Rekonštrukcia domu – aký typ lešenia zvoliť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste sa rozhodli zrekonštruovať dom, je viac než pravdepodobné, že sa nezaobídete bez lešenia. Samozrejme, kvôli tejto viac-menej jednorazovej záležitosti sa Vám ho neoplatí kupovať, oveľa praktickejším riešením je jeho prenájom. A tu nastáva problém!
Ako máte vedieť, ktoré z rôznych typov lešení je pre Vašu rekonštrukciu vhodné? Vyznať sa v nich nie je jednoduché a možno Vám príde vhod náš prehľad.

 

Praktické lešenie

Každému je jasné, že lešenie výborne poslúži pri prácach vo väčších výškach, napr. pri montáži solárnych panelov, zatepľovaní domu, úpravách fasády, oprave či výmene strechy, prípadne okien. V takom prípade plní funkciu pracovnej plošiny, po ktorej sa pohybujú pracovníci.
Ale tušili ste, že má aj oveľa širšie využitie?

Môžete ním trebárs podoprieť rôzne konštrukčné prvky počas výstavby či montáže (podperná funkcia). Môže fungovať ako odkladací priestor na materiály či nástroje (opäť hovoríme o pracovnej funkcii). Alebo môže chrániť okoloidúcich pred padajúcimi predmetmi, či dokonca robotníkmi (ochranná funkcia).
Používa sa tak v exteriéry ako aj vo vnútorných priestoroch.

Ak teda budete riešiť prenájom lešenia, zamerajte sa na jeho konkrétne technické parametre a celkové vyhotovenie podľa toho, na aký účel a v akých podmienkach chcete lešenie použiť!

 

Druhy lešenia

V zásade sa lešenia od seba odlišujú materiálom, z ktorého sú vyrobené, a konštrukciou či tvarom svojich hlavných častí. Na výrobu lešení sa najčastejšie používa oceľ, hliník, sklolaminát, prípadne drevo.
Podľa konštrukcie a tvaru môžeme lešenia rozdeliť na rúrkové a systémové, pričom sa tieto dva typy lešení dajú v prípade potreby medzi sebou kombinovať.
Systémové lešenia sa ďalej delia na:

  • Lešenia z tyčových dielcov – pri zhotovovaní fasádnych lešení sa využívajú zriedkavo, skôr slúžia ako pracovná plošina s priestorovou, čiže modulovou konštrukciou alebo ako podperné skruže pod debnenie.
  • Lešenia z plošných dielcov – práve tento typ lešení sa väčšinou využíva ako klasické rámové lešenie pri zhotovovaní či rekonštrukcii fasád bežných domov – ide o rámové fasádne systémy, ale z dielcov sa dajú vytvoriť i pojazdné vežové lešenia a niektoré druhy podperných konštrukcií.
  • Lešenia z priestorových dielcov – tvoria väčšinou podperné veže pod debniace systémy.
Náš tip
Máte výškovo či pôdorysne veľmi komplikovaný priestor alebo je priestor pre lešenie príliš úzky? Použite rúrkové alebo modulové lešenie!
Rúrkové konštrukcie sú však veľmi náročné na montáž a demontáž. Výhodou rúrkového lešenia je, že sa dá flexibilne upravovať jeho nosnosť.

aký typ lešenia si vybrať?

 

Fasádne, modulové a pojazdné lešenia

V praxi sa však oveľa častejšie stretnete s delením lešení na fasádne (systémové, rámové), pojazdné (mobilná hliníková veža) a modulové (priestorové). V zátvorkách sú uvedené názvy, pod akými sa tiež zvyknú označovať .

1.Fasádne lešenia sú zväčša ukotvené napevno a vyrobené z pozinkovaných nekorodujúcich materiálov, avšak rúrkové sa vyrábajú i z bežnej ocele. Pod fasádnym lešením si každý hneď predstaví systémové rámové fasádne lešenie.
No v špecifických prípadoch, prípadne pri nízkych budovách ako je napr. garáž., môžu byť fasádnym lešením i rúrkové lešenia, ktoré sú cenovo dostupnejšie.

2.Mobilitu na stavbe umožňuje pojazdné lešenie istené brzdenými kolesami. Ak je vyrobené z hliníka, výhodou je jeho nízka hmotnosť. Taktiež ho možno využiť pri zatepľovaní alebo omietaní fasády, myslite však na to, že je vhodné na rovný, spevnený povrch, na ktorom nie sú žiadne prekážky. Cena pojazdných lešení je veľmi priaznivá aj pri kúpe aj pri prenájme.

Náš tip
Pri stavebných prácach v interiéri uvažujte nad ľahkým hliníkovým pojazdným lešením! Takisto ho oceníte pri práci na schodišti či inej naklonenej rovine, ale musí byť na to špeciálne vybavené.

3.Modulové lešenia sa môžu rozširovať do všetkých smerov a poslúžiť pri montáži výťahových šácht, alebo ako nosné konštrukcie pre reklamy, pódium, tribúnu, či stanovisko pre televízne kamery.

inteligentná domácnosťPrečítajte si tiež
Inteligentná domácnosť vám spríjemní bývanie a ušetrí peniaze.

 

Prenájom lešenia

Pri prenájme lešenia sa zaujímajte o výšku, nosnosť, zábradlie a podlahy (oceľové, drevené, s drážkami proti šmyku, padacími dverami, rebríkom). Tiež si preverte schodišťové elementy, konzoly (na vysunutie lešenia), priehradové nosníky (napr. ak majú popod lešenie jazdiť autá) a pod.
Ale aj či je cena za nájom kompletná a netreba doplácať napr. za pojazdové kolesá či závažia.

Náš tip
Vždy kombinujte diely od jedného výrobcu! Je to pre bezpečnosť veľmi dôležité.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.