Regeneračná joga. Cviky, ktoré vás zbavia stresu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte pocit, že ste neustále zaneprázdnení, náhlite sa z jedného miesta na druhé a neraz pociťujete stres a napätie? Po celý deň sme v strehu, vnímame rôzne podnety z okolia, neustále sme vystavení novým ľuďom a situáciám. Kedy naposledy ste si dopriali oddych? Skúste to teraz – regeneračná joga vám poskytne čas a priestor na sprítomnenie, na uvoľnenie nahromadeného napätia a uzdravenie tela zvnútra.

Rachel Brathen je medzinárodne známa učiteľka jogy. Vedie semináre, pobytové kurzy a hodiny po celom svete. Jej hodiny sú známe uvoľnenou atmosférou, pričom Rachel sa do povedomia dostala zdieľaním útržkov zo svojho života a inšpiratívnych rád.

Ponúka tieto cviky proti stresu a napätiu. Radí ako zaujať bezpečné a pohodlné polohy, v ktorých môžete zotrvať aj dlhšie. Uistite sa, že teplota v miestnosti je príjemná (v prípade potreby si k sebe položte deku, ak by ste si ju potrebovali podložiť pod seba alebo sa ňou prikryť), vypnite si telefón a dovoľte dychu pomôcť vám preciťovať prítomnosť.

 

Regeneračná joga. Cviky, ktoré vás zbavia stresu

Nohy v pravom uhle

regeneračná joga

Táto poloha pôsobí liečivo na celú chrbticu, ale najmä na jej driekovú oblasť. Ak vás bolia kríže, prinesie vám úľavu. Je však vynikajúca aj po dlhom dni v kancelárii.
Na podložku si položte stoličku a ľahnite si k nej. Nohy položte na sedadlo. Sedacie kosti priblížte čo najbližšie k sedadlu, aby boli píšťaly rovnobežne so zemou.
Lýtka si pohodlne vyložte na stoličku a doprajte si dostatok času, aby sa vám kríže dokonale uvoľnili. V polohe môžete zotrvať aj dlho a dýchaním si uvoľňovať driekovú časť chrbtice, kým vám to robí dobre.

 

Motýľ

regeneračná joga

Pokrčte kolená a spojte chodidlá nôh. Päty nechajte voľne spadnúť bližšie k sedacím kostiam, natiahnutie sa tak prehĺbi. Ak vám to bude pohodlnejšie, dlane si jemne pritlačte o kolená, priblížite ich tak k stene.

 

Cvik na otvorenie oblasti rebier

regeneračná joga

Znova vystrite nohy. Pokrčte pravé koleno a pravý členok oprite priamo nad ľavé koleno. Nohu ohnite do pravého uhla. Ľavé koleno jemne pokrčte a ľavú pätu nechajte skĺznuť bližšie k ľavej sedacej kosti. Keď pocítite naťahovanie v pravom bedre a sedacom svale, prestaňte. Ak pocítite, že kostrč sa dvíha z podlahy, zjemnite naťahovanie, predĺžte kostrč a pritlačte ju k podlahe. Driekovú oblasť chrbta uvoľnite.

 

Roztiahnuté nohy

regeneračná joga

Rozťahujte nohy do strán, až kým na vnútornej strane stehien nepocítite poriadne natiahnutie. Prsty na nohách sú aktívne, to znamená, že noha je ohnutá do pravého uhla.

 

Holub na stoličke

regeneračná joga

  1. Posaďte sa s vystretým chrbtom na okraj stoličky. Pravý členok vyložte na ľavé koleno a chodidlo ohnite do pravého uhla.
  2. Opatrne sa predkloňte. Uvoľnite zadnú stranu krku a preciťujte jemné naťahovanie v pravom bedre a sedacom svale.
  3. Ak to dokážete, skloňte sa až dole a končeky prstov položte na zem. S nádychom sa znova vyrovnajte a po chvíli vymeňte nohy.

 

Rachel Brathen má na Instagrame takmer 2 milióny sledovateľov a jej profil patrí medzi najsledovanejšie účty s tematikou jogy na svete. Na Facebooku má vyše 300-tisíc fanúšikov a na YouTube odoberá jej videá asi 43-tisíc followerov.

V slovenčine jej vyšla kniha Yoga Girl, v ktorej ponúka oveľa viac cvikov.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.