7 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh (+ SÚŤAŽ)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kindle, Wooky, Audible, Audiotéka, GoodReads…hovoria vám tieto názvy niečo?
Ak máte radi knihy a čítate nielen papierové knihy, ale aj e-knihy, počúvate audioknihy a tykáte si so smartfónom, určite ÁNO!
Pre všetkých milovníkov kníh sme pripravili tipy na 7 najlepších aplikácií. Vyskúšali sme ich, niektoré používame denne a rozhodne ich odporúčame. Možno sa vám niektorá z nich zapáči natoľko, že ju začnete používať pravidelne. A možno máte inú knižnú appku, ktorú by ste mohli odporučiť ostatným.

SÚŤAŽ!!! (Ukončená, 15.12.2015 – výhercov nájdete pod člankom)
Ak tak urobíte v komentároch pod článkom, odmeníme troch z vás: jeden dostane audioknihu podľa vlastného výberu z Audioteka.cz, ďalší e-knihu z iBux.sk a tretí si vyberie tlačenú knižku z vydavateľstva Ikar.
Prečítajte si naše tipy na 7 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh, pripíšte do komentov svoj tip, skúsenosť s niektorou podobnou appkou, alebo – ak ste doteraz nepoužívali žiadnu – napíšte, ktorá z týchto našich odporúčaných sa vám páči najviac. 3 z vás získajú knihu ZADARMO!

Lepší deň na Facebooku

Pridajte si Lepší deň na Facebooku:-)

7 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh

1.Čítačky e-kníh

Do smartfónu, tabletu alebo aj na počítač si môžete stiahnuť rôzne čítačky elektronických kníh – my využívame Kindle a Wooky. K amazoňáckemu Kindle netreba asi ani nič dodávať – špičková čítačka so všetkým, čo potrebuje bežný čitateľ e-kníh. Do Kindlu si môžete knihu zakúpiť, ale už aj mnohé slovenské platformy podporujú Kindle – napríklad nakúpite si e-knihy na iBux.sk a potom si ich pošlete buď do ich proprietárnej čítačky Wooky alebo do Kindlu (a je tam aj tretia možnosť – PocketBook).
Keď si v iBux.sk prepojíte účty, potom je to už záležitosť pár sekúnd. Kúpite e-knihu, zaplatíte povedzme cez sms, e-kniha je okamžite vo vašej virtuálnej knižnici a tam sa ukážu pri knihe možnosti, kde ju odoslať: zvolíte si povedzme Kindle, o 2-3 minútky ju máte tam a môžete čítať.
Takže od momentu nákupu po začítanie sa do prvých riadkov môže prejsť nanajvýš 4-5 minút. A to je úžasné najmä počas víkendov, sviatkov…alebo jednoducho vtedy, keď sa vám nechce čakať na dodanie poštou.
Na iBux.sk nájdete vyše 13.000 e-kníh vrátane najnovších hitov od Jo Nesba, Stephena Kinga, Paula Coelha, či slovenských autorov ako Jozef Karika, Jozef Banáš, Andrea Coddington ai. Každý týždeň nové akcie so zľavami, či Hit týždňa za 2,90€…pridajte sa k iBux.sk na Facebooku a budete mať najnovšie info o zľavách a akciách ako prví.
(Chcete si vyskúšať e-knihu? Zapojte sa do súťaže nižšie a môžete vyhrať)

 

iBux.sk

Vyše 13.000 e-kníh, k tomu e-časopisy, audioknihy a appky.

2.Audioknihy

Často cestujete autom, verejnou dopravou alebo proste radšej knihy počúvate ako čítate? Žiadny problém. Existuje viacero portálov, ktoré ponúkajú audioknihy načítané po česky alebo slovensky. My máme skvelé skúsenosti s Audiotéka.cz. Obrovská ponuka vrátane najnovších kníh načítaných hercami, profesionálmi, prípadne samotnými autormi. Stieg Larsson, Frederick Forsyth, Jo Nesbo…môžete si vyberať z kategórií, bestsellerov, noviniek.
V appke je nastavenie veľmi jednoduché. Hlavná obrazovka ponúka záložky Moja polička, Novinky, Bestsellery, Katalóg a Oznámenia (o akciách, zľavách). Ku každej audioknihe si môžete stiahnuť niekoľkominútovú ukážku a až na základe nej sa rozhodnete, či si ju kúpite.
Nákup a následné stiahnutie je jednoduché, rýchle a naozaj user friendly.
(Chcete si vyskúšať audioknihu? Zapojte sa do súťaže nižšie a môžete vyhrať)

audioteka.cz

Vydarená appka na počúvanie audiokníh.

3.GoodReads

Známa a obľúbená sociálna sieť pre milovníkov kníh. Niečo ako knižný Facebook:-).
Úžasná aplikácia pre všetkých, ktorí chcú knihy odporúčať ostatným a nechať sa inšpirovať. Pre všetkých, ktorí radi diskutujú o knihách, ktorí chcú objavovať novinky a zdieľať svoje čitateľské zážitky.
GoodReads vám umožní radiť knihy do virtuálnych poličiek – ktoré ste prečítali a ktoré budete čítať. Hodnotíte ich, píšete recenzie, čítate si postrehy ostatných čitateľov. Goodreads sleduje vaše chúťky a priebežne vám odporúča, čo by vás mohlo zaujímať.
Práca s GoodReads je veľmi jednoduchá. Zaregistrujete sa, môžete si pridať svojich priateľov, ktorí už majú na sieti svoj účet (a verte, že ich je tam veľa – z Česka i Slovenska). Zvolíte si obľúbené žánre, aby vám GoodReads mohol odporúčať tipy. Každá kniha a autor majú svoj profil, často recenzie…no proste, raj pre knihomoľov:)
Na Androide a iOS nájdete GoodReads od roku 2011, odvtedy bola párkrát aktualizovaná, takže do toho!

Goodreads.com

Knižný Facebook…vyskúšajte!

4.Shelfie

Nie, nemyslíme selfie. Že ste ešte nepočuli o Shelfie? Prepája knihy a čitateľov. Stiahnite si aplikáciu (Android aj iOS) a fotografiu vašej knižnice vám prevedie do online sveta. Vaše knihy otaguje, odporučí vám ich ako e-knihy a zatiaľ môžete sledovať ostatných, čo majú na poličkách, ako vyzerajú ich knižnice a čo čítajú vaši priatelia.
Na Shelfie je vyše 100.000 kníh a každý týždeň pribúdajú. Od bestsellerov až po klasiku.

Shelfie

Preveďte svoju knižnicu do online prostredia.

5.Audible

Ak už sme hovorili o audoknihách a nemáte problém počúvať ich v angličtine, stiahnite si appku Audible. Nedokážete sa v nej prehrabávať, pretože ponúka do 200.000 audiokníh. Môžete si okamžite vypočuť pár minút ukážky, hodnotiť knihu a za počúvanie dokonca zbierate odznaky.
V záložke Me vidíte, koľko minút a hodín ste počúvali dnes, tento mesiac, či za celý rok.
A potom zbierate odznaky do Badge Collection: social butterfly, daily dipper, night owl. Keď máte za sebou 50 hodín počúvania, z newbie sa stávate Novice. Po 100 hodinách počúvania Professional, potom Scholar a napokon Master – to musíte počúvať 500 hodín audiokníh:)

Audible

Počúvajte a zbierajte odznaky.

6.QuizUp

Do 7 najlepších aplikácií pre knihomoľov sme zaradili aj túto aplikáciu s výborne spracovanými kvízmi a testami. Milión tém a samozrejme, aj tie knižné, spisovateľské, čitateľské. Proste literárne. Hodiny zábavy. Určite táto appka patrí medzi našich 7 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh.
Ak máte radi vedomostné súťaže, sťahujte QuizUp – prihlásite sa pomocou e-mailu alebo účtu na Facebooku.
A potom si už vyberáte kvízy: doplňte názov knihy alebo citáty z kníh, prípadne literárne postavy.
QuizUp je zábavná rýchlovka, v ktorej vyzvete dokonca hráča kdekoľvek z planéty: vyberiete si tému, konkrétny kvíz a stlačíte Play. Systém vám vyhľadá spoluhráča – povedzme z USA alebo z Thajska – ktorý má podobné záujmy a podobné výsledky/skúsenosti.
Obidvom hráčom je položená rovnaká otázka so štyrmi možnosťami. Beží časový limit 10 sekúnd. Odpoviete (čím rýchlejšie, tým viac bodov získate) – dostanete 7 otázok, získavate body, pričom ich priebežný počet pre vás i spoluhráča vidíte. Niekedy príde aj bonusová otázka.
Celá hra trvá možno minútu.

QuizUp

Vynikajúca zábavka pre knihomoľov.

7.Wattpad

Túto aplikáciu oceníte v prípade, že chcete objavovať, nachádzať nové a nie úplne komerčné a masové knihy. Toto online vydavateľstvo dáva priestor začínajúcim autorom, no už existuje niekoľko dôkazov, že Wattpad z vás môže urobiť hviezdu prvej veľkosti: napríklad taká Anne Toddová a jej séria After. Knihu začala písať na Wattpade a dnes má miliardu online prečítaní, 5 miliónov komentov a 11 miliónov lajkov.
Niet divu, že sa o Annu Toddovú pobili vydavatelia po celom svete a jej kniha už vyšla aj v slovenčine a chystá sa druhá.
Wattpad (na Slovensku máme tiež niečo podobné – MamTalent.sk) ponúka databázu vyše 20 miliónov e-kníh a príbehov od nadšených autorov, mladých spisovateľov, knihomoľov z celého sveta.
Vyberať si môžete podľa žánrov a kategórií, dokonca tam nájdete aj knihy  v slovenčine či češtine.

Wattpad

Otestujte si svoje pisateľské zručnosti.

 

Súťaž o tlačenú knihu, e-knihu a audioknihu
UKONČENÁ!

aktualizované 15.12.2015
Ďakujeme za všetky odpovede a tipy, tu sú 3 výhercovia:
Denisa Kudláková si vyberie tlačenú knihu ZADARMO, Zuzanu Tomlyovú potešíme e-knihou z iBux.sk do jej čítačky a audioknihu z Audioteka.cz si vypočuje Ivan Hlaváč.
Výhercom blahoželáme!


Pridajte do komentárov svoj tip na knižnú aplikáciu alebo aj stránku, ktorú ako knihomoľ milujete. Doplňte našich 7 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh.
Troch z vás odmeníme – jeden si vyberie audioknihu od Audioteka.cz, ďalší e-knihu z portálu iBux.sk a tretiemu pošleme zoznam stoviek kníh z vydavateľstva Ikar a on si vyberie jednu z nich.
Tak píšte, odporúčajte, tešíme sa na vaše tipy.
(pri komentovaní nezabudnite napísať svoje meno a najmä mailovú adresu, aby sme vás vedeli osloviť a odovzdať výhru:-))


Zdielať

About Author

18 komentárov

 1. Milan Buno

  Ja už dlho čítam na Kindle, posielam si knižky z iBuxu aj Rajknih.sk. Tie kvízi sa mi páčia, to musím vyskúšať. A ešľte je dobré Rooster, to fakt odporúčam

 2. Som registrovaná na iBux-e a som veľmi spokojná so sťahovaním kníh, platením a celkovo so službami – majú výbornú FB stránku, kde vždy viem, čo je nové, oceňujem týždňovú akcii za 2,99 € a používam Wooky čítačku, neskúšala som nič iné, lebo som zatiaľ veľmi spokojná.

 3. Už asi tri roky používam Wattpad, čítam tam hlavne fanfiction, napr. neskutočne dokonalý AFTER. Vždy, keď cestujem alebo niekde dlho čakám, tak si zapnem WATTPAD a v priebehu dvoch hodín prečítam celý príbeh. Spríjemňuje mi to cestovanie.Odporúčam. 😉
  Goodreads som objavila len nedávno, ale odvtedy ho využívam pravidelne. 😉 Vďaka GOODREADS som našla množstvo kníh, ktoré ma zaujali a teraz len čakám či sa budú prekladať aj do slovenčiny. Taktiež si tam pozerám hodnotenia čitateľov a tie mi pomáhajú v rozhodovaní či si mám knihu kúpiť alebo nie. S ostatnými aplikáciami nemám skúsenosti, no určite ich vyskúšam.

 4. Danka Beganova on

  Citacku knih ako samostatne zariadenie nemam, hoci po nej uz dlhsie pokukujem. Na trhu ich je tolko, ze mam problem zorientovat sa a stale u mna viac vyhrava vona novej klasickej papierovej knihy a suchotanie listov pri otacani stranok.
  S audioknihami mam bohatu skusenost, velmi vela som sa ich napocuvala v praci pri jednotvarnej praci na PC a v autobuse pri cestovani. Jednoznacne lepsie ako pocuvanie hudby. Pri tejto prilezitosti mi neda nespomenut web Kralovstvi mluveneho slova, ktory je nevycerpatelnym zdrojom audioknih. Najdete tam naozaj cokolvek.
  Goodreads poznam no nenavstevujem, prehladnejsia a zaujimavejsia je pre mna Databazeknih.cz. Pred kupou akejkolvek knihy si vzdy tu prezriem recenzie a hodnotenia. Pre mna idealna pomocka.
  Zvysne vami spominane appky nepoznam no presne viem, co teraz budem robit 🙂 hladat, skumat a zistovat ci by boli pre mna uzitocne 😉 vdaka za tipy.

 5. Iveta Moravčíková on

  Ja mám najradšej klasické knihy niet nad ne ta vôna tu nenahradí nič mám výbornú stránku bux, kde je bohatý výber

 6. Eva Zvolenská on

  Som starší ročník a kniha keď ju držím v rukách vonia a prevracané stránky počuť šuchotať. Je to pre mňa ako symfónia pre milovníka klasickej hudby, Za tie roky čo som prežila, prešlo mojimi rukami veľa kníh. Nikdy som žiadnu nevyhodila. ale som ju posunula ďalej, pretože už nemám kam ukladať knihy. Teší ma, že túto záľubu v čítaní kníh zdedila po mne moja vnučka. Keď bude čítať knihy, ktoré som ja kúpila a mňa už nebude, spomenie si na babičku, ktorá jej zanechala literárny poklad.

 7. Zuzana Tomlyová on

  Dobrý článok, pretože som sa v ňom dozvedela nové veci o nových appkách. Doteraz som poznala a používam iba Wooky a Goodreads.Občas si na Goodreads zájdem, prečítam pár noviniek, ale recenzie k novým knihám čítam na obľúbených blogoch. Srdcovou záležitosťou sú papierové knihy, a ich krásna vôňa, tie uprednostňujem nie len pre seba, ale aj ako darček. E-knihu čítam najmä po večeroch, keď nechcem moc svietiť. No a určite sú praktickejšie pri cestovaní.

 8. Andrea Kováriová on

  Milujem knihy a hlavne ich vôňu a tú mi žiadna aplikácia nenahradí…

 9. Akosi som neprišla na chuť e-knih. Radšej si ju chytím, omakám, ovoniam 🙂 a vžijem sa do nej.. Preto používam goodreads (aj keď nie veľmi dlho) , ale pri mojom počte prečitaných kníh mi to veľmi pomôže zorientovať sa.. Páči sa mi a odporúčam ju aj ostatným zblázneným knihomoľom 😉

 10. Nika Gubová on

  ja už asi tretí rok používam goodreads.com a neviem si ju vynachváliť! je skvelá, prehľadná, používa skvelý systém na orientáciu v knihách (napr. pri Nesbovi vychádzali jeho knihy v slovenčine “striedavo”, avšak na goodreads.com sú očíslované podľa toho ako nasledujú…poskytuje skvelý prehľad o knihách, ktoré som čítala, práve čítam alebo budem čítať a mnohokrát sa dozviem o chystanej knihe od môjho obľúbeného autora práve prostredníctvom goodreads.com. Takže môžem iba odporúčať!

 11. U mňa jednoznačne vyhráva tlačená kniha, musí voňať a ja ju musím držať v rukách, listovať, počuť šuchot papiera…..:-) Zaujalo ma však, čo písala pani Gubová za goodreads.com……vraj sú tam knihy očíslované a potom človek vie, ako za sebou nasledujú….a práve s Nesbom som mala aj ja ten problém, zistiť, ktorou začať…..takže dobrý nápad, to si určite pozriem 🙂

 12. Mne sa veľmi páči blog o knihách, ktorý píše Monika Zbínová a.k.a monicqua. Rád si tam prečítam recenzie a nechám sa inšpirovať. Čo sa týka kníh, tak niet nad tlačenú podobu knihy 🙂 Tie čítam hlavne, keď som doma alebo niekam cestujem, tak si nejakú tenšiu pribalím aj do vaku. Inak moc hrubé knihy sú nenosím so sebou. Takto som počas výšky nosil Harryho Pottera, no vtedy neboli ešte čítačky v mojom povedomí 🙂 Audio knihy sú tiež výborné, zopár som ich už počul a bol som spokojný, že môžem využiť čas, aj keď sa nedá čítať alebo som unavený. Napr. keď cestujem vlakom alebo busom večer. Rád si zvykám na pohodlné počúvanie 🙂

 13. Mária Rusnáková on

  Amazon Kidnle!!! A Často Amazon vypustí nejakú knihu na deň zadarmo, čiže úplne super čítanie a vždy poruke!

 14. Natália Javorková on

  Ja veľmi rada vyuzivam aplikaciu Goodreads. Knihy po anglicky su sucastou mojej kniznice a bavi ma citat recenzie a radi po aku knizku mam nabuduce siahnut. Velmi super sutaz. Ach. Keby sa mi postastilo a vyhrala. ????????????

 15. Monika Kádeková on

  Wau, dakujem! pre mna bola vacsina spominanych aplikacii a stranok novinkou. Celkom ma zaujala ta Shelfie, kedze som skor na tlacene knihy, pekne ulozene v polickach. Samozrejme, nevyhybam sa ani citacke, ale tu vyuzivam len vtedy, ak sa kniha neda zohnat v tlacenej podobe, prip. na citanie v tme (mam Pocket Book 626 Touch Lux 2). Co sa tyka audioknih, tym som zatial neprepadla, ale myslim, ze je to dobry napad na relax pri upratovani, uspavani deti, pocas soferovania v aute 🙂 no radsej si precitam zaujimavu knihu sama, tam sa mozem pozastavit nad myslienkami, vetami, lespie text pri citani “prezujem” 😀
  dost vyuzivam napr. Databazeknih.cz, ked si chcem pozriet recenzie a nazory na knihu, taktiez premyslam nad registraciou v GoodReads. Inak na registraciu a vlastny prehlad knih, ktore mam/citam pouzivam stranku Pozicajknihu.sk – je to vlastne taky maly nadsenecky napad mojho sikovneho manzela 😉 A tiez musim spomenut moju (v poslednom case) oblubenu stranku s hrou Knihobeznik.sk – tam sa castokrat cez recentie inych hracov dozviem o knihach, o ktorych som casto ani nepocula 🙂

 16. Niektoré zo spomínaných poznám, využívam ibux, aj goodreads, hoci tomu som ešte neprepadla, ale najviac ma potešila Audioteka – take cosi som hladala. Pocuvam audioknihy, stahujem si nejake, ale tam je brutalna ponuka a strasne ste ma potesili. Rozhodne sa registrujem a vyskusam.
  Milujem tiez tlacene knihy, potrebujem ich drzat v ruke, citit papier medzi prstami, dam si do nej zalozku…je to proste neopakovatelne a skvele!
  Ďakujem za tento článok, rozšíril mi moje čitateľské obzory.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.