), zeleninovú (sopa de legumes), prípadne krémovú paradajkovú (creme de tomate)

* obedové menu vyjde okolo 9-11 € a zahŕňa dva až tri chody

* predjedlo (couver) zahŕňa obyčajne pečivo s maslo alebo rybou nátierkou, najčastejšie však misku mäsitých olív

typické špeciality sú krevety, treska, sépia, steak z tuniaka, chobotnica, grilované sardinky, kalamáre, losos, kraby a iné ryby a plody mora

* populárnym jedlom slnečného pobrežia Algarve je Cataplana, jedlo pripravované v medenej panvičke

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

* náročnejšie jedlá ako napríklad ryža s morskými plodmi (arroz de marisco), ryža s čertom morským (arroz de tamboril) alebo ryža s chobotnicami (arroz de polvo) bývajú pripravované pre dve osoby a tomu zodpovedá aj cena 25- 50 €

* v reštaurácii sa bežne pije domáce víno (vinho da casa): biele, ružové či červené, výborné je portské víno

* káva je tu lacná a dobrá, za espresso zaplatíte od 0,65 € do 1 €

* kopček zmrzliny v turistických letoviskách stojí od 1,80 € vyššie

* pivo vyjde okolo 3 €, kvalita závisí značne od značky, odporúčam portugalskú značku Super Bock

Portugalsko - ochutnávka vín Porto

Foto: autorka, Michal Líška, pixabay


Zdielať

About Author

Avatar photo

Autorka si razí svoju cestu životom, na ktorej najviac odtlačkov zanechala v e-commerce segmente. Nepohrdne dobrou kávou a inšpiratívnym rozhovorom. Príležitostne blogerka, matka dvoch detí (nonstop) a z času na čas dobrovoľníčka v rodinnom centre Dlháčik.

Komentáre sú uzavreté.