Pracujete často s rukami – či už pri počítači, alebo manuálne, a pobolieva vás zápästie? Niekedy len bolí, no môže opuchnúť, znecitlivieť, alebo máte obmedzený pohyb zápästia. To je tvorené mnohými kostičkami, väzmi a šľachami, čo zabezpečuje stabilitu a pohyb. Ak nejde o vážne zranenie alebo chronický problém, pomôže už správne premasírovanie.
„Z vlastnej skúsenosti viem, že masáž vám zmierni bolesti a zlepší úchop. Už aj jednoduché krúživé pohyby v oblasti dlaní vám prinesú mnoho pozitív a môžete ich robiť aj v práci,“ tvrdí vo svojej knihe svetoznámy osteopat James Davis, ktorý sa venuje známym športovcom, hercom, či spevákom, aby ich dostal do formy. V slovenčine mu vyšla vynikajúca kniha Telo, v ktorej nielen vysvetľuje, ale ponúka aj rôzne cviky a tipy.
My máme pre vás jednoduchý tip na cviky na ruky a zápästia, ale tiež masáž karpálneho tunela, ktorý trápi mnohých ľudí.
Cviky na ruky a zápästia
Vyskúšajte niektoré jeho cviky, ktoré pomohli mnohým. Pri všetkých cvičeniach platí presne to isté, čo pre každé cvičenie: ak pri cvičení pociťujete bolesť alebo sa váš stav zhoršuje, s cvičením okamžite prestaňte.
Modlitebná pozícia
1. Postavte sa a pred tvárou vzopnite ruky do modlitebnej pozície. Ruky by sa vám mali dotýkať od prstov až po lakte. Dlane držte stále zopnuté, ruky spúšťajte k pásu a pomaly roztvárajte lakte. Keď pocítite, že sa svaly v zápästí sa natiahli, zotrvajte v tejto polohe asi dvadsať sekúnd.
2. Ruku predpažte vo výške ramien, dlaň smeruje k zemi. Pomocou zápästia nechajte ruku padnúť dolu. Uchopte ju druhou rukou a jemne pritiahnite smerom k telu. Držte po dobu dvadsiatich sekúnd. Cvičenie zopakujte aj s druhou rukou.
3. Aby ste precvičili zápästie aj z druhej strany, ruku znova predpažte vo výške ramien. Tentoraz však dlaň otočte smerom nahor. Druhou rukou jemne potlačte prsty smerom k zemi a potom ich ťahajte smerom k telu. Držte po dobu dvadsiatich sekúnd a potom končatiny prestriedajte.
4. Zdvihnite ruky nad hlavu. Prepleťte prsty a spojte dlane. Prsty neroztvárajte a dlane pomaly otáčajte, až pokým roztvorené dlane nesmerujú nahor. V polohe chvíľu zotrvajte. Cvičenie niekoľkokrát zopakujte.
Masáž karpálneho tunela
Tento problém majú mnohí, karpálny tunel vie poriadne zabolieť a obmedziť vás v pohybe. Oveľa viac si môžete prečítať v našom článku Syndróm karpálneho tunela. Zbavte sa bolestí! Ale James Davis má tiež tip – na strečing steny karpálneho tunela sa mu obzvlášť osvedčila jedna masážna technika.
Pacientovu ruku obrátenú dlaňou nahor si vložíme do oboch rúk. Palce položíme na spodnú časť ruky a silno oba palce potiahneme opačným smerom pozdĺž dlaní až k ich okrajom. Táto technika patrí pri syndróme k tým najúčinnejším a ak sa praktizuje pravidelne, môže príznaky zmierniť. „Takisto zvyknem premasírovať aj svaly predlaktia – ak sa uvoľnia, odbremení to od záťaže aj šľachy ruky. Poproste niektorého z priateľov alebo rodinných príslušníkov, aby vám s touto masážnou technikou pomohol,“ dodáva James Davis.
Foto: kniha Telo/James Davis, Freepik.com