Biorytmus vášho tela. Ako fungujete popoludní?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naše vnútorné hodiny, či že biorytmus regulujú veľa rôznych biologických procesov, ako spánok a bdenie, telesnú teplotu, tvorbu energie, tvorbu hormónov atď. Niektoré aktivity prevládajú cez deň, iné v noci. Cez deň sa spravidla opotrebúvajú orgány, nastáva rozpad buniek, v noci prevládajú procesy, ktoré zabezpečujú obnovu tkaniva, regeneráciu buniek a orgánov.
Je preto dôležité aj stravovanie podľa biorytmov. Už sme sa pozreli na predpoludnie, teraz si posvietime na zvyšok dňa.

 

Zvoľnite tempo: 13.00 – 15.00

V tomto čase najintenzívnejšie pracuje tenké črevo a telo trávi živiny, ktoré ste prijali pri obede. Kto v tomto čase športuje alebo sa venuje náročnejšej fyzickej činnosti, narúša trávenie. Väčšina krvi sa následkom trávenia sústreďuje do vnútorných orgánov, po ťažkom a výdatnom obede sa zvyšuje únava, prekrvuje sa tráviaca sústava, nastáva nevyhnutný úbytok krvi v mozgu, hlava je ako „vykradnutá“, mozog stráca na aktivite, myseľ sa otupuje. Zívate a chce sa vám spať.

V týchto hodinách by ste sa preto v nijakom prípade nemali púšťať do riešenia vážnejších problémov či pracovných úloh. Venujte sa skôr nenáročným a rutinným záležitostiam. V tomto čase organizmu veľmi prospieva pokoj alebo len mierny pohyb. Znižuje sa najmä schopnosť koncentrácie. Vtedy je aj najvyššia frekvencia chýb zamestnancov a vzniká aj najviac dopravných nehôd a úrazov z nepozornosti.

poobedná siesta

Najmä po výdatnom obede strácame množstvo síl, prichádza únava a útlm. Vlastný biorytmus neoklamete.

Prekonajte útlm

Môžete vyskúšať napríklad tieto jednoduché tipy:

  • V sede uchopte oboma rukami sedadlo stoličky, na ktorej sedíte, a celou silou ťahajte nahor.
  • Stiahnite čo najviac brušné svaly a na niekoľko sekúnd zadržte dych, potom vydýchnite a uvoľnite sa.
  • Využívajte osviežujúci účinok vody. „Mne sa najlepšie osvedčil (aj v horúcich letných dňoch) kúpeľ rúk, ktorý sa dá praktizovať všade, kde je umývadlo,“ radí Jarmila Mandžuková v knihe Stravovanie podľa biorytmov. „Napustite doň studenú vodu a ponorte do nej obidve ruky až po lakte, najskôr len na niekoľko sekúnd, postupne čas predlžujte maximálne na pol minúty. Potom ruky vytiahnite, vodu zotrite dlaňou a nechajte uschnúť na vzduchu. Túto osviežujúcu procedúru by nemali vykonávať ľudia so srdcovými chorobami, pretože by mohla zaťažiť organizmus chorých.“
  • Pohodlne si sadnite, prípadne ľahnite, zavrite oči a uvoľnite odev, aby vám nikde neprekážal. Sústreďte svoju pozornosť na dych, sledujte priebeh vdychov a výdychov a uvedomte si, kedy sa jedna fáza mení na druhú. Robte to niekoľko minút. Vaším hlavným cieľom je pozorovať svoj dych, čo je základná forma meditácie a výborná metóda, ako sa upokojiť, odpočinúť si a zharmonizovať svoje telo a myseľ.

 

Super aktívny: 15.00 – 17.00

Aktivita vášho organizmu stúpa, znova rastie výkonnosť, zaznamenávate prílev novej energie a dosahujete druhý výkonnostný vrchol. V tomto čase najviac pracuje močový mechúr, nezabudnite sa poriadne napiť čistej vody, vhodné je vynechať kávu, sýtené nápoje, limonády a sladené čaje. Ale pozor – pitný režim treba mať na pamäti počas celého dňa!

Odporúčame v tejto časti dňa užívať bylinné extrakty na čistenie organizmu, ktoré zlepšujú látkovú premenu organizmu a podporujú vylučovanie škodlivých látok z organizmu. Okolo pätnástej hodiny je správny čas aj na šálku čaju na chudnutie. Jeho účinok na organizmus bude najvýraznejší, urýchli látkovú premenu, podporí trávenie a odbúra tuk.

Okolo šestnástej hodiny popoludní sa začína nový vzostup výkonnosti, je teda vhodný čas na vybavenie neodkladných záležitostí. Mozog sa dostáva do kondície, dlhodobá pamäť dosahuje najvyšší stupeň. Tento čas je veľmi vhodný na štúdium, učenie sa naspamäť toho, čo si človek musí dlhodobo uložiť do pamäti, alebo na inú duševnú prácu.

Zruční ste aj manuálne, tento čas je vhodný na šport, svalstvo je o 30 percent výkonnejšie ako predpoludním. Je to dokonalý čas na zacvičenie si vo fitness štúdiu alebo aj v domácom prostredí. Popoludňajšie športovanie navyše uvoľňuje nahromadený stres a nastáva zvýšená produkcia endorfínov – hormónov šťastia, ktoré zosilňujú pocit radosti zo života a vedú k ľahkej eufórii.

sedemnástej hodine sú najaktívnejšie čuch a chuť, jedlo si dokážeme lepšie vychutnať. Dožičte si dobrú večeru a usilujte sa neodkladať jedlo na neskoré večerné hodiny. Tráviaca sústava je v tomto čase schopná prijať aj výdatnejšie jedlo, ako je to bežné najmä v južných krajinách.

 

Uvoľnite sa: 17.00 – 19.00

V tomto čase zaznamenávajú maximum svojej činnosti obličky. Treba sa preto vyvarovať konzumácie toho, čo im škodí – potraviny plné prídavných chemických látok, nezdravé tuky, rafinovaný cukor, nadmiera soli, limonády, káva, negatívne na ne pôsobí chlad a stres. Ak ste cez deň zanedbali príjem tekutín, teraz je najvhodnejší čas, aby ste to dohnali. Dostatok čistej vody urýchli vylučovanie škodlivín z organizmu.

osemnástej hodine je najvyššia telesná teplota, ibaže od tejto chvíle teplotná krivka opäť klesá a ochabujú aj dôležité telesné funkcie: upadá výkonnosť, presadzuje sa tendencia k pokoju a odpočinku. Klesá aktivita mozgu, nastáva ideálny čas na voľnočasové aktivity – lúštenie krížoviek, hra na hudobný nástroj, čítanie knihy a pod.

Najneskôr štyri hodiny predtým, ako sa uložíte na spánok, je posledná príležitosť najesť sa. Nemali by ste však konzumovať veľa, mala by to byť ľahká večera. Ak budete rešpektovať toto pravidlo, večeru bez problémov strávite, o dvadsiatej hodine bude váš žalúdok prázdny, bude sa vám ľahšie zaspávať a na druhý deň vstávať. Navyše s neskorou večernou hodinou je trávenie pomalšie, čo sa negatívne prejaví na vašej postave.

večerný relax

Večer myslite na seba – choďte do kina, divadla, na prechádzku alebo čítajte.

Myslite na seba: 19.00 – 21.00

Organizmus má najlepšiu časť dňa za sebou, telo je uvoľnené. Dokonca aj na stres reaguje výrazne slabšie. Tento čas patrí vášmu krvnému obehu, ktorý dosahuje svoj vrchol. Do srdca teraz prúdi najviac krvi s veľkým nákladom živín z čriev. Jednotlivé zložky živín putujú po celom tele, všade panuje čulý proces výstavby a prestavby. Obnovujú sa orgánové štruktúry, odbúravajú sa unavené bunky, zaceľujú sa rany a do každej bunky sa dostáva práve to, čo potrebuje. Tráviace orgány už potrebujú nočný pokoj, žalúdok produkuje stále menej žalúdočnej kyseliny.

V čase medzi devätnástoudvadsiatou prvou hodinou človek veľmi dobre vníma, je vhodný čas na učenie a všeobecne na duchovnejšie ladené aktivity – zájdite si do divadla, na koncert, prečítajte si dobrú knihu… Večerná pamäť je vnímavejšia a je schopná vštepiť si veľa vecí, čo sa nepodarilo počas dňa.

Okolo dvadsiatej hodiny sa reakcie vyznačujú obdivuhodnou pohotovosťou. Šoféri sú vo výbornej forme, takmer nevznikajú havárie, za volantom sa cítia veľmi dobre. Netrvá to však dlho, pretože už okolo dvadsiatej druhej hodiny reagujete podstatne pomalšie.
Ak pravidelne sledujete svoju hmotnosť, v tomto čase si to radšej odpusťte, boli by ste zbytočne sklamaní, pretože vaša hmotnosť dosahuje maximum.

 

Hurá do vane: 21.00 – 23.00

Medzi desiatou jedenástou hodinou večer sa telo pomaly pripravuje na spánok, preto hurá pod sprchu alebo do vane! Kúpeľ s prísadou morskej soli (asi 500 g rozpustite v horúcej vode) pôsobí ako malý zázrak. Teplo uvoľňuje póry. Soľ očisťuje telo a napína pokožku.
Potom si vypite šálku bylinkového čaju, napríklad medovky. Na sladký spánok naše staré mamy odporúčali vypiť šálku teplého mlieka so štipkou škorice či muškátového orieška. Môžete vyskúšať aj masáž chodidiel olejom alebo krémom.

S chudnutím súvisí nielen pravidelné vyprázdňovanie, ale aj detoxikácia organizmu. Večer pred spaním sa odporúča užiť psyllium, najmä ak máte problémy s vyprázdňovaním.

spánok

Najvýdatnejší spánok je do polnoci.

Rýchlo do postele: 23.00 – 1.00

Najvyšší čas ísť do postele, lebo spánok pred polnocou je skutočne najvýdatnejší. V tomto čase nastupuje orgánová fáza žlčníka. Žlčnikári, ale často aj tí, ktorí konzumovali korenené alebo cesnakové pokrmy, nemôžu zaspať. Rovnako aj žlčníkové záchvaty prepukávajú najmä uprostred noci. Poruchy funkčnosti sa okrem iného môžu prejaviť aj bolesťami ramien alebo šije, premenlivou konzistenciou stolice či hučaním v ušiach. Žlčník trpí vždy vtedy, keď bojujete s časovou tiesňou a telo sa dostane do stresu. Ak v čase medzi dvadsiatou treťou až jednou hodinou ráno sedíte s priateľmi pri poháriku vína, budete sa musieť vyrovnať s nepriaznivými následkami večera aj nasledujúce ráno.

 

Biorytmus počas noci. Spánok

Cez noc potrebujete načerpať novú energiu a silu na ďalší deň. Väčšina ľudí už spí, spánok sa prehlbuje a okolo jednej hodine ráno, naopak, nastáva ľahká spánková fáza. Práve v tomto čase ste obzvlášť citliví na bolesť, aj chlad pociťujete v noci viac ako cez deň.

jednejtretej hodine ráno je v činnosti pečeň. Ostatné orgány v tele fungujú v „úspornom režime“. Pečeň spracúva látky dôležité pre organizmus a  odstraňuje z organizmu všetky škodliviny. Preto je priam životne dôležité uvedomiť si, že popíjaním alkoholu, kávy alebo konzumáciou jedla v neskorých nočných hodinách alebo krátko pred polnocou si človek veľmi škodí. Nadmerná aktivita preťaženej pečene sa spravidla prejavuje nepokojným spánkom alebo prebúdzaním sa.

Ak pôjdete spať až v skorých ranných hodinách, vaše telo si dostatočne neodpočinie a celý nasledujúci deň bude vaša efektivita veľmi znížená.

Nadránom (okolo štvrtej-piatej hodiny) sú v činnosti pľúca, ktoré sú zároveň veľmi citlivým orgánom. Dýchacie cesty sú v tomto čase zúžené a nádych je najťažší za celý deň. Na zdravých jedincov to nemá nijaký vplyv, ale pacientom s astmou to môže spôsobiť závažné ťažkosti. Najviac astmatických záchvatov sa objavuje skoro ráno. V tomto čase majú problém so spánkom fajčiari, astmatici a ľudia s chorými prieduškami. Ak máte nádchu, najviac vás potrápi práve teraz.

Nadránom klesá tvorba hormónu melatonínu a začína sa zvyšovať telesná teplota. Vzrastá hladina hormónu kortizolu, ktorého úlohou je pripraviť organizmus na nový deň a aktívnejšie začínajú byť aj tráviace enzýmy. Nízka je, naopak, hladina cukru v krvi, pretože ste niekoľko hodín nejedli. Telo tak potrebuje prísun energie, aby zvládlo ranný štart. Preto sú nevyhnutné raňajky.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Jeden komentár

  1. zegt:Memories,… memories.. met Kleine Broer lag ik al vanaf week 28 (!) wekelijks of soms nog vaker aan deze apparaten. En die werd uiteindelijk met 38 wkn ingeleid…Any chance dat jij aan de wee-opwekkers gaat? Mag? Of gaat Wolfs Kleine Broer gewoon de natuurlijke weg bewandelen?Toi toi toi!!

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.