Relaxačný domáci kúpeľ. 5 tipov a receptov, ako si urobiť radosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kúpeľ na nás pôsobí upokojujúco, relaxačne, dokáže pomôcť pri niektorých zdravotných ťažkostiach. Už naši predkovia poznali liečivé účinky teplej a studenej vody s prísadami byliniek alebo špeciálnych solí.
Máme pre vás 5 tipov na domáci kúpeľ, ktorý upokojí pokožku i myseľ, tiež pridáme recepty na očistnú a relaxačnú soľ do kúpeľa. Všetko z domácich surovín, nemusíte nič kupovať a vyhadzovať peniaze. Navyše viete, čo do toho dávate. Recepty odskúšali odborníčky na prírodnú liečbu, bylinky ap.

 

5 tipov na relaxačný domáci kúpeľ

Predtým ako sa pustíme do receptov, jedna dobrá rada. Každodenný kúpeľ zbavuje pokožku nielen tuku, ale aj ochranného kyslého plášťa, preto to nepreháňajte a myslite na následné ošetrenie pokožky. Ak si nedávate kúpeľ každý deň, nemusíte sa obávať. 

domáci kúpeľ

ikona zdvihnutý palec1. Upokojujúci bylinný kúpeľ

Tento kúpeľ je vhodný na každodenné použitie alebo keď je dieťa úzkostlivé, má bolesti, necíti sa dobre alebo jednoducho prejavuje priveľa energie. Môžete si ho dopriať po namáhavej práci alebo po stresujúcom dni v škole, či na rokovaniach.

Prísady: Použijeme jednu plnú hrsť ktorejkoľvek z týchto byliniek (alebo z nich zmiešame dve či viac): kvety rumančeka, púčiky levandule, lupienky ruže a listy medovky. Ak si pripravíte zmes zo suchým byliniek, tá vám vydrží až 1 rok.
Ďalej si pripravte pančuchu alebo tenkú ponožku.

Postup: Bylinky vložíme do pančuchy alebo tenkej ponožky a na konci zaviažeme, čím vznikne vrecúško na bylinný kúpeľ. Uviažeme ho tak, aby cezeň horúca voda pri napúšťaní do vane pretekala. Vaňu naplníme horúcou vodou a necháme ju vychladnúť na príjemnú teplotu. Vrecúško s bylinkami postláčame, čím zvýšime silu nálevu.

 

ikona zdvihnutý palec2. Upokojujúci a osviežujúci kúpeľ na nohy

domáci kúpeľ

Veľa ste počas dňa chodili alebo ste stáli, a teraz vás pobolievajú nohy? „Tento upokojujúci kúpeľ pôsobí preventívne proti atletickej nohe, aj proti bolesti a poteniu nôh,“ odporúča certifikovaná bylinkárka a liečiteľka Pip Wallerová, ktorej vyšla v slovenčine kniha Zdravie a krása.

Prísady: 2 hrste púčikov alebo listov brezy + 2 hrste listov a kôry brečtanu + 1 liter vriacej vody

Postup: Prísady necháme 10 – 15 minút lúhovať (zalejeme horúcou vodou a necháme cca 10 minút). Prelejeme do lavóra s dostatočným množstvom teplej vody na kúpeľ nôh. Voda by mala byť v znesiteľnej miere horúca. Ponoríme nohy do kúpeľa na 15 – 20 minút.

 

ikona zdvihnutý palec3. Upokojujúci ovsený kúpeľ

Toto je upokojujúca alternatíva k bublinkovému kúpeľu, vhodná pre každú svrbiacu alebo podráždenú pokožku. Upokojujúco pôsobí aj na výsyp ovčích kiahní.

Potrebujete 100 g ovsenej kaše alebo ovsených vločiek a postup je naozaj jednoduchý: Vločky/múku nasypeme do ponožky. Uviažeme okolo kohútika s horúcou vodou tak, aby voda pri napĺňaní vane mohla cez ňu tiecť. Vodu necháme vychladnúť na príjemnú teplotu.

domáci kúpeľ

 

ikona zdvihnutý palec4. Relaxačná soľ do kúpeľa

Teraz si poďme spraviť soľ do kúpeľa, ktorá je veľmi obľúbená a naozaj si ju nemusíte kupovať v obchode. Pohodlne si ju pripravíte doma, stačia vám určité bylinky v sušenej forme a esenciálne oleje. Keď si ich namiešate, zmes vám vydrží až jeden rok.

Prísady

  • 1k g morskej soli alebo prírodného soľného kameňa
  • 30 g sušených levanduľových kvetov
  • 20 g sušených rumančekových kvetov

Esenciálne oleje

  • 21 kvapiek levandule
  • 21 kvapiek rumančeka

Postup: Prísady zmiešame a uskladníme v uzavretom sklenom pohári.
Keď sa ideme kúpať, do kúpeľa pridáme za menšiu hrsť alebo podľa potreby a množstva vody.

liečivé bylinkyPozrite si naše články O BYLINKÁCH.

 

ikona zdvihnutý palec5. Očistná soľ do kúpeľa

A ešte jeden prírodný recept na očistnú domácu soľ.
Potrebujete 1k g morskej soli alebo prírodného soľného kameňa, k tomu 50 g sušených levanduľových kvetov. Ďalej esenciálne oleje:

  • 20 kvapiek levandule
  • 10 kvapiek rozmarínu
  • 10 kvapiek borievky

Postup: Prísady zmiešame a uskladníme v uzavretom sklenom pohári. Vydržia až rok.
Do každého kúpeľa dáme za menšiu hrsť alebo podľa potreby a množstva vody.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.