Kristína Farkašová a tajomstvo šťastného vzťahu psa a človeka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete, čo váš pes naozaj potrebuje? A ako si s ním vytvoriť úžasný vzťah, ktorý urobí šťastným nielen jeho, ale aj vás?
„Pes chce byť pri svojom človeku a niečo s ním podnikať. Chce byť súčasťou rodiny,“ tvrdí svetoznámy expert na psy a terapeut José Arce. Dobre to vie napríklad aj známa herečka Kristína Farkašová, ktorá nedá na svoju Pompi dopustiť. V slovenčine práve vyšla kniha Päť tajomstiev šťastného vzťahu medzi človekom a psom, v ktorej autor prezrádza, ako si vytvoriť ideálny vzťah so svojím psím miláčikom.

 

5 tajomstiev

Psom musíte porozumieť, naladiť sa na ich frekvenciu a potom cez určité odskúšané kroky si vybudovať vzťah, puto na celý život. Ako znie tých 5 tajomstiev?
1. tajomstvo: prebrať vedenie. Čo robiť, keď sa naruší rovnováha a ako sa stať vo vzťahu jednotkou, ktorá rozhoduje.
2. tajomstvo: objavenie prirodzených inštinktov. Ako si prirodzene získať u psa rešpekt?
3. tajomstvo: postarať sa o úlohy a činnosť. Disciplína pri vychádzkach a to najlepšie na koniec…
4. tajomstvo: dopriať psovi oddych. Každý pes potrebuje prirodzený rytmus, musí si oddýchnuť a občas k tomu potrebujú našu pomoc.
5. tajomstvo: nájsť správnu reč…hoci je to bez slov.

 

Kristína Farkašová a Pompi

Nádherný vzťah má so svojím psom aj herečka Kristína Farkašová.
Už odjakživa mala sen – mať psíka. Keď bola malá a niekto sa jej spýtal, čím by v dospelosti chcela byť, odvetila, že psom:)
Napokon sa jej ten sen splnil (teda nie, že by sa stala psom :-)). Z útulku si vzala psa, ktorý sa volal Jabĺčko, pretože ho našli v kontajneri na zhnitých jablkách.
Napokon fenka dostala meno Pompi a Kristína ju má dodnes. A nevedela by si bez nej predstaviť život. Je už súčasťou jej krásnej rodiny, ktorú tvoria dvojičky Ela a Matilda, partner Juraj, ona…a Pompi.

„Často sa stáva, že od začiatku je zle nastavený smer,“ upozorňuje José Arce. „Takmer vždy ukážeme šteniatku ako prvé svoju slabosť. Nedokážeme kontrolovať vlastné city. Rozplývame sa nad tým, aké je rozkošné, hladkáme ho, keď na nás vyskakuje, keď „fňuká“, okamžite ho berieme na ruky. A bez toho, aby sme si to uvedomovali, čoraz viac sa dostávame do úlohy chránenca.“

Áno, do istej miery to robila aj Kristína (veď odolajte tomu malému psíkovi :-)). No dokázala stanoviť hranice a vychovať z Pompi plnohodnotného člena rodiny, na ktorého sa dá spoľahnúť. „Veď Pompi mi vyliečila chronický zápal močáku a keď som chorá, môže spať so mnou v posteli,“ usmieva sa Kristína a dodáva, že jej psychologička odporúča svojim klientom, aby tiež mali svoju Pompi.

pom1 branislav šimončík

Kristína Farkašová číta Pompi Tamaru Heribanovú:-) Foto: Branislav Šimončík

Začiatky so psíkom

Prvý dojem je najdôležitejší, upozorňuje vo svojej knihe José Arce.
Nepokazte si moment spoznávania. Chcete predsa s týmto stvorením prežiť najbližšie roky, ak všetko pôjde dobre, po celý jeho život.
„Keď dostanem nové šteniatko, najprv si ľahnem na zem, pozorujem ho a úplne uvoľnený a pokojný vyčkávam, čo sa stane,“ popisuje známy expert. „Skôr či neskôr príde, očuchá ma, možno trocha poobhrýza topánky, nohavice či ruky. Bez ohľadu na to, čo bude robiť, nechám mu čas, aby ma preskúmalo, skôr ako ho preskúmam ja. Pozoruje, vidí a pociťuje to, čo pociťujem aj ja, a tak vníma aj môj pokoj a sebaistotu. Neskôr si ľahne ku mne a uvoľní sa. Až potom ho začnem hladkať.“

Prvé, čo si tak šteňa zapamätá, je pokoj a sebaistota. A tento pocit je základným kameňom dobrého vzťahu, lebo takého, akého vás zažije v prvom momente, si vás uchová v pamäti. Ako pokojného a sebaistého človeka, ktorý vie, čo robí, a ktorému môže dôverovať.

 

Psy a deti

Kristína Farkašová

Kristína Farkašová napísala knihu Som mama.

Mimoriadne dôležité je to aj vo vzťahu k ostatným členom rodiny, najmä deťom, či k okoliu. Známy nemecký muzikant a herec Peter Maffay organizuje prázdninové farmy pre deti, kde prichádzajú do kontaktu so psami. „Niektoré deti majú psy rady, iné sa ich boja. Čo je však okamžite viditeľné, je to, že psy a iné zvieratá predstavujú neuveriteľný stabilizačný faktor. Dotykom sa vracia pokoj duše, vyrovnanosť, harmónia. Keď sa stretnú dve stvorenia na rovnakej úrovni, urobí to dobre obom.“

Aj Kristína Farkašová vždy vedela, že jej deti budú vyrastať so psíkom. „Môže ich naučiť k hlbšiemu vnímaniu, empatii, citlivosti a narábaní so živou bytosťou, ktorá ich nevie okríknuť, keď sa jej niečo nepáči,“ dodáva.

A je to naozaj tak. Psy vedia vrátiť starostlivosť, ktorú im venujete. Pozornosť, pocit bezpečia…napokon, Pompi je ideálny príklad. Je skoro taká slávna ako Kristína:). Hrala v divadle, účinkovala v šou Elán je Elán, bola na niekoľkých plesoch a zúčastnila sa na demonštrácií proti skládke v Pezinku.

„Veď pes je zrkadlom našej istoty alebo neistoty,“ dodáva José Arce, autor knihy Päť tajomstiev šťastného vzťahu medzi človekom a psom. Psy sa cítia dobre len vtedy, keď môžu žiť ako psy. A ak sú naše psy spokojné, môžeme si aj my užívať každú minútu spoločného spolužitia. Vtedy je nádherné vlastniť psa.

P.S.
A propos, Pompi je len prezývka. Volá sa Pomponette. Je to pointa postavy Pomponette, ktorú Kristína hrala v Činohernom klube v Prahe a na javisku bola asi štyri minúty. Jazdila kvôli tej postave  a štyrom minútam do Prahy… Pomponette je tiež po francúzsky ozdôbka, malý strapček.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.