Aj vy patríte medzi tých, ktorí denne pracujú s počítačom a niekoľko hodín ťukajú do klávesnice?
Určite už viete, že klávesovými skratkami si môžete značne zrýchliť a uľahčiť prácu. Kombinácia viacerých stlačených klávesov však nie je jediný trik. Niektoré klávesy správanie systému dokážu výrazne ovplyvniť aj samostatne a aktivovať funkcie a možnosti, ktoré inak nie sú dostupné. Objavte známe aj neznáme kúzla s klávesom Shift
Zrejme nikoho nezaskočí, že kláves Shift, teda preraďovač, prepína medzi dvoma „radmi“ klávesov a umožňuje napríklad prepnutie medzi malými a veľkými písmenami.
Vedeli ste však, že stlačenie klávesu Shift pri rôznych iných činnostiach vie „preradiť“ aj na mnoho ďalších vecí?
Ak držíte stlačený kláves Shift a kliknete pravým tlačidlom myši na akýkoľvek súbor, dôjde k vysunutiu alternatívneho kontextového menu. To naoko vyzerá rovnako ako klasické, ale pri pozornejšom pohľade si všimnete niekoľko nových položiek.
Ak ide o priečinok, ponúkne sa možnosť otvoriť príkazový riadok na jeho adrese. Pokiaľ v ňom máte konzolový program, môžete ho rýchlo otvoriť bez nutnosti nepohodlného presúvania sa v konzole.
Pribudne takisto možnosť Kopírovať ako cestu, keď sa namiesto priečinka skopíruje jeho adresa, teda napríklad D:/Mojpriečinok/Podpriečinok.
Zmení sa takisto časť Odoslať kam, ktorá sa výrazne rozrastie a ponúkne vám množstvo iných cieľových umiestnení.
V alternatívnom kontextovom menu súborov pribudne možnosť Pripnúť do ponuky Štart, ktorá je štandardne len na odkazoch programov.
Pri programoch, naopak, pribudne k možnosti Spustiť ako správca aj možnosť Spustiť ako iný používateľ. Stačí vybrať iný účet a program sa spustí v rámci neho.
Ďalšie finty s klávesom Shift
Možnosti klávesu Shift sa tu ani zďaleka nekončia.
Ak máte otvorený rozpracovaný dokument Wordu, Excelu či iného programu Office a potrebujete nové prázdne okno programu, stlačte Shift a kliknite na jeho pozíciu na paneli Štart. Okno sa okamžite rozdvojí.
Ak chcete nejaký označený súbor alebo súbory zmazať bez toho, aby putovali do koša, držte kláves Shift a zmažte ich kliknutím na položku Odstrániť v kontextovom menu alebo stlačte tlačidlo Delete. Kôš sa preskočí.
Možno ste si zvykli na to, že pri vyplňovaní formulárov medzi bunkami preskakujete stlačením klávesu Tab. No čo ak sa chcete vrátiť opačným smerom? Stlačením klávesu Shift sa smer tabulátora obráti. Ak kliknete dvojklikom na nejaký súbor (napr. fotka, video, dokument), otvorí sa v asociovanom programe.
No ak pri dvojkliku podržíte Shift, k otvoreniu dôjde na pozadí, čo je výborné, ak sa otvára nejaký program, na ktorý treba pár sekúnd čakať. Môžete pri tom pokračovať v inej práci.
Zjednodušenie prístupu
Klávesom Shift sa takisto aktivujú niektoré funkcie zjednodušenia prístupu. Ak stlačíte ľavý Shift rýchlo 5× po sebe, ponúkne sa možnosť aktivovania funkcie Jedným prstom, čo vám umožní stláčať klávesové skratky, ako napríklad CTRL + C, postupným zadávaním. Pokiaľ nejaký používateľ o väčšinu prstov ruky prišiel, je to pre neho neoceniteľná funkcia.
Ak podržíte pravý Shift po dobu ôsmich sekúnd, ponúkne sa aktivovanie funkcie filtrovania klávesov, čo je režim určený pre ľudí trpiacich tikmi prstov a rúk. Systém bude pri ňom ignorovať rýchle opakované stlačenia rovnakých klávesov. Používateľ tak bude schopný napísať vo Worde napríklad slovo ahoj aj napriek tomu, že pre silné chvenie rúk stlačí jednotlivé klávesy opakovane.
Kláves Shift je veľmi užitočný aj pri pokročilom ovládaní operačného systému. Ak máte stlačený Shift v momente nábehu Windows a držíte ho stlačený až dovtedy, kým sa nezobrazia ikony plochy a z kurzora nezmiznú presýpacie hodiny, úspešne ste vyradili funkciu štartu automaticky spúšťaných programov. Ak teda riešite nejaké problémy, môžete ich takto pri štarte rýchlo vyradiť z prevádzky a prísť na to, či práve tie nie sú príčinou nejakého javu.
Shift takisto slúži na aktivovanie rozšíreného spustenia systémov Windows 8, 8.1 a 10. Ak pri stláčaní reštartu cez menu Windows držíte kláves Shift, pri nasledujúcom štarte sa vyvolá okno sprievodcu, kde možno vykonávať opravy a úpravy systému a takisto spúšťať núdzový režim (Riešiť problémy/ Rozšírené možnosti/ Nastavenie spustenia).
Ďalšie tipy a triky zo sveta počítačov ponúka technologický magazín PC Revue, november 2015.