Horský hotel Hodváb. Vitajte na honosnom mieste a zabávajte sa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Opar vojny, ktorá sa s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote rodila na západe, pohlcoval všetkých navôkol. Keby sa hlbšie zamysleli, keby počúvali zavýjajúci alarm vo svojom vnútri, stŕpli by hrôzou. No oni nechceli. Nepripúšťali si možnosť vojny. Boli šťastní, úspešní a bohatí. Žili v pohodlí a blahobyte. Odmietali utrpenie a problémy. Ich sa to predsa netýkalo. Chceli sa baviť, tancovať, dobre jesť a piť, užívať si život…

Vitajte v luxusnom horskom hoteli Hodváb. Píše sa rok 1938 a hoci sa schyľuje k vojne, mnohí si to odmietajú priznať. Napokon, je to ideálne miesto na oddych, v nádhernej prírode, ďaleko od ruchu mesta.
Vychutnajte si túto atmosféru predvojnových rokov v atmosfére honosného hotela, ktorý sa chystá na silvestrovskú párty. Vychutnajte si príbeh slovenskej autorky Beatrix Zaťkovej Horský hotel Hodváb.

 

Horský hotel Hodváb

kniha Horský hotel HodvábNa vrchole Čiernej hory v Krkonošiach sa týči honosný horský hotel Hodváb – symbol luxusu a šťastia, v ktorom sa chystá naleštená silvestrovská párty. Na prelome rokov 1938 a 1939 však už vo vzduchu cítiť hrôzu z blížiacej sa vojny a všadeprítomný strach sa nedá zahnať šampanským.

Keď Hodváb obsadia nacisti, z majestátnej budovy a jej pravidelných návštevníkov postupne vyprcháva noblesa aj nádej na lepšie zajtrajšky. Iba hviezda prvorepublikových filmov a dedič hotela Maxim Borovský si plnými dúškami užíva spoločnosť krásnych žien a rodinné bohatstvo.
Zo dňa na deň prichádza o svoju bohémsku bezstarostnosť a začína si uvedomovať vysokú cenu slobody, priateľstva i lásky. Jeho milovaným hrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Ako sa však rozhodovať v časoch, keď morálku kriví vojna?
Nič silnejšie ako život na tomto svete nejestvuje. Všetko, čo ide proti životu, ide v ústrety smrti a je odsúdené na zánik.

 

Príbeh s jedinečnou atmosférou

Horský hotel Hodváb je príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Zavedie vás do dní a mesiacov pred vojnou, keď ste doslova cítili túžbu ľudí po zábave, ich bezstarostnosť, zámerné prehliadanie toho, čo môže prísť…a potom zmenu, radikálnu, ktorá mení životy. A prináša i smrť.

Autorka skvele vystihla atmosféru toho obdobia. Aj vy máte chuť pridať sa, obliecť si tie najkrajšie šaty, upraviť vlasy a chytiť do ruky pohár aperitívu.
Je to príbeh, ktorému nechýbajú prekvapenia, láskavý humor a myšlienky, nad ktorými sa oplatí zamyslieť. Prenesie vás v čase a umne prepojené dramatické udalosti s tými zábavnejšími, uvoľnenejšími robia z tejto knihy to správne oddychové čítanie. A napokon to najdôležitejšie – hoci sa odohráva v naozaj pohnutej dobe, prináša nádej, že sa všetko dá prekonať. Treba len veriť, byť trpezliví a ľudskí…

kniha Horský hotel Hodváb

Hotel, ktorý sa na nič nehral…

Horský hotel Hodváb mal, takpovediac, neodškriepiteľné právo na svoju samoľúbosť. Väčšiu, honosnejšiu a modernejšiu stavbu by ste v Krkonošiach hľadali márne. Keby ste si nohy po kolená zodrali, viac luxusu, lesku a veľkoleposti by ste nenašli… Steny boli obložené ónyxom a masívnym elegantným drevom korešpondujúcim s podlahou, nábytok bol vyhotovený z výlučne luxusných materiálov… Zimy tu boli čarovné. Nadmorská výška poskytovala záruku takmer nepretržitej snehovej prikrývky. Hoteloví hostia sa mohli oddávať zimným radovánkam… Horský hotel Hodváb bol rajom pre deti. Čerstvý vzduch, príroda, prechádzky v lese, bazén, sánkovanie a lyžovanie, výborná strava, personál vymýšľajúci stále nové hry – to boli lákadlá pre mladé zámožné rodinky.
Panovala tu úžasná atmosféra a vždy dobrá nálada. Jedinou povinnosťou bolo oddať sa oddychu, dovoliť zamestnancom čítať vám myšlienky a plniť priania, užívať si pohodlie a prvotriedne služby uprostred luxusu, hojnosti a čarovnej prírody.
Horský hotel Hodváb – nič nebolo akože, nič nebolo polovičaté, všetko bolo pravé a ozajstné, žiarivé a dokonalé, jednoducho – par excellence.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.