Emília Vášáryová: „Kniha Na Zázraky máme nos môže dávať nádej!“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedia vyčariť úsmev na tvári chorého dievčatka. Rozosmejú uboleného chlapca. Dokážu roztancovať mladú slečnu. A unavený a apatický 12-ročný onkologický pacient Andy vďaka ich vystrájaniu a empatii rozhodne vyhlási: „Frajerku teraz nemôžem mať, až keď sa uzdravím!”
Majú nádherné poslanie, hoci aj oni pri tom pohľade trpia. Každé srdce totiž plače pri stretnutí s detskou bolesťou. A neraz je to bolesť nevyliečiteľná.
No oni odkiaľsi vezmú silu navyše, usmejú sa a vyžaruje z nich radosť. Prinášajú pokoj do ich duší, smiech do tváre a teplom obalia každé choré srdiečko.
Zdravotní klauni chodia z nemocnice do nemocnice a rozveseľujú ťažko či smrteľne chorých. Teraz spísali 32 krátkych príbehov, ktoré sú neuveriteľne dojímavé a nabité emóciami.
A dali im nádherný názov.
Na zázraky máme nos.

 

Červený nos„Veľmi vás obdivujeme!“

Na zázraky máme nos knihaKnižku poviedok pokrstili v Uličke slávnych nosov počas Festivalu humoru a satiry Kremnické Gagy. Krstné mamy Emília Vášáryová a Zuzana Kronerová pokrstili novú knihu bublinami z bublifuku aj za účasti zdravotných klauniek – spoluautoriek knihy.

„Je to úžasný čin, že táto kniha vznikla, lebo môže dávať nádej. Aj teraz ma tie príbehy rozplakali. Človek pochopí, že život je jeden z tých najťažších. Ale tá nádej tam je,” vyznala sa krstná mama knihy Emília Vášáryová.
Druhou krstnou mamou bola herečka Zuzana Kronerová, ktorá dodala: „Ja vás, Červené nosy, veľmi obdivujem. Želám knihe a celému tomuto úžasnému združeniu, aby sa k vám pridávalo stále viac našich kolegov. Aj ja sa pridávam a ja sa hlásim, že kedykoľvek prídem! Nech žijú Červené nosy!”

Poviedky v knihe dokazujú, že aj napriek ťažkým, životným okolnostiam sa dajú zažívať príjemné chvíle.
Napríklad zdravotný klaun Marika Kecskésová napísala príbeh o pacientke, s ktorou sme sa stretli v deň , keď zistila zásadnú diagnózu na onkologickom oddelení. „Asi viete, čo sa za tým skrýva. A my sme prišli prvýkrát za ňou na návštevu ako zdravotní klauni,” spomína si Marika.

 

 

Červený nosNa zázraky máme nos

O čom teda je táto nádherná knižka?
Sedem zdravotných klauniek a klaunov napísalo 32 krátkych poviedok, v ktorých opisujú zážitky s detskými pacientmi a seniormi.
Výkonná riaditeľka združenia o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors Zuzana Ambro približuje: “Pri jej čítaní sa dostaneme spolu so zdravotnými klaunmi do izieb detských pacientov i seniorov, zažijeme nečakané, no skutočné príbehy plné rôznych emócií. Budeme sa spolu hlavne smiať. Ale tiež plakať, lebo aj také sú návštevy zdravotných klaunov. Pokúsime sa vám čo najlepšie priblížiť malé “zázraky”, ktoré v izbách vznikajú vďaka humoru, empatii, profesionalite a ľudskosti.”

Príbehy v knihe sú tie, ktoré sa klaunov najviac dotkli a na ktoré nezabudli ani po rokoch. Na témy ako choroba, samota, staroba či smrť prinášajú nový pohľad, ktorý v sebe skrýva nádej. Nie vždy je to nádej na uzdravenie či šťastný koniec, ale nádej, že aj napriek okolnostiam sa dajú zažívať príjemné chvíle.

Aby mali čitatelia z tejto knihy aj vizuálny zážitok, spolupracovalo združenie na jej tvorbe s Asociáciou ilustrátorov. O grafický dizajn a návrh obálky knihy sa postaral Peter Gála. Texty dopĺňajú krásne ilustrácie Lucie Žatkuliakovej.
Projekt podporil finančný príspevok z Fondu LITA, ale tiež 167 individuálnych darcov počas kampane na www.startlab.sk. Distribúciu a predaj knihy zabezpečuje združenie v spolupráci s vydavateľstvom IKAR, pričom výťažok z predaja knihy podporí aktivity občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

klauni Červený nosFoto klaunov – Katarína Bezáková

Červený nosKto sú zdravotní klauni?

Sú to profesionálni umelci, ktorých tvorba je síce primárne zameraná na oblasť herectva, no sú tiež tvorcami divadelných a televíznych scenárov, publikovaných literárnych diel či pedagógmi na umeleckých školách. Každý z autorov má svoj vlastný rukopis a špecifické videnie sveta, ktoré pretavil do svojich poviedok.

„Skúsili ste si niekedy nasadiť červený nos a byť veselí, optimistickí, zabávať okolie? Nedávno som to chcela spraviť, ale nevedela som nájsť tie správne slová a gestá, aby som pomohla zmierniť smútok a bolesť,“ hovorí riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková. „Obdivujem všetky Červené nosy – klaunky a klaunov, ktorí sú schopní potlačiť strach a úzkosť a priniesť úsmev, povzbudenie a čaro okamihu aj v tých najťažších situáciách.”

Doktor Quido Bublanina a jeho príbeh malého-veľkého zázraku:

 

Červený nosPrečítajte si poviedku “Ahoj, Doktorka” z knihy Na zázraky máme nos:

„Kristínka sa nerozpráva s hocikým. Hovorí, len keď príde niekto špeciálny,“ upozorňuje ma sestrička.
„So mnou sa, samozrejme, bude rozprávať, veď my sme ohromné kamošky,“ vyhlásim sebavedome. A nepravdivo. Malú slečnu vidím prvý raz v živote.
„Ahoj, Kristínka,“ oslovím ju. Asi osemročné dlhovlasé dievčatko sedí na žltej stoličke v rohu miestnosti plnej prázdnych postelí. Na čierno-bielom pásikavom tričku svieti ružová mašľa. Červenonosej doktorke v svetlých šatách s farebnými bodkami a kvetmi vo vlasoch venuje zvedavý pohľad, zatiaľ čo jej sestrička napojí infúziu. Mlčí.
„Ahoj, Kristínka, ahoj, kamoška moja,“ hovorím hlasnejšie a nástojčivejšie. Odpoveď však stále neprichádza. Sebavedomie ma začne opúšťať, no len tak ľahko sa nevzdám.
„Ahoj, doktorka,“ poviem neprirodzeným piskľavým hlasom, ktorý vychádza spomedzi takmer zavretých pier. Tvárim sa, že ja nič…
„Počuli ste? Hovorila som vám, že sa so mnou bude rozprávať,“ tvrdím hrdo sestričke a Kristínkinej mame. Klamstvo je očividné, bruchovravkyňa zo mňa nebude. Dievčatko sa na mňa usmieva čoraz viac, ale nevyjde z neho ani slovo.
„Doktorka je moja najlepšia kamoška, mám ju veľmi rada,“ zase hovorím namiesto dievčatka a márne sa snažím nehýbať perami.
„Ty si zlatá, Kristínka, veď ja teba tiež,“ hovorím za seba. Rozhovor mňa so mnou ešte chvíľu pokračuje v podobnom duchu. A zrazu to príde:
„Ahoj,“ povie potichu.
„Počuli ste, počuli ste to?“ nadšene sa obraciam na prítomných.
„Ja som nič nepočula, na chvíľu som vybehla,“ hovorí so smiechom sestra.
„Ahoj, doktorka,“ opakuje Kristínka s úsmevom.
„Zase to povedala, počuli ste?“ dožadujem sa uznania.
„Nikto nič nevravel,“ znova skonštatuje sestra. „Ani ty si nič nepočul, však?“ osloví sprisahanecky chlapca, ktorý práve vchádza do miestnosti.
„Vôbec nič, je tu totálne ticho,“ vyhlási chalan sebaisto.
Obzerám sa po izbe plnej vysmiatych ľudí, ktorí na chvíľu záhadne ohluchli.
„To vážne?“ pýtam sa takmer urazene a aj Kristínkina mama pokrčí plecia a zavrtí hlavou. Ešte raz sa prosebne poobzerám, ale očividne ma nikto nemieni zobrať na milosť. „Aha, vy zrazu nič nepočujete. Tak ja radšej pôjdem!“ lúčim sa naoko namosúrene a zatváram za sebou dvere miestnosti plnej hlasného smiechu.
Večer príde správa od Kristínkinej mamy: „Ďakujeme za krásny vysmiaty pobyt. Kika dnes skonštatovala, že krajší deň tam nezažila.“

Vizitka knihy
kniha Na zázraky máme nosNázov: Na zázraky máme nos
Vydáva: Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors
Dátum vydania: 20.8.2019
Autori: Eva Okoličániová, Mária Benkovská, Marika Kecskésová, Mariana Bódyová, Mira Dudková, Roman Večerek, Gary Edwards
Editor: Zuzana Maďarová
Ilustrácie: Lucia Žatkuliaková
Grafický dizajn: Peter Gála
Počet strán: 108

 

Červený nosČERVENÝ NOS Clowndoctors

Clowndoctors Červený nos

O.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors prináša pomocou klaunského umenia radosť a smiech do nemocníc už od roku 2004. Profesionálni zdravotní klauni prostredníctvom humoru podporujú psychickú pohodu detských pacientov a tým prispievajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

V združení momentálne pôsobí viac ako 60 profesionálnych klaunov a klauniek, ktorí pravidelne navštevujú vyše 50 nemocníc a liečebných zariadení na Slovensku. Za 15 rokov existencie združenia zrealizovali dokopy 20 000 klauniád. Všetci musia prejsť náročným výberovým procesom, na ktorý nadväzuje kontinuálne vzdelávanie v umeleckej aj medicínskej oblasti. Prostredníctvom svojich aktivít rozširuje združenie osvetu o pozitívnych účinkoch humoru v starostlivosti o pacientov a seniorov.

optimizmus lieči a pomáhaPrečítajte si tiež
Optimizmus prospieva zdraviu. Tu je 22 citátov pre lepší deň.

Hlavným programom združenia sú pravidelné návštevy hospitalizovaných detí. Veľmi obľúbeným programom sa stal aj N.O.S. – keď klaun odprevádza dieťa na operáciu. Počas Cirkusu Paciento sa deťom v liečebniach a na detských onkológiách  a psychiatriách venujú klauni po celý týždeň, aby ich naučili klaunské zručnosti.

Zdravotní klauni však navštevujú aj nevyliečiteľne choré deti v domácej intenzívnej starostlivosti a paliatívnej liečbe. S programom Fidlikára určeným pre deti s ťažkým a kombinovaným postihnutím chodia do špeciálnych škôl.
Nielen deti potrebujú v ťažkých chvíľach klaunský humor a povzbudenie. Zdravotní klauni z Červeného nosa  navštevujú pravidelne aj seniorov na geriatrických oddeleniach a v domovoch seniorov, ale realizujú aj programy pre dospelých pacientov.

zdravotní klauniFoto z ambulancie René Lazový

Na zázraky máme nos Emília Vášáryová a Zuzana KrónerováFoto z krstu Samuel Ďurkovič


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.