Biorytmus vášho tela. Ako fungujete dopoludnia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Doktor W.H.Sebrell svojho času povedal, že „mnoho ľudí jednoducho nerešpektuje skutočnosť, že strava má podstatný vplyv na ich zdravie.“ Neuvedomujeme si v danej chvíli, ako môže jedlo škodiť nášmu organizmu, ako ovplyvňuje našu imunitu, psychiku, či náladu.
Ak nepoznáte biorytmus svojho tela, ponúkame tipy, čo a kedy jesť od rána do pravého poludnia. A čo ako v tomto čase funguje.

 

Biorytmus po prebudení

Ak vám budík zazvoní povedzme o šiestej ráno, skončila sa už najsilnejšia aktivita pľúc a štafetu práve preberá hrubé črevo. Hrubé črevo je najaktívnejšie od 5. do 7. hodiny, čo je aj optimálny čas na vyprázdnenie.
Činnosť hrubého čreva podporíte tým, že začnete deň pohárom teplej vody, do ktorej ste si vytlačili citrónovú šťavu z polovice citróna alebo pridali jednu polievkovú lyžicu jablkového octu. „Tento nápoj podporuje úbytok hmotnosti, intenzívne spaľovanie potravy a s tým súvisiace procesy, ako je odkyslenie, prečistenie organizmu a regulácia látkovej premeny,“ radí Jarmila Mandžuková uznávaná odborníčka, autorka 90 kníh o zdravom stravovaní a správnom životnom štýle, kuchárskych a motivačných kníh.
Pravidelné užívanie tohto nápoja počas najmenej 5 – 6 týždňov vyvolá pozitívne zmeny, pretože pred jedlom tlmí chuť do jedla a priaznivo pôsobí na tráviace orgány, dodáva v knihe Stravovanie podľa biorytmov.

Medzi piatou a šiestou hodinou na plné obrátky začína pracovať krátkodobá pamäť. Ak sa chystáte na skúšky alebo máte pred sebou napríklad dôležitý pohovor, skúste si všetko ešte raz zopakovať. V tomto čase si všetko oveľa lepšie zapamätáte.

biorytmus

Spoznajte svoj biorytmus, svoje vnútorné hodiny a cíťe sa lepšie. 

Stavte na raňajky: 7.00 až 9.00

Ak chcete po celý deň zostať svieži, vstaňte hneď po prebudení, znova nezaspávajte ani nepodriemkavajte! V opačnom prípade začnete deň komplikovane – telo sa v dôsledku odkladaného štartu len s ťažkosťami dostane do formy.
Ak sa ráno ťažko preberáte a vstávate, môžete to zlepšiť  jednoduchými  dychovými  cvičeniami.
Ráno je ten správny čas aj na malé pretiahnutie sa – šliapte v posteli „na bicykli“ alebo robte pred otvoreným oknom drepy, preťahujte sa.

Osem hodín ráno je najvhodnejší čas na raňajky. Prečo práve táto hodina? Látková premena je vtedy najaktívnejšia, tráviace orgány sú vo vrcholnej forme a sacharidy sa okamžite premenia na energiu a nie na tuk!  Ranné kalórie totiž predstavujú najmenšie riziko nadváhy. Taký je proste biorytmus.

Žalúdok vám poďakuje za teplé raňajky, najmä v zimných mesiacoch. Príliš ľahké raňajky alebo ich úplné vynechanie odbúrava svalovú hmotu a navyše je signálom hladu, na ktorý telo reaguje ukladaním tukových zásob na horšie časy.
Ráno sa sacharidy spaľujú rýchlejšie ako večer.  Ak užívate vitamíny alebo iné potravinové doplnky, najúčinnejšie sú práve ráno.

ôsmej hodine ráno sa zvyšuje krvný tlak a pulzová frekvencia. Je to veľmi citlivá hodina pre choré srdce, keď sú tepny zúžené aterosklerotickými plátmi. Práve v tejto rannej hodine hrozí najväčšie riziko zhlukovania krvných doštičiek (trombocytov) a tvorby nebezpečnej krvnej zrazeniny (trombu).

Okolo deviatej hodiny ráno organizmus najmenej reaguje na bolesť, preto je to vhodný čas napríklad na návštevu zubného lekára. Ranný šport prináša menší nárast svalovej sily a má menší efekt na chudnutie.

 

Pracujte s chuťou: 9.00 – 11.00

V tomto čase je vhodné jesť čerstvú zeleninu, ovocie, ale aj mliečne výrobky. Máte chuť na sladké? Biorytmus velí – telo najlepšie strávi sladkosti bez toho, aby ste priberali.

Je najvhodnejší čas na riešenie najkomplikovanejších a najzložitejších úloh, pretože ani náročnejšia pracovná záťaž vás neunavuje. Túto časť dňa treba maximálne využiť! Hlava je vo vrcholnej forme a aj mozog je správne prekrvený. Vaša schopnosť komunikácie dosahuje vrchol, je to optimálny čas na rokovania, pohovory a stretnutia.

Keď sa predpoludním ohlási hlad, medzi desiatou až jedenástou hodinou je čas na malú desiatu, ktorá udrží vašu vitalitu. Mali by ste si určite nájsť voľnú chvíľku, aby ste zjedli trocha čerstvej zeleniny alebo ovocia, prípadne sa napili kefíru, cmaru či srvátky. Okrem cenných látok dostanete do organizmu aj prepotrebnú vlákninu.

desiata

Ľahká desiata udrží vašu vitalitu.

Čas na obed: 11.00 – 13.00

Medzi jedenástou až trinástou hodinou kulminuje činnosť srdca, krvný tlak je v tomto čase najvyšší, rovnako aj frekvencia srdca. Na pravé poludnie vrchol vašej psychickej aj fyzickej kondície ešte krátko trvá, všetky vaše sily sú v plnej pohotovosti, ale s približujúcou sa trinástou hodinou začne vaša výkonnosť pomaly klesať.
Je vhodný čas na obed, ale pozor, netreba zaťažovať tráviaci trakt kalorickým a mastným jedlom.
Ak si také výdatné, ťažké a kaloricky hodnotné jedlo dožičíte, stratíte všetku energiu akoby mávnutím čarovného prútika. Takýmto prísunom kalórií telo unavíte! Výdatná strava prináša so sebou únavu. A je predsa škoda premrhať záver prvého obdobia vašej aktivity. Dožičte si skôr ľahko stráviteľný obed.

Neodporúča sa piť kávu! Vyhýbajte sa stresu, neriešte zásadné problémy, odložte na neskôr náročnú fyzickú aktivitu a dávajte na seba pozor, hrozí zvýšené riziko úrazu!

V ďalšej časti si povieme o biorytmoch popoludní až do polnoci.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.