Téme správneho výberu detských topánok sa žiadny rodič nevyhne. A mnohí majú z nej oprávnene vrásky na čele, pretože pri kúpe a nosení nevhodnej obuvi sa dieťa s následkami pasuje po celý život. Na deformáciu nohy a bolesti spojené s nesprávnym držaním tela úplne postačí v zlých topánkach jedna sezóna.
Naopak, správna detská obuv je základom pre zdravý vývoj nielen detských nôh, ale aj chrbtice a vôbec celého pohybového aparátu.
Niečo o detskej nôžke
Noha dieťaťa rastie pomerne rýchlo do dĺžky aj do šírky. V útlom veku sa predĺži o 1,5 až 1,8 cm a neskôr o 1 až 1,5 cm za rok. Nedeje sa to však plynule, ale skôr ide o rast v skokoch. Či topánky netlačia, treba skontrolovať aspoň raz za tri mesiace (nezabudnite na prezuvky!).
V porovnaní s dospelým človekom má totiž dieťa vyšší prah bolesti, a teda je dosť možné, že sa na diskomfort sťažovať nebude. Pre lepšiu orientáciu, dieťa potrebuje vymeniť topánky za väčšie dva až trikrát ročne.
Meranie
Prvým krokom k tomu, aby ste dieťaťu vybrali optimálne topánky, je správne mu odmerať nohu. Najlepší spôsob je obkresľovanie, pretože môžete zmerať dĺžku, ale aj šírku chodidla. Niekedy Vás to síce môže stáť nadľudské úsilie, ale skúste to!
Noha sa vždy obkresľuje v stoji. Postavte teda dieťa na páskou upevnený papier a obkreslite najskôr jedno a potom druhé chodidlo. Treba vždy obe, pretože sa môžu vo veľkosti mierne líšiť. Váha musí byť prenesená zakaždým na nohe, ktorá sa práve obkresľuje. Pri obkresľovaní ceruzku držte najmä v oblasti päty kolmo na papier. Odmerajte vzdialenosť od stredu päty (jej najvypuklejšej časti) po miesto, kde končí najdlhší palec.
K výslednému číslu prirátajte 1 až 1,5 cm – odporúčaný nadmerok pri detskej obuvi – a tak zistíte dĺžku vnútorného priestoru, ktorý by topánka mala mať. Nadmerok si môžete na obkreslené chodidlo naznačiť.
V obchode
Výhodou nákresu je, že si ho môžete so sebou zobrať do obchodu. Tak môžete vyhliadnuté topánky, najlepšie ich vnútornú vložku, priložiť na obkreslené chodidlo a zistiť, či dostatočne kopíruje jeho tvar (hľadajte len na topánky s guľatou špičkou!).
Dôležité je, aby obkreslené chodidlo neprečnievalo a topánka nebola úzka. A nezabúdajte pritom na nadmerok.
Samozrejme, dieťa určite nechajte pred kúpou topánky vyskúšať! Nechajte ho v obchode pobehať v obidvoch topánkach a sledujte, či obuv nekĺže z päty. Veľkosť môžete overiť aj tak, že rozopnete obutú topánku a v oblasti päty vložíte do nej svoj prst. Ak sa Vám tam bez problémov zmestí a neostalo voľné miesto, je veľkosť v poriadku.
Spôsob pritlačiť prstom na špičku vhodný nie je, pretože dieťa prsty reflexne pokrčí. A ešte jedna dôležitá vec – ak sú topánky príliš veľké a/alebo široké, na telesnom vývoji dieťaťa napáchajú škody tiež!
Materiál
Najvhodnejšími materiálmi sú useň (koža) a textil, pretože pohlcujú vlhkosť, sú priedušné, mäkké a prispôsobia sa tvaru nohy. Z kože alebo textilu, prípadne iných absorbujúcich materiálov by mala byť aj vnútorná výstelka. Jednak kvôli poteniu nôh, jednak by sa ňou predchádzalo vzniku plesní.
Naopak, nevhodné sú plasty, koženky a poroméry – všetky spomenuté vlastnosti im totiž chýbajú a dokonca môžu byť toxické. Obzvlášť si dajte záležať na materiáli, ak kupujete sandálky. Tie sa totiž obúvajú zväčša bez ponožky a najmä pútka z tvrdých, alebo inak nevhodných materiálov môžu dráždiť pokožku.
Tzv. „kroksy“ z plastu sú pre deti absolútne nevhodné. V prípade gumákov dajte prednosť tým z prírodného kaučuku.
Prečítajte si tiež
Zhrubnutá koža na nohách je rizikom pre zdravie.
Ostatné vlastnosti vhodnej obuvi
Všímajte si, či je obuv vrátane podrážky dostatočne ohybná, skúste ju prehnúť tak, aby sa dotýkala päta so špičkou. Čím ohybnejšia, tým lepšie. Takisto je dôležité, aby detské topánky mali nízku hmotnosť. Pri chôdzi je dôležitá stabilita, preto by noha mala byť v topánke s uzavretou pätou dobre zafixovaná dostatočne tuhým, vysokým a dlhým opätkom (vnútorná vystužená časť topánky okolo päty).
Fixáciu zabezpečí aj vhodný tvar zvršku, a na ten treba dbať aj vtedy, ak má dieťa vysoký priehlavok. V takom prípade sú najvhodnejšie topánky so šnúrkami, aby zapínanie netlačilo na vrchnú časť nohy a dalo sa povoliť. Vložka s podporou klenby je vhodná až od 4-5 rokov. Deti do päť rokov by mali nosiť výhradne členkovú obuv. Podpätok by na detskej obuvi nemal byť vôbec. A v neposlednom rade je dôležité aj celkové vyhotovenie topánky a dizajn.
— PR článok —