Detská obuv. Odborníčka radí, ako ju správne vyberať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mať správne topánky, papuče, sandále, tenisky…to je nesmierne dôležité nielen u dospelých, ale ešte viac u detí. Práve vtedy sa totiž formuje noha. Detská obuv musí byť nielen roztomilá, pekná, ale najmä praktická.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako nakupovať detskú obuv cez internet, aby ste neminuli správnu veľkosť či strih. Tiež vám poradíme, na čo všetko si dať pozor, ak hľadáte správnu obuv pre vaše dieťa a či je vhodné dediť topánky po starších súrodencoch.
To všetko s odborníčkou na detskú obuv Máriou Halajovou, ktorá má roky praxe a skúseností. Do pozornosti dáva 4 základné pravidlá a ďalšie tipy.

 

ikona detská obuvDetská obuv cez internet

Mária Halajová

Mária Halajová

Dnes je už nakupovanie cez internet pomerne častou záležitosťou väčšiny Slovákov. Niektoré produkty si radšej osobne vyskúšame v predajni a na vlastné oči sa presvedčíme, že si vyberáme tú správnu vec. Rovnako to platí aj pri nakupovaní detskej obuvi. Rodič má často problém kúpiť správnu topánočku pre svoje dieťa aj v prípade, ak si ju vyskúša priamo v obchode, a tak online nákup pre nich neprichádza do úvahy. Online nakupovanie detských topánok nemusí byť výzva, stačí si osvojiť zopár osvedčených rád a pôjde to rýchlo, jednoducho a spoľahlivo aj cez internet. Navyše ušetríte kopec času, ktorý by ste s dieťaťom strávili „behaním po obchodoch“.

Prvou fázou online nákupu je vyhľadávanie tovaru. Ak však nepoznáte správne miery, pôjde to len veľmi ťažko. Čo všetko by mal rodič predtým urobiť? Spýtali sme sa na názor Márie Halajovej, odborníčky na detskú obuv, ktorá hovorí o štyroch pravidlách pri nákupe.

1. Dĺžka chodidla

Nenakupujte bez zmerania. Aj keď ste možno prednedávnom odmerali chodidlo vášho dieťaťa, myslite na to, ako rýchlo sa detská  noha vyvíja a mení.
„Odporúčam pri každej kúpe dĺžku chodidiel znova premerať, nespoliehať sa na hodnotu ani spred mesiaca, nie to ešte spred pol roka,” uvádza na začiatok Halajová.

 

2. Merajte obe chodidlá

 Ak si myslíte, že vám stačí odmerať jedno chodidlo, tak sa mýlite. Nohy môžu mať rôznu dĺžku a pri meraní napríklad v sede sa môžu miery od seba líšiť.
„Vždy je potrebné merať obe nohy v stoji. Dôležité je merať pri zaťažení a nie v sede, nie poležiačky,” upozorňuje Halajová.

detská obuv - ako ju vyberať?

 

3. Držte sa mier

Ak už dieťaťu nohu zmeriame, treba rátať aj s rezervou.
„Zistenú dĺžku nikdy neznižovať. Práve naopak. Odporúča sa pridať jeden centimeter alebo maximálne 1,5 centimetra, ktorý zaručí dostatočne voľný pohyb prstov počas chôdze a slúži ako dostatočná rezerva pre rast chodidla. Najmenším deťom môže chodidlo za rok narásť aj o celé tri čísla. Treba myslieť na tento prídavok,” radí ďalej Halajová.

 

4. Nielen dĺžka, ale aj šírka

Zmerať dĺžku chodidla nestačí, pretože rozhodujúca je taktiež šírka.
„Netreba zabúdať ani na meranie šírky chodidiel. Ak ich má dieťa užšie, musíme sa obzerať po obuvi užšieho strihu. Ak má chodidlá širšie, potom vyberáme z obuvi širšieho strihu. To je dôvod, prečo sa obuv do e-shopov fotí z rôznej perspektívy – zboku, zhora či zospodu,” vyratúva to najdôležitejšie z pravidiel vyhľadávania vhodnej veľkosti obuvi pre najmenších Mária Halajová.

 

ikona detská obuvSkúšame obuv doma

Mnohí si povieme, že bez skúšania to nejde. V dnešnej dobe už nie je problém objednať si všetko priamo domov. Pamätajte na to, že pri nakupovaní cez internet máte možnosť vrátenia tovaru. Ak pri nákupe topánok váhate, môžete si ich vyskúšať v pohodlí vášho domova.  „Povedala by som, že je to ešte o niečo výhodnejšie, než skúšanie obuvi na predajni. Na vyskúšanie máte viac času, ak je dieťatko chvíľku roztopašné, môžete počkať na vhodnejší okamih a pokiaľ obuv nesplní ďalšie očakávania, máte dostatok dní na to, aby ste ju mohli vrátiť a boli vám vrátené aj vaše peniaze,” vidí pozitíva v online nakupovaní Halajová.

Pri skúšaní obuvi doma platia prísne hygienické pravidlá. „Skúšame vždy nohy obuté v ponožkách, na čistej ploche, alebo na koberci tak, aby sme obuv nepoškodili. Zameriavame sa nielen na prstíky, ale aj na päty, sledujeme, či sa obuv z nich pri chôdzi nešmýka,” upozorňuje odborníčka.

 

ikona topanockyZimná či letná?

Skúšanie dá niekedy zabrať, a preto oveľa jednoduchšie pre rodičov je nakupovanie letnej obuvi. Skúšanie zimnej obuvi je náročnejšie a výber vhodnej veľkosti môže byť o niečo zložitejší. Do hrubšej topánky nie je vidieť a treba byť na predajni často kreatívni a vedieť si poradiť. „Neraz sme museli byť kreatívni a pomôcť si buď meradlom v predajni. Ak to bolo možné, tak aj vkladaním a vyberaním stielky a jej primeriavaním ku chodidlám,” opisuje výber zimnej obuvi pre dieťa Halajová.

V prípade jarnej a letnej obuvi je to podľa odborníčky omnoho jednoduchšie. Obuv je vyrobená z tenšieho materiálu a vieme cezeň rozloženie chodidiel ľahko nahmatať. Alebo je otvorená a môžeme zreteľne vidieť, či je obuv vhodná.

detská obuv - ako ju vyberať?

 

ikona topankyDetské topánky by sa nemali dediť

 Ako to už býva zvykom, tak mladší súrodenec zvykne dediť veci po starších. Odborníci to však neodporúčajú. Prečo?
„Každá noha má 28 kostí, 107 väzov, 19 svalov a tiež kĺby a šľachy, ktoré zabezpečujú pohyblivosť a oporu. Napriek tomu je každé chodidlo iné. Pri chôdzi a pri behu býva zaťažené násobkom telesnej hmotnosti, a tak nemôže byť topánka, ktorá sa prispôsobila nosením jednej nohe a jednej váhe, rovnako vhodná aj pre nohu ďalšiu, s iným váhovým zaťažením. Obzvlášť, ak volíme materiály ako koža a textil, ktoré sa prispôsobujú nohe prvého majiteľa o čosi veľkorysejšie. Základné pravidlo teda znie, že obuv sa má prispôsobiť nohe a nie naopak, noha obuvi,” vysvetľuje Mária Halajová. 

Najmä v rodinách s viacerými deťmi je zvykom si posúvať oblečenie a obuv ďalej. V prípade topánok je to šetrenie, ktoré sa nevypláca. „Moja mama pochádza z desiatich detí, takže sme naozaj extrémne početná a šťastná XXL rodina. Detí je u nás mnoho, a preto viem, že o hračky a všelijaké zbytočnosti, vrátane obrovského kvanta oblečenia a prebytku maškŕt dnes nie je núdza. Šetrime radšej na tých hračkách alebo oblečení, ktoré sa podediť dajú, ale obuv im kúpme vždy novú,” hovorí Halajová.

Okrem jedného páru topánok by malo mať dieťa aspoň ďalší pár. Nosiť dookola tie isté topánky detskej nohe neprospieva. Dokonca sa oplatí mať v zálohe ešte jeden pár navyše a topánočky z hygienických dôvodov meniť. Samozrejmosťou je, aby si dieťa denne obliekalo čisté a poriadne dosušené ponožky.
A ak je dieťa príliš dlho na nohách, treba mu dopriať blahodarnú masáž alebo relaxačný kúpeľ. Aby sa posilnilo svalstvo, môžeme nechať deti behať chvíľku aj naboso a cvičiť s nimi gymnastiku nôh, radí Mária Halajová, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v spoločnosti Deichmann na Slovensku.

ploché nohy a cvikyPrečítajte si tiež
Ploché nohy. 6 tipov na hravé cviky.

 

TIPY pre rodičov:

Okrem správne zvolenej veľkosti, si všímajte aj:

  • Hmotnosť obuvi by mala byť v rámci možností čo najnižšia.
  • Z materiálov je najlepšia voľba textil a useň. Useň je príjemne mäkká, dokáže sa prispôsobiť tvaru nôžky a zároveň je aj priedušná.
  • Stielku voliť zo savých materiálov. Textil a useň výborne absorbujú vlhkosť. Potenie nôh postihuje aj malé deti.
  • Svoju úlohu tu zohráva opätok. Vyšší pevný opätok slúži k pevnému fixovaniu nožičky a nedochádza k vybočeniu päty.
  • Podošva by mala byť ohybná a protišmyková.
  • A nakoniec by mala byť obuv zdravotne nezávadná.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Martina Baumann

Už odmalička som mala po ruke pero a diár, aby som si zapisovala všetko, čo mi práve napadlo. A už v tom čase som vedela, že keď vyrastiem, tak ma bude živiť práve písanie. Podarilo sa! Najradšej píšem vlastné zážitky z cestovania alebo rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Medzitým som stihla vyštudovať žurnalistiku, vyskúšať si prácu v tlačovej agentúre, byť editorkou, redaktorkou, šéfredaktorkou, stať sa PR špecialistkou a vyskúšať si aj hovorcovskú stoličku. Okrem písania mám rada aj našich dvoch kocúrov, psa a slovenské víno. Presne v tomto poradí :-)

Komentáre sú uzavreté.