Aj vám sa na záhrade začali objavovať kopčeky hliny? Že sa vám doteraz krtko vyhýbal? Raz si k vám cestu určite nájde. Napríklad ak si založíte nový trávnik (a najmä po jeho zavlažovaní) ho tam určite mať budete. „Kvalitnú vlhkú pôdu osídlia dážďovky, stonožky, rôzne larvy, ktoré hladný krtko rýchlo nájde, lebo sú jeho potravou,“ vysvetľuje Ivan Vallo v knihe Trávniky pre krásu, šport a relax. Ako sa presvedčili už mnohí – krtko v záhrade je hotová pohroma.
Dobré je myslieť na krtkov už pri zakladaní trávnika. Ideálna je sieť (väčšinou býva plastová) – túto sieť roztiahnete v pásoch, ktoré sa prekrývajú a kovovými háčikmi pripevníte k podkladu. Dbajte na dôkladné uloženie aj po okrajoch plochy, lebo krtko využije aj najmenšiu medzierku, aby sa dostal do trávnika.
Takáto sieťka nie je príliš drahá, štvorcový meter vás vyjde na necelé eur. Odporúčame položiť si takúto sieťku odborníkmi – v tom prípade vás bude stáť meter štvorcový asi 1,50 eura.
Krtko v záhrade – tipy a triky
Nie každý však na to myslí a väčšinou sa dostaneme k už položenému trávniku. Čo v takom prípade? Existuje viacero tipov a trikov, ako skúsiť vyhnať krtka, no pri žiadnom nemáte absolútnu istotu, že sa to podarí. Treba skúšať, testovať, možno niečo zaberie hneď na prvý raz, možno budete musieť týždne experimentovať.
Hlukové odplašovače
Áno, krtko nemá rád hluk, takže vyskúšajte napríklad pravidelné kosenie trávnika, ktoré naruší jeho pohodlieJ. To je prvý základný krok. Nastrkajte do trávnika malé veterné vrtuľky, cez ktoré sa zvuk a vibrácie dostanú do zeme. Môžete vyskúšať aj elektronický odpudzovač z obchodu, ktorý vás vyjde na asi 20 eur, no mnohí tvrdia, že príliš nezaberá.
Mechanická pasca
Takéto pasce sú celkom účinné a nie veľmi drahé, kúpite ich po dve-tri eurá. Mechanickú pascu natiahnite a vložte do krtkovej diery tak, aby bol poistný pliešok kolmo na chodbičku. Dokáže ho chytiť len vtedy, keď je správne nastavená.
Zapáchajúce nástrahy
Krtko nemá rád hluk a má tiež veľmi citlivý čuch. Neznáša pachy, tak skúste nejakú smradľavú pascu. Nalejte do krtinca napríklad výluh z cibule, cesnaku, citrónovú šťavu, čierne korenie. Môžete tiež uvariť orechy v mydlovej vode a naliať do diery.
Ďalší tip – napustite handry petrolejom a zasuňte ich do dier.
V obchode kúpite rôzne „zapáchajúce“ tekutiny na krtkov – dokážu ich odlákať, no zároveň neublížia vašej zelenine, či trávniku.
Dobré na krtkov účinkuje aj čierne korenie, alebo postrúhaná pomarančová kôra.
Vydymte alebo vytopte krtka
Presne tak. Nebojte sa odohnať krtka aj dymom – tento spôsob je však menej účinný v suchých piesočnatých pôdach. Takže najskôr by ste mali vedieť, aký typ pôdy máte.
Niektorí záhradkári odporúčajú vytopiť krtka vodou. Je to síce jednoduché – stačí vopchať do chodbičky hadicu s tečúcou vodou a čakať, kým krtko vylezie – ale účinok nie je vždy istý.
Ako vypudiť krtka a opraviť poškodený trávnik?
Krtko v záhrade – čo ešte funguje?
Vedeli ste, že na krtka môžete použiť aj tablety do WC? Dajte do každého krtinca jednu tabletu, ktorá sa používa do pisoárov. Ich zápach je totiž dostatočne silný na to, aby ho krtko zacítil. Tu je však otázne, či chemické zloženie tablety neuškodí vašej zeleninovej záhradke.
Napchajte farbené vlasy (po trvalej, alebo čerstvo zafarbené) do dier. Bude z nich smrdieť čpavok a to krtkovi príliš nevonia.
Niektoré menšie plemená psov sa rady ponaháňajú za krtkami. Napríklad taký jazvečík vás veľmi rád zbaví otravného krtka. Dobrou voľbou je aj mačka.
Nech už sa rozhodnete zatočiť s krtkom akýmkoľvek spôsobom, nezabúdajte na jedno. Krtko je zákonom chránený tvor!
Foto: thehousingforum.com a mnn.com