Ničí vám trávnik mušec, ježatka kuria, mohár? Takto sa ich zbavíte!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekto si na trávniku nezakladá a prípadnú burinu v ňom nerieši. Ak sa však staráte o trávnik, chcete ho mať pekný, aby po ňom mohli behať deti, rozprestrieť si na ňom deku alebo si ním proste chcete skrášliť okolie domu, určite vás z času na čas vytočí burina, ktorá sa volá mušec. Ak ju nepodchytíte hneď na začiatku, je neuveriteľne invazívna a začne vám pokrývať veľké plochy trávnika. Nefungujú na mnohé postreky a sú vlastne len dve cesty, ako sa jej viete zbaviť.

Pliaga menom mušec
Setaria viridis. Bér zelený pravý. Mohár zelený pravý. Mušec. Ježatka kuria.
To sú názvy v podstate pre to isté – pliagu, ktorá sa vám rýchlo zakorení v trávniku a vytláča samotnú trávu. Vyzerá nevzhľadne, keďže je to trstnatý typ trávy a mnohí záhradkári s ňou neúspešne bojujú. Škodí psom, zachytáva sa im na uši, aj na bielizni, ktorú vonku sušíte.
Je to jednoročná tráva, ktorá kvitne od júla do jesene, čiže vo väčšom množstve sa začína objavovať práve začiatkom júla, niekedy už koncom júna. „Najúčinnejším riešením je čím skôr trsy z trávnika odstrániť. Ježatka je typickou burinou mladých trávnikov, lebo je jednoročná, neznáša časté kosenie, hnojenie, zavlažovanie a z trávnika sa v priebehu 1 – 2 rokov úplne stratí,” vysvetľuje odborník Ivan Vallo, autor knihy Trávniky pre krásu, šport a relax.

 

Mušec v trávniku – ako sa ho zbaviť?

Vytrhávať ručne? Použiť nejaký postrek? Úplne vymeniť trávnik? Alebo pomôže niečo iné?
Na internete a sociálnych sieťach je veľa diskusií, kde si ľudia snažia vymieňať svoje skúsenosti. My sme sa pýtali odborníkov a zisťovali sme si, čo funguje a osvedčilo sa u bežných záhradkárov.

Puma extra – postrek, ktorý pomáha

puma extra na mušec Záhradkári vyskúšali už mnohé postreky – Bofix, alebo štetcom potierate na listové časti Roundup…. nepomáha. Vo väčšine prípadov sa osvedčil jedine chemický postrek Puma extra. Nie je úplne jednoduché ho dostať, v niektorých obchodoch/záhradníctvach nám povedali, že je zakázaný a nesmú ho predávať.
Kúpite ho však v susednom Rakúsku alebo ho nájdete na internete. V Rakúsku je pod názvom Puma extra, u nás na nete aj ako Hirsefrei Extra, čo je však totožné – aj účinná látka, dávkovanie, množstvo. Napríklad tu je aktuálne
BAYER PUMA EXTRA 60 ml v dvoch e-shopoch za rovankú cenu.  Možno na prvý pohľad pomerne drahý (60 ml cca 32€), oplatí sa vyskúšať ho.

Postrek pôsobí na mušec bez toho, aby poškodil trávnik. Urobte dva postreky s odstupom asi 2-3 týždne a s veľkou pravdepodobnosťou sa ho zbavíte. Po postreku vám však odídu dané časti trávnika, keďže mušec vytlačil a vlastne nahradil klasický trávnik. Doslova ho zadusil. Preto musíte dosiať novým trávnikom.

Čo je Puma Extra a ako ho používať?
Puma Extra je postrekový herbicídny prípravok vo forme emulzie typu olej vo vode. Vhodný je na jednoročné rastliny, napríklad mohár, ježatku kuriu, metličku obyčajnú, psiarku roľnú, ovos hluchý, proso, cirok ap. Odborne ide o selektívny postemergentý graminicid, prijímaný je výhradne zelenými časťami rastlín a prenášaný do koreňov. Pôsobí na rastové pletivá tráv. Takto postriekané trávy prestávajú po 2 až 3 dňoch rásť, nevytvárajú nové listy, dochádza k nekróze listov, stoniek a celá rastlina odumiera.
Celkovo to trvá cca 12 až 28 dní, takže po troch týždňoch môžeme postrek zopakovať, ak nebol prvý účinný. Zaujímavosťou je, že vyššia teplota a vlhkosť účinok podporujú.

Spôsob použitia: 12 ml dajte do 4 až 6 litrov vody (vystačí na cca 100 m²). Prípravok vlievajte do polovičného množstva vody za stáleho miešania, potom vypláchnite nádobku (vlejte do nádoby s postrekom) a doplňte zvyšok vody.
Puma Extra nemá žiadny škodlivý pôdny účinok

Mechanický boj

trávnik mušec ježatka

Ak nechcete použiť chemický postrek, musíte sa zohnúť a prácne mušec vytrhávať. A to okamžite, ako sa objaví v trávniku a priebežne počas celej sezóny. Mušec sa totiž veľmi rýchlo rozširuje. Stačí, že odídete na týždňovú dovolenku do cudziny a keď sa vrátite, máte v trávniku doslova celé plochy mušca. A ten už tak ľahko nevytrháte.
Mušec má pomerne plytký koreň, takže vytrhávať ho nie je také zložité, ale určite si dajte pozor, aby išiel von aj s koreňom. Nám sa osvedčilo vytrhávanie po daždi, keď je pôda mierne navlhnutá.

ako kosiť trávnik

Tiež častejšie koste na výšku cca 3 až 4 cm, aby ste zabránili vysemeňovaniu. Pravidelné kosenie podporuje rast trávy a potláča bujnenie buriny. Avšak nepotešíme vás úplne. Mušec dosť dobre odoláva koseniu – skosíte ho síce, ale časom rastie akoby nižšie pri pôde a už ho nedokážete „odkosiť“.
Mušec je jednoročná burina, takže postupne ho mechanicky z trávnika napokon odstránite – zdĺhavejšie, náročnejšie, ale predsa len. V ďalšom roku po zime urobíte správnu vertikutáciu, dáte jarné hnojivo na štart a máte opäť krásny zelený trávnik.

starostlivosť o trávnikPrečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik – mesiac po mesiaci.

 

Pomôže totálna výmena trávnika?

Ani nie, musela by byť naozaj dôsledná a totálna. Ako vysvetľuje Martin Mičík zo ZelenyTravnik.sk, ktorý je poradcom pre projekty závlah a trávnikov, problém je v samotnej jednoročnej burine: po vysemenení sa rozmnožuje vzchádzaním z osiva, ktoré sa predtým dostalo do pôdy. Takže aj keby ste vystriekali trávnik totálnym herbicídom, aby ste potom nasiali nový, nepomôžete si. Osivo zostáva v pôde a dostane sa aj do nového trávnika.
Totálne herbicídy totiž účinkujú tak, že cez listovú plochu sa dostanú do rastliny a tak ju likvidujú. Neničia však semená v pôde.
Možný postup: zničte starý trávnik a počkajte, kým vyklíči mušec z osiva v pôde. Ten potom tiež zničte totálnym herbicídom a až potom nasejte novú trávu.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.