Mach, huby a burina v trávniku. Ako sa ich účinne zbaviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Založili ste si pri dome krásny trávnik, staráte sa oň, aj napriek tomu je po zime smutné čo i len naň pozrieť? Určite nevynechajte jarnú a jesennú vertikutáciu, ktorá pomôže trávniku a budete sa z jeho zdravého vzhľadu tešiť oveľa dlhšie.
No niekedy aj pri dobrej starostlivosti prídu problémy. Napríklad krtko, alebo po zime máte veľké plochy porastené machom, prípadne vám cez leto začne trávnik špatiť burina, či maličké huby. Práve mach, huby a burina v trávniku trápia mnohých záhradkárov a majiteľov domov – poradíme, ako sa ich zbaviť.

 

Mach v trávniku

Mach sa nám usadí v trávniku najmä na zatienených vlhkých miestach na uľahnutej, kyslej pôde chudobnej na živiny. Výskyt machu podporuje aj veľmi nízke kosenie, tzv. skalpovanie trávnika a hrubá vrstva trávnikovej plsti.
Ak sa chcete zbaviť machu, v prvom rade musíte odstrániť príčiny jeho výskytu, radí Ivan Vallo, ktorý napísal aj praktickú príručku Trávniky pre krásu, šport a relax. Treba:

  • zabezpečiť lepšie prúdenie vzduchu nad trávnikom
  • viac svetla
  • menej vody (znížiť závlahovú dávku alebo odviesť prebytočnú vodu)
  • upraviť hodnotu pH (napríklad vápnením)
  • prevzdušniť vrchnú časti trávnika (vertikutácia)

„Aerifikáciou a prihnojením podporíme rast a zakorenenie trávnika a zvýšime jeho konkurenčnú schopnosť voči machu. Aby bol trávnik aj v tieni vitálny a nechradol, použijeme na výsev trávnikové druhy znášajúce tieň (kostrava trsteníkovitá, metlica trsnatá),“ dodáva Ivan Vallo.

Ak chcete zničiť mach priamo, chemicky, použite roztok zelenej skalice (síran železnatý) alebo špeciálne prostriedky, napríklad Mogeton. Po aplikácii týchto látok mach stmavne až sčernie. V tomto štádiu ho musíme z trávnika mechanicky odstrániť a prázdne miesta dosiať alebo doplniť položením kúskov trávnikového koberca.

mach, huby a burina v trávniku

 

Burina v trávniku

Každý má predstavu o peknom trávniku inú…a s tým teda súvisí aj význam slova burina. Niekomu neprekáža trávnik plný sedmokrások a púpav, iný je nešťastný pri objavení jedinej ďatelinky.
berme však teraz burinu ako rastlinu, ktorá sa výrazne odlišuje od trávnika farbou listov, tvarom listov, charakterom, výškou a rytmom rastu. Buriny proste zhoršujú estetickú aj úžitkovú hodnotu trávnikov.

Dôležité je povedať si, že z botanického hľadiska rozdeľujeme buriny na:

  • dvojklíčnolistové, čiže širokolisté byliny – púpava, skorocel, sedmokráska, ďatelina, veronika, pastierska kapsička a tak ďalej
  • jednoklíčnolistové  ako je ježatka, pýr, prstnatec, mohár atď.

 

Buriny v mladom trávniku

ježatka v mladom trávniku

Ježatka v mladom trávniku.

Sú to najmä rastliny, ktoré vzchádzajú zo zásoby semien a vegetatívnych častí rastlín v pôde. Ich počiatočný vývoj je rovnako rýchly alebo ešte rýchlejší, ako vzchádzanie trávnika, preto môžu spočiatku konkurovať mladej tráve. Oveľa častejšie sa vyskytujú v jarných ako v jesenných výsevoch.

Väčším problémom sú burinné trávy (ježatka kuria noha, pýr plazivý, prstovka krvavá), ktoré sú vysiatemu trávniku botanicky príbuzné, takže selektívny herbicíd na ne nezaberá a iné chemické prípravky proti nim na trhu zatiaľ nemáme.
Prečítajte si náš článok Ničí vám trávnik mušec, ježatka kuria, mohár? Takto sa ich zbavíte.

 

Buriny v staršom trávniku

prstnatec v trávniku

Prstnatec v trávniku.

Tieto buriny sa dostávajú do trávnika väčšinou náletom semien z neupravených okolitých plôch. Vytvárajú nízku listovú ružicu alebo steblá pritlačené k zemi, takže kosením nie sú poškodzované.
Patrí sem najmä malá agresívna tráva lipnica ročná alebo čoraz častejší prstnatec obyčajný. Je to teplomilná a suchovzdorná tráva tmavozelenej farby. Vytvára dlhé 30 až 40 cm nadzemné aj podzemné výbežky, pomerne hrubé a pevné. Nimi sa agresívne rozširuje a vytláča pôvodný trávnik.

„Chemická likvidácia je prakticky nemožná, mechanické odstraňovanie je pracovne náročné. Je potrebné zamerať sa na čo najlepšiu starostlivosť o trávnik (dostatok vody, hnojenia, kosenia), aby sme tak zvýšili konkurenčnú schopnosť trávnika,“ radí Ivan Vallo.

mach v trávniku

 

Huby v trávniku

Ak vám rastú v trávniku huby, má to zväčša dve príčiny: prebytok vody a vysoký podiel organickej hmoty (trávnikovej plsti) v nadzemnej časti trávnika. Dôkladná vertikutácia a následné zapieskovanie (mineralizácia) povrchu trávnika určite pomôžu vyriešiť tento problém aj bez použitia chémie.

Prečítajte si tiež články:
Starostlivosť o trávnik – mesiac po mesiaci
Kedy a ako správne zavlažovať trávnik?
Kedy a ako vertikutovať trávnik.

Zdroj a foto: Internet, kniha Trávniky (Plat4M Books), LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.