Posilňovanie mozgu – zvýšte si výkonnosť!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy chcete mať mozog vo forme a stále svieži? O jeho kondíciu sa treba starať rovnako ako o telo – riešiť logické úlohy, rôzne rébusy a hádanky. Je známe, že mentálne cvičenia v detstve i dospelosti prispievajú k pomalšiemu mentálnemu úpadku v starobe. Len treba byť vytrvalí a pravidelne sa cvičiť.
Poradíme ako na posilňovanie mozgu a zvýšiť si výkonnosť.

Pravdou je, že dlhšie sa sústrediť môže byť riadne ťažké a niekedy nestačí len tvrdšie pracovať alebo pri riešení problému použiť ďalšie zdroje. Tvorcovia softvéru poznajú Brooksov zákon, ktorý hovorí, že „pridanie pracovnej sily do meškajúceho projektu projekt ešte viac spomalí“. Zvýšenie výkonnosti znamená konať šikovnejšie, t. j. maximalizovať svoje kognitívne danosti: nemôžete zmeniť počet hodín dňa, ale môžete zmeniť spôsob, ako ich využijete, tvrdí vo svojej knihe Michael Powell.

 

Zvýšte si výkonnosť

  1. Vedecké štúdie spájajú teplotu prostredia s výkonnosťou a ukazujú, že „komfortná zóna“ je medzi 22 °C a 25 °C.
  2. Naplánujte si deň. Klaďte si náročné, ale reálne ciele. Ak sú vaše ciele príliš náročné, vystavíte sa neúspechu a zničíte svoju ďalšiu motiváciu.
  3. Začnite bez otáľania a strach zo zlyhania či nedostatku času sa výrazne zníži. Aby ste veľkú úlohu ľahšie zvládli, rozdeľte ju na zvládnuteľné kúsky.
  4. Verte schopnostiam a otvorenosti iných. Keď potrebujete pomoc, požiadajte o ňu, a naopak, aj vy sa podeľte s ostatnými o svoje odborné vedomosti.
  5. Menej je viac. Výkonnosť sa nemeria dĺžkou času, ktorý strávite za pracovným stolom. Pracujte v krátkych záchvatoch maximálneho sústredenia, a keď vaša pozornosť poľaví, urobte si krátku prestávku.
  6. Povedzte o svojich cieľoch iným ľuďom – potom za ne budete cítiť väčšiu zodpovednosť.
  7. Zistite si, v akom čase dňa ste najproduktívnejší, a vtedy začnite pracovať, aj keby to bolo o 5. ráno alebo o 11. večer. Ak máte pocit, že vám to vyhovuje, neobávajte sa zaradiť medzi ľudí s pracovným časom od 9. do 17. hodiny.
  8. Zmeňte svoje prostredie. Niekedy stačí na získanie novej motivácie a povzbudenie tvorivosti prejsť do inej miestnosti a pracovať s papierom a perom namiesto počítača.
  9. Riaďte sa Paretovým princípom (sformuloval ho taliansky ekonóm Vilfredo Pareto a je známy aj ako pravidlo 80/20), podľa ktorého v mnohých prípadoch 80 percent následkov určuje 20 % príčin. Ktorých 20 % zbytočných činností vám zaberá 80 % času?
  10. Sústreďte sa naraz len na jednu vec. Výskumy ukázali, že súbežné riešenie viacerých úloh (multitasking) je neefektívne.
posilňovanie mozgu

Nezabúdajte na pravidelné posilňovanie mozgu – stačí pár minút denne.

Posilňovanie mozgu

V knihe Posilňovanie mozgu sa autor venuje napríklad vtieravým myšlienkam, ktoré sa objavujú takmer vždy v dôsledku úzkosti či negatívnych emočných zážitkov. Zabraňujú v koncentrácii, podnecujú k odkladaniu riešení na neskôr, rozptyľujú pri riešení úlohy a nevyhnutne zvyšujú úzkosť, čo môže viesť k ich ďalšiemu stupňovaniu.
„Snaha potlačiť nežiaduce myšlienky je v skutočnosti kontraproduktívna. Hneď teraz si nastavte časovač a zavrite oči. Vašou úlohou je stráviť jednu minútu bez rozmýšľania o ľadovom medveďovi,“ píše v knihe Michael Powell.
„Ako sa vám to podarilo? Koľko sekúnd ste vydržali, než ste o ňom znovu začali rozmýšľať? A prečo myslíme na ľadového medveďa, keď sme si jasne povedali, aby sme to nerobili?“

Daniel Wegner, profesor psychológie na Harvardovej univerzite, priekopník v oblasti potláčania myšlienok a autor práce White Bears and Other Unwanted Thought (Ľadové medvede a iné nežiaduce myšlienky) poukázal na to, že snaha potlačiť myšlienky vedie k obsesii.
Takže neblokujte nežiaduce myšlienky alebo „ucholaky“ (neustále opakovanie chytľavej melódie piesne v hlave). Namiesto toho si pogratulujte k tomu, že ste si ich priznali a uvedomili si, že vaša pozornosť je rozptýlená.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.