Zavraždili jej syna. Ona si však vybrala lásku!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stalo sa vám niečo zlé? Sťažujete sa na nepriazeň osudu? Ponosujete sa?
Ale čo by ste robili, keby ste prišli naozaj o to najcennejšie vo svojom živote?
Scarlett stratila svojho malého syna. Zavraždili jej ho. Do hlavy mu strelil psychicky narušený mladík, ktorý vtrhol do základnej školy a strieľal hlava-nehlava.
Scarlett mohla znenávidieť celý svet. Podľahnúť hnevu, frustrácii…no napriek tomu si zvolila lásku.
Dá sa to vôbec?
„S láskou venujem svojim dvom synom, J. T-mu a Jessemu, ktorých milujem celým svojím srdcom. Jeden je môj anjel na zemi, druhý v nebi .“
Toto je venovanie v úvode knihy  Zvolila som si lásku. Scarlett prišla o syna počas krvavého masakru v základnej škole Sandy Hook v decembri 2012.
Jej príbeh je srdcervúci, bude vám do plaču, budete cítiť zlosť…no nie je to kniha o brutalite, vražde milovaného človeka.
Je to príbeh o láske a schopnosti prežiť. Ukazuje nám, ako sa dá prekonať niečo nepredstaviteľné. Ako nájsť odvahu, keď si myslíte, že už žiadnej niet a ako si zvoliť lásku namiesto hnevu, strachu a pomsty.

Jesse Lewis

6-ročný Jesse.

Jesse zachránil životy

Jesse bol odmalička odvážny a zostal taký do konca svojho krátkeho života.

Keď padol prvý výstrel šialenca na chodbe základnej školy Sandy Hook, Jesse neutekal preč. Zostal pri obľúbenej učiteľke z prvého stupňa, slečne Soto, keď sa snažila ukryť deti na toalete a v rôznych iných častiach triedy.
Jedna z guliek škrabla Jesseho hlavu…

Deti, ktoré sa zachránili, nám oznámili, že Jesse napriek rane na hlave zostal stáť na nohách a čelil strelcovi. A potom urobil Jesse to, o čom už teraz viem, že bolo jeho poslaním na tomto svete: zachraňoval životy.
V okamihu, keď sa vrah zaoberal svojou zbraňou, Jesse kričal na spolužiakov, že je to ich šanca, aby utiekli. Zakričal na nich, aby bežali hneď teraz tak rýchlo, ako je len možné! Počúvli Jesseho a bežali o život. Deväť vydesených žiakov prvého stupňa trielilo von z triedy do bezpečia v okamihu, keď sa zabijak zameral na Jesseho.

Potom strelil môjho syna do tváre a ukončil to, čo prišiel vykonať: zabiť toľko nevinných ľudí, koľko len bolo možné.
Zabil 26 ľudí, z toho 20 detí a 6 dospelých. Keď sa objavili prví ľudia na scéne, našli Jesseho mŕtve telo na zemi hneď vedľa tela slečny Soto.

Saral Lewis

Zvolila si lásku…

Stretnutie s Dalajlámom

Zrazu som zbadala, ako k nám kráča Dalajláma v bordovom oblečení.
Zakýval nám a potriasol si s J.T-m rukou. Rýchlo som mu predstavila svoju mamu a Lori – a potom, keď sa na mňa pozrel neskutočne citlivými očami, povedala som: „Prišla som o syna Jesseho počas tragédie v Sandy Hook.“
„Koľko mal rokov?“ spýtal sa nežne.
„Šesť,“ odvetila som.
Postavil sa predo mňa a jemne ma objal, hlavu mi držal svojou silnou pravou rukou. Zdalo sa mi, že tam tak stojíme večnosť. Lori mi neskôr povedala, že videla, ako mu po líci steká slza. Celý deň sa mi točila hlava; vždy, keď som zatvorila oči, som to cítila a prežívala ten úžasný moment znovu.
Počas toho víkendu som sa od neho snažila nasať toľko múdrosti a vedomosti, koľko som len mohla. Bola som omráčená tisíckami sŕdc, ktorých sa Dalajláma svojou pokorou, skromnosťou a tichou zanietenou prezentáciou dotkol.

 

Prezident Barack Obama

Barack Obama a Sarah Lewis

Sarah a prezident Barack Obama

…prezident Obama mi zobral telefón z ruky a dlhšie študoval Jesseho fotku. Po niekoľkých minútach mi povedal:
„Podľa fotografie vám viem povedať, že ma Jesseho odvaha vôbec neprekvapila. Viem to už len z tohto záberu, ktorý tu máte.“
„Áno, pane, máte pravdu,“
povedala som. Ani mňa to neprekvapilo. Predtým, ako prezident odišiel, potriasol J. T-mu rukou a objal ho, rovnako aj moju mamu. Veľmi som ocenila jeho prístup, ako sa so mnou podelil o svoje pocity z Jesseho – nebolo to správanie politika k obeti, ale láskavosť a úprimnosť jedného rodiča k druhému rodičovi.

Na ceste do auditória, kde sme si išli vypočuť prezidentov prejav, začali nad našimi hlavami blikať na chodbe svetlá. „Mami, Jesse je tu!“ povedal J. T.. Stisla som mu ruku. Rozprávali sme sa spolu, že je to jeden zo spôsobov, ako s nami môžu komunikovať naši milovaní z neba. Bola som šťastná, že sme obaja spozorovali toto znamenie.

Po tom, čo sme si sadli a prezident začal so svojím príhovorom, som zavrela oči a predstavila si Jesseho, ako stojí pred autom v posledný deň, čo som ho videla živého. Stál tam vedľa odkazu, ktorý napísal do námrazy na aute: Ľúbim Ťa.

„Prichádzam s ponukou lásky a modlitieb pre náš národ,“ povedal prezident. „Som si vedomý, že moje holé slová nedokážu vystihnúť hĺbku vášho žiaľu, rovnako ako nevyliečia vaše ranené srdcia.“

Nevedela som sa sústrediť na jeho smútočnú reč. Oprela som si tvár o plece J. T-ho a plakala do konca smútočnej reči. Neskôr som si prečítala jeho slová v úplnom znení. Najviac na mňa zapôsobili nasledujúce vety: „Môžeme poctivo povedať, že sa snažíme svoje deti dostatočne chrániť pred zlom a ublížením? Môžeme ako národ tvrdiť, že sme všetci spolu tam, kde nás potrebujú, a že im poskytujeme dostatok dôkazov, že sú milovaní a učíme ich lásku opätovať? … Rozmýšľal som o tom ostatné dni, a keď sme úprimní k sebe samým, odpoveď je, že určite nie. Nerobíme toho toľko, ako by sme mali, a musíme to zmeniť.“

Bez toho, aby si to niekto uvedomil, prezidentove slová zasiali semienko uzdravenia vnútri môjho srdca. Mal pravdu – nerobíme veľa a určite to musíme zmeniť.
Nedbáme dostatočne na ochranu našich detí, ani ich neučíme, ako sa starať o iných a chrániť ich – naozaj nie.

 

Zvolila som si lásku

Scarlett prežila to najhoršie, čo môže rodič prežiť. Prišla o svojho milovaného syna. Nevinného chlapca, ktorý bol na nesprávnom mieste v nesprávnom čase.
Dokázala však v sebe nájsť silu, ktorou porazila nenávisť a zvolila si lásku.

Toto je príbeh o voľbe lásky namiesto hnevu, strachu alebo nenávisti a o tom, ako sa postaviť na nohy tak, ako to urobil Jesse. A je to o tom, ako môžu všetky tieto voľby zmeniť život a dokonca svet, v ktorom žijeme.
To je dôvod, prečo Scarlett napísala túto knihu. Zvolila som si lásku.

Foto: Noxi, womansday.com, blogtalkradio.com 


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.