Ploché nohy. 6 tipov na hravé cviky pre deti v domácom prostredí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ploché nohy sú pomerne častým problémom u malých detí. U detí vo veku do 3 rokov sa plochonožie nerieši, pretože malé deti majú na chodidle tukový vankúšik a tak sa každá detská nožička v rannom období javí ako plochá. Noha sa sleduje a ak sa do 3 rokov neobjaví na chodidle klenba, je potrebné poradiť sa s pediatrom.
Ploché nohy určite netreba podceňovať. Nie je to len estetický problém, ale trpia kolená, bedrové kĺby i chrbtica. Ortopéd väčšinou predpíše ortopedické topánky a hlavne cvičenie.
Aké cviky sú vhodné pre ploché nôžky v domácom prostredí?

 

1. Prekladanie pasteliek

Naša obľúbená aktivita. Osvedčili sa nám skôr hrubšie a dlhšie pastelky – deti ich vedia ľahšie uchopiť. Kôpku pasteliek umiestnime pred dieťa na koberček a necháme ho chodidlom prekladať pastelky z jednej kôpky na druhú. Nohy vystriedame. Opakujeme aspoň 2 krát.

ploché nohy - cvik prekladanie pasteliek

 

2. Chôdza po špičkách a pätách

Pri stavaní sa na špičky či chodení po pätách musí dieťa vyvinúť značnú aktivitu. Pri chôdzi na špičkách smerujú špičky dovnútra a päty von. Pri chôdzi na pätách je to opačne – špičky smerujú dovnútra a päty von. Keďže deti pravdepodobne nebude baviť chodiť len tak bez cieľa, vytvorte im prekážkovú dráhu z predmetov či hračiek.
Môžu na špičkách prejsť „slalom“ pomedzi hračky a naspäť ísť na pätách. Alebo pár krát obehnúť jadro bytu po špičkách. Tu sa fantázii medze nekladú. Môžete tiež dieťa len tak postaviť na koberček, držať sa vzájomne za ruky a spoločne „na štart“ postaviť sa na špičky, vydržať 10 sekúnd a chodidlá položiť.

ploché nohy - cvik chôdza po špičkách a pätách

 

3. Chôdza po akupresúrnom koberčeku

Akupresúrny (alebo tiež senzomotorický) koberček slúži na stimulovanie detských nožičiek. Na malej ploche skrýva koberček rôzne povrchy – drsné, pichľavé, oblé i mäkké. Niekedy môžu stvárňovať aj určitý obraz (slniečko, rybky, trávu), inokedy je koberček zameraný vyslovene funkčne.

Dieťa chôdzou po koberčeku „ohmatáva“ nôžkou rôzne povrchy a tým precvičuje chodidlá. Na koberčeku môžu byť prilepené kúsky drievok, kamienky, špongia, vrchnáky z plastových fliaš a podobne. Chôdza po koberčeku môže byť sprvoti pre deti nepríjemná, neskôr si však zvyknú.
U nás majú deti koberček veľmi v obľube a stal sa prirodzenou súčasťou detských hier. Koberček sa dá zakúpiť v špecializovaných obchodoch a e-shopoch alebo skúste hľadať na platformách združujúcich handmade tvorcov.

ploché nohy - akupresúrny koberec

 

4. Zhŕňanie uteráčika

Dieťa sa posadí na koberec so zohnutými kolenami a oboma nôžkami, prípadne na striedačku, zhŕňa palcami nôh k sebe uteráčik. Čím viac krát cvičenie zopakujeme, tým lepšie. Nám to s uterákom príliš nešlo, lebo je hrubší a drsný na dotyk, vymenili sme teda uteráky za bavlnené tričká a s nimi je to jedna hračka.

ploché nohy - cvik zhŕňanie uteráčika

 

5. Vaľkanie loptičky alebo valčeka

Ideálne je vaľkať loptičku – buď špeciálnu, ktorú zoženiete ako akupresúrnu pomôcku alebo obyčajnú malú tenisovú loptičku. Ak nemáte, môžete použiť aj valček – nám poslúžili ako valčeky plastové tuby od vitamínov. Valček posúvame chodidlom od tela a k telu. Dobre nám to premasíruje chodidlá.

ploché nohy - cvik vaľkanie valčeka

 

6. Hladkanie nôžky druhou nohou

Opäť sedíme na koberci s pokrčenými nohami. Chodidlá sú bosé a vystreté. Špičkou nohy hladkáme druhú nohu od prednej plochy nohy až po koleno. Ide vlastné o hladkanie jednej nohy druhou. Chodidlá prestriedame. Tento cvik sa možno deťom bude zdať najmenej zábavný – môžete ho zaradiť na záver cvičenia ako odmenu – „teraz, keď sme pekne precvičili, za odmenu pohladká jedna nôžka druhú.“

ploché nohy - cvik hladkanie nohy druhou nohou

 

Čo je dobré vedieť?

Deti s plochými nohami by mali mať každé topánočky nové, neschodené, nezdedené po staršom súrodencovi. Každá nohá formuje topánku inak a zanecháva v nej vlastnú stopu. Dôležité je zachovať nohe v topánke nadmerok, aby topánky neboli tesné a netlačili.

ako nám prospievajú vyložené nohy?Prečítajte si tiež
Viete, ako takto vyložené nohy prospievajú vášmu zdraviu?

 

Naše odporúčanie
Môj osobný názor je, že žiadne krátke domáce cvičenie nenahradí prirodzený pohyb naboso na prírodných povrchoch. Chôdza naboso je „cvičenie bez námahy“, prirodzene sa pri nej striedajú rôzne povrchy a pohyby chodidiel. Preto už od konca apríla až do septembra či teplejšieho októbra nechávam deti, pokiaľ je to možné, na ihrisku behať naboso. Zvykli si na to a už sa pýtajú samé, či sa môžu vyzuť.
Pozor, chôdza naboso nie je vhodná po betóne, asfalte či tvrdej plávajúcej podlahe, akú máme doma. Tam môže chodenie naboso alebo len v ponožkách skôr uškodiť. Rovnako v prípade nosenia barefoot obuvi – je vhodné zvoliť ju na prechádzku po prírodnom povrchu, nie však do mesta, resp. po tvrdom povrchu, ako je asfalt či betón.

Foto: autorka/LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Avatar photo

Autorka si razí svoju cestu životom, na ktorej najviac odtlačkov zanechala v e-commerce segmente. Nepohrdne dobrou kávou a inšpiratívnym rozhovorom. Príležitostne blogerka, matka dvoch detí (nonstop) a z času na čas dobrovoľníčka v rodinnom centre Dlháčik.

Komentáre sú uzavreté.