Správny záhradkár to dobre pozná – vertikutácia je asi to najlepšie, čo môžete pre svoj trávnik urobiť. Po kosení je to najdôležitejší krok v starostlivosti o trávnik. A hoci tesne po vertikutácii vyzerá trávnik hrozivo, odpudivo, nenechajte sa zmiasť. Trávnik sa vám za to poďakuje.
Mnohí záhradkári si však kladú otázku – kedy vertikutovať? A ako to najlepšie urobiť? Čím hnojiť a treba dosievať? Poradíme – jarné aj jesenné vertikutovanie.
Čo je to vertikutácia?
Vertikutácia je plytké prevzdušnenie vrchnej vrstvy trávnika. „Pôvod tohto zvláštneho slova môžeme hľadať v angličtine (vertical, cut), voľne preložené ako vertikálny rez,“ vysvetľuje odborník Ivan Vallo v knihe Trávniky pre krásu, šport a relax. „V záhradkárskej praxi je rozšírený nesprávny názov vertikulácia a len pre zaujímavosť, medzi profesionálnymi pestovateľmi trávnika sa bežne používa slovo vertikat.“
Úlohou tohto odborného úkonu je znížiť množstvo trávnikovej plsti, zlepšiť prístup vzduchu, tepla a svetla do odnožovacej zóny trávnika a tým podporiť intenzitu odnožovania, zvýšiť priesak vody a živín ku koreňom, celkovo zlepšiť komunikáciu medzi nadzemnou a podzemnou časťou trávnika. Pri vertikutácii dochádza aj k likvidácii plytko koreniacich burín a redukuje sa populácia lipnice ročnej v trávniku.
Na vertikutáciu používame špeciálny stroj, ktorý má vertikálne uložené, rotujúce hviezdice alebo nože rôzneho tvaru. Tie prerezávajú prízemnú vrstvu trávnika do hĺbky 10 – 15 mm. Pri prerezávaní starších trávnikov sme často prekvapení, aké množstvo suchého materiálu z trávnika vyberieme. V takom prípade je dobré suchú hmotu pozbierať a zopakovať prerezávku s odklonom 45 stupňov od smeru prvej prerezávky.
Kedy vertikutovať?
Niekto tvrdí, že akonáhle začne kvitnúť zlatý dážď, treba vertikutovať. Ďalší hovoria o najskoršom termíne začiatkom apríla.
„K jarnej vertikutácii môžeme pristúpiť hneď, keď nám to podmienky na trávniku dovolia – po obschnutí vrchnej časti vegetačnej vrstvy, vtedy, keď vidíme, že trávnik sa už začína zelenať,“ radí Ivan Vallo. Čiže ide o koniec marca, resp. začiatok apríla.
Dôležitou funkciou jarného prerezávania je odstránenie odumretých častí trávnika, ktoré bývajú často napadnuté hubovými chorobami. Vyčistením a odľahčením trávnika pripravíme dobré podmienky na aplikáciu jarnej, štartovacej dávky dusíka, prípadne zlepšujúcich organických hnojív.
Mimochodom, pri odstraňovaní trávnikovej plsti (stariny) si treba uvedomiť, že plsť je škodlivá iba pri veľkom nahromadení v trávniku. Tenká vrstva plsti (3 – 4 mm) je užitočná a chráni citlivé odnožovacie uzliny proti prudkému slnku a mechanickému poškodeniu.
Vertikutovať treba dva razy ročne – na jar a na jeseň. Jesenným prerezávaním odstraňujeme odumretú organickú hmotu, ktorá sa v trávniku nahromadila počas celého vegetačného obdobia. Jej množstvo je závislé od intenzity ošetrovania trávnika, frekvencie hnojenia, spôsobu kosenia. Čím viac sa o trávnik staráme, tým viac organickej hmoty vytvorí. V prípade, že sa trávniku z nejakých príčin počas sezóny nedarilo, je slabý, riedky, bledý, tak vertikutáciu nerobíme.
Na športových trávnikoch (futbalové štadióny, golfové ihriská) robíme vertikutáciu podľa potreby aj viackrát za sezónu.
Jesenná vertikutácia
Mimoriadne dôležitá je aj jesenná vertikutácia trávnika – nezabúdajte na ňu, inak bude trávnik vyzerať ochabnuto, nezdravo a škaredo. Veď cez leto ste po ňom často šliapali, možno na trávniku hrali deti futbal a podliehal ďalším záťažiam. Oveľa viac sa v ňom usadili rôzne buriny, mach ako aj zvyšky pokosenej trávy. Všetko toto trávnik upcháva, nedá mu dýchať a postupne ho poškodzuje. Doprajte mu osvieženie a jesenný strih.
Kedy? Koncom septembra, prípadne aj do konca októbra, kým je pôda ešte dostatočne teplá a jesenné dažde urýchlia vzchádzanie trávnatého semena.
Využite benzínový alebo elektrický vertikutátor, ktorého nože šetrne zarezávajú trsy trávy do hĺbky 2 až 4 milimetre. Zároveň vytrhávajú mach a burinu. Povrch trávnika sa tak opäť otvorí a umožníte prísun potrebných živín a vlahy.
Najskôr pokoste trávnik – nižšie ako ste to robili počas roka. Môžete počkať deň-dva a potom vertikutujte jedným smerom, následne ešte raz kolmo, akoby do štvorca.
Trávnik sa takto kompletne prevzdušní, prekyprí sa vrchná vrstva zeminy a narezaním horných korienkov sa posilní koreňová sústava. Aktivuje sa k rastu nových stebiel, čím sa trávnik zahustí a posilní. Zároveň sa stáva odolnejší voči burinám, výkyvom počasiu (teplôt) a tiež voči hubovitým a plesňovým ochoreniam.
Správne hnojenie
Po vertikutácii pohnojte trávnik jesenným hnojivom, ktoré má viac draslíka (určite nie dusíkatým hnojivom, ktoré by podporilo rast trávnika, čo pred zimou určite nechceme).
Draslíkaté hnojivo podporuje vyzrievanie rastlinných pletív a prispieva k znižovaniu obsahu vody v tkanivách. Tým sa výrazne znižuje riziko namŕzania výhonov.
Ďalšou dôležitou zložkou jesenných hnojív je horčík. Ten zabraňuje predčasnému žltnutiu listov. Správne pohnojený trávnik cez zimu nevymrzne a je tiež odolnejší voči hubovým ochoreniam, napríklad snehovej plesni.
Na záver dosejte trávnatým semenom tie časti, ktoré sú príliš poškodené od domácich miláčikov, zošliapané, prípadne vyschnuté pod stromami.
Kedy zavlažovať?
Jarným kosením, vertikutáciou začíname aj pravidelnejšie zavlažovať.
Kedy je to najvhodnejšie? Ráno alebo večer?
Z pohľadu udržania dobrého zdravotného stavu trávnika je lepší ranný termín zavlažovania. Listy trávy na slnku rýchlo uschnú, a tak nie sú vytvorené podmienky pre rozvoj nebezpečných hubových chorôb v trávniku.
Navyše, ak polievame studenou vodou zo studne, večernou závlahou by sme mohli spôsobiť tepelný šok trávniku prehriatemu letným slnečným dňom. Vychladnutý trávnik ráno ľahšie znesie studenú sprchu.
Ak sme trávnik počas dňa hnojili, nečakáme so závlahou do rána. Výdatnú dávku vody (15 – 20 mm) mu doprajeme čo najskôr po aplikácii hnojiva.
„Pozor však aj na kvalitu závlahovej vody!“ upozorňuje Ivan Vallo v knihe Trávniky pre krásu, šport a relax, v ktorej nájdete množstvo užitočných rád a tipov. „Ak čerpáme povrchovú vodu z nejakého miestneho zdroja (blízky potok, rybník a podobne), nechajme si radšej urobiť chemický rozbor. Možný obsah škodlivých látok – splašky, komunálny odpad, rozpustené zvyšky hnojív, postrekov, extrémna hodnota pH alebo riasy – môže pri dlhodobom používaní viesť ku kontaminácii trávnikového substrátu a k zhoršeniu kvality trávnika.