Chcete mať viac energie, menej stresu a silnejšiu imunitu? Túžite lepšie spať, zlepšiť svoje kognitívne a fyzické výkony, zdvihnúť si náladu, schudnúť, zmierniť obavy?
„Čo keby som vám povedal, že toto všetko sa dá dosiahnuť, ba ešte aj oveľa viac, keď odomknete silu vlastnej mysle? A že sa to dá v priebehu niekoľkých dní?“ pýta sa Wim Hof, ktorého prezývajú aj Ľadový muž.
Metóda, ktorú vytvoril a zdokonaľuje takmer štyridsať rokov, vychádza z troch základných a jednoduchých pilierov. Je to otužovanie, vedomé dýchanie a sila mysle. Vďaka nej zrealizoval veci, ktoré mnohí ľudia považujú za nemožné, vytvoril viac ako dva tucty Guinessových rekordov a zmiatol som mnohých lekárov.
Prečítajte si o jeho životnom príbehu. Aké má jeho metóda pozitívne vplyvy na zdravie? Ako vyskúšať Metódu Wim Hof – otužovanie, správne dýchanie, či zahriatie sa, keď je vám zima? Čítajte, prezradíme 🙂
Metóda Wima Hofa
Wim je taký novodobý superman. Keď si prečítate jeho príbeh, určite budete chcieť vyskúšať aspoň niektoré jeho cvičenie. Svoje detstvo, cestu k otužovaniu a lepšiemu životu popisuje vo svojej jedinej knihe Metóda Wima Hofa – a treba uznať, že to robí veľmi pútavo a zaujímavo. Okrem jeho životného príbehu ponúka aj viaceré cvičenia a tipy, ako sa začať otužovať, ako správne dýchať, ako si vyčistiť myseľ.
Je to nielen príbeh jeho vášne (z ktorej nám mnohým behajú zimomriavky po tele 🙂 ), ale je to aj príbeh jeho lásky k prírode, ku všetkým živým tvorom, k svojej rodine. Príbeh ľudskosti, pretože je tam aj jeho snaha pomôcť pri liečení chorôb.
„Nie som superhrdina. Ani genetický čudák. Nie som ani guru a techniky, ktoré používam, som nevymyslel. Otužovanie a vedomé dýchanie sú známe tisíce rokov. Svoje činy som nespomenul preto, aby som sa chválil. Slúžia ako dôkaz, že všetci zvládneme oveľa viac, než si myslíme. Mojím cieľom je vyvolať vo vás obdiv k vlastnému telu, svojej mysli a nádhernej ľudskosti vo vás,“ píše vo svojej knihe Wim Hof.
Perfektne ju načítal herec Peter Kočiš a kniha má vyše 7 hodín. Vyše 200 hodnotení a 4,6 hviezdičky z 5 hovorí jasnou rečou – treba vyskúšať. Stiahnite si Metódu Wima Hofa na Audiolibrix.sk.
Wimove metódy a zdravie
Otázkou teda je – pomáhajú jeho metódy, aby sme boli zdravší? Otužovanie, správne dýchanie…
Dokázaným faktom je, že ľudia, ktorí jeho metódu vyskúšali, potlačili cukrovku, zmiernili prejavy Parkinsonovej choroby, reumatoidnej artritídy aj sklerózy multiplex.
Vyrovnali sa s mnohými inými autoimunitnými ochoreniami od lupusu po lymskú boreliózu (Mayo Clinic).
Wim Hof neodporúča svoju metódu pri nasledujúcich ochoreniach:
- epilepsia
- vysoký krvný tlak (zvlášť ak beriete lieky)
- ischemická choroba srdca (napr. angína pektoris, stabilná angína pektoris)
- v minulosti prekonaný vážny stav, napr. zlyhanie srdca alebo mŕtvica
- v prípade migrén odporúča obozretnosť pri ľadových kúpeľoch
Ako sa správne otužovať podľa Wima Hofa?
Nebudeme rozoberať, prečo vlastne skúsiť otužovanie a ako vám to prospeje. Len malá poznámka – napríklad oblečenie utlmuje náš spletitý cievny systém, ktorý rozvádza krv do tela. Náš svalový tonus zlenivie, oblečenie ho oslabuje a podľa Wima na to doplatí srdce, pretože musí pumpovať oveľa viac a silnejšie, siahnuť hlbšie do rezerv, aby udržalo tok krvi.
Pri studenej sprche sa všetky tie milióny malých svalov cievneho systému zaktivujú a rozhýbu. Po desiatich dňoch takéhoto sprchovania zbadáte, že sa vám značne spomalila srdcová frekvencia, asi na pätnásť až tridsať tepov za minútu, a že taká ostane po celý deň. Pripravená na množstvo stresu.
„Začnite pomaly, stačí pätnásť sekúnd na konci teplej sprchy. Po týždni už zvládnete tridsať. Alebo viac. Pomôže vám v tom aktívnejší svalový tonus. Vaša telesná teplota sa nezmení. Výsledkom bude lepší tok krvi po celý deň, čo vám dodá viac energie. Keď sa vám podarí viac ako tridsať sekúnd, začnete vedome potláčať šok zo studenej vody. Zastavíte chvenie aj lapanie po dychu,“ popisuje v knihe Wim Hof.
Zahrievanie podľa Wima Hofa
Patríte k ľuďom, ktorým je stále chladno? Chcete vedieť, ako sa dá zohriať aj bez externého zdroja tepla? Ak áno, vyskúšajte cvičenie na aktiváciu medzirebrových svalov a takzvaného hnedého tuku (BAT), ktorý dokáže spaľovať energiu.
Medzirebrové svaly sa nachádzajú medzi rebrami a pomáhajú hrudnej stene v pohybe pri dýchaní. Ich aktiváciou sa dá vytvoriť teplo. Ako na to?
- Pohodlne sa usaďte.
- Päť až šesťkrát sa pomaly nadýchnite a vydýchnite. Dajte dychu voľný priebeh.
- Naplno sa nadýchnite.
- Uvoľnene vydýchnite.
- Naplno sa nadýchnite.
- Zadržte dych nanajvýš na päť sekúnd.
- Pri zadržaní dychu napnite svaly v hornej časti chrbta a hrudníka, no hlavu nechajte uvoľnenú. Nenapínajte sánku.
- Vypustite vzduch.
Ak to budete robiť pravidelne, pocítite, ako sa vám teplo rozleje od krku do celého tela. „Každý je iný, no tréningom to teplo dosiahnete. Touto metódou som si udržiaval telesnú teplotu aj pri pokusoch na Waynovej univerzite,“ dodáva Ľadový muž vo svojej knihe Metóda Wima Hofa.
Wim Hof a správne dýchanie
Ideálne, keď si pozriete toto jeho video – potom dáme ešte tip, ako si regulovaním dýchania meniť náladu. Samozrejme k lepšiemu 🙂
Ako si meniť náladu dýchaním?
Toto cvičenie využíva a precvičuje stimuláciu nervov v mozgu na zmiernenie náladovosti či depresie. Okysličenie mozgu zlepšuje duševnú pohodu. „Na záberoch funkčnej magnetickej rezonancie sme videli, že pri dychových cvičeniach sa mozog doslova roztancuje. Toto cvičenie sa dá robiť, kedykoľvek máte chuť, no dokáže pomôcť zvlášť pri melancholických, náladových či depresívnych pocitoch,“ vysvetľuje Wim Hof.
- Nájdite si pohodlnú polohu v ľahu alebo v sede.
- Pokúste sa uvoľniť celé telo. Sledujte a uvedomujte si, čo cítite, vidíte, počujete. Bez hodnotenia. Iba buďte v prítomnosti.
- Dvadsaťkrát sa zhlboka nadýchnite a voľne vydýchnite.
- Posledný hlboký nádych zadržte, skloňte bradu na hrudník, napnite panvové dno a presmerujte napätie cez brucho (jadro) až k hlave.
- Ak niekde pociťujete fyzický diskomfort, zamerajte pozornosť tam a pozorujte. Napnite svaly v danej oblasti. Zadržte dych najviac na desať sekúnd.
- Vydýchnite a uvoľnite všetko napätie.
- Zopakujte to isté dva-až trikrát, respektíve kým vám nebude lepšie.
Prečítajte si tiež
Ako vám správne dýchanie zlepší náladu a dodá energiu?
Na dosiahnutie takéhoto stavu nepotrebujete dlhodobé skúsenosti s Wimovou metódou. Ak budete dýchať a otvoríte srdce novej skúsenosti, dosiahnete spojenie po dvadsiatich minútach. To je na tom celom jedna z najkrajších skutočností. Ktokoľvek, kto metódu použije, dokáže preniknúť hlboko do mozgu a uvoľniť blokády v tele, strachy, zábrany, čokoľvek, čo bráni toku energie.
Foto: Vydavateľstvo Motýľ, wimhofmethod.com