Ak máte umelý stromček, je po probléme: stačí vytiahnuť z pivnice, rozložiť, navešať ozdoby a hotovo.
Ale niet nad živý vianočný stromček, ktorý si krásne ozdobíte, rozvoniava vám po celom byte, či dome a napokon ním urobíte radosť povedzme aj slonovi v ZOO:)
Najskôr si ujasnime, či jedla, smrek alebo borovica.
Asi si aj vy vyberáte vianočný stromček skôr podľa vzhľadu, dĺžky ihličia alebo vône, však? Podľa odborníkov je však najvhodnejšia jedľa, pretože má krásnu vôňu.
Smrek dosť rýchlo schne a opadáva mu ihličie, takže potom je doma trochu viac neporiadku.
No a borovica má pekné dlhé ihličie, takže tiež je vhodná.
TIPY ako si vybrať vianočný stromček
- Najskôr si premyslite, kam chcete stromček umiestniť a koľko miesta budete potrebovať. Podľa toho vám predajca poradí veľkosť, šírku a či musí byť naozaj súmerný z každej strany.
Ak kúpite stromček niekoľko týždňov vopred, uložte ho do chladnej, bezveternej miestnosti a ideálne na neslnečnom stanovisku. - Stromček musí byť čerstvý! Ihličie by malo byť pevné – zistíte to jednoduchým testom: vezmite ihličie medzi prsty asi 15-20 cm od špičky konára a potiahnite ruku k sebe. Ak ihličie ostane na stromčeku, je to v poriadku. V opačnom prípade už stromček vysychá a dlho vám nevydrží.
Otestujte tiež, či sa ihličie neláme. Ak ho ohnete do U a nezlomí sa, stromček je v poriadku. V opačnom prípade (ihličie sa zlomí) stromček pravdepodobne premrzol.
Skontrolujte tiež opadávanie stromčeka. Pevne uchopte stromček, zdvihnite ho asi 5 cm nad zem a pustite ho. Vonkajšie ihličie by nemalo opadávať vo veľkom množstve. Vnútorné ihličiek opadávať môže, je totiž najstaršie.
Prečítajte si aj
Zoznam, čo všetko treba stihnúť do Vianoc.
- Čerstvý stromček musí mať svoju vôňu a krásnu zelenú farbu. Pomôžte mu ju udržať pravidelným a správnym zalievaním. Používajte obyčajnú vodu, nie vodu zo zmäkčovačov, filtračných kanvíc ap. Voda v úpravni obsahuje vysoký podiel sodíka, ktorý znižuje životnosť stromčeka.
Stromčeky sú smädné a dokážu vypiť aj štyri litre vody denne, takže nezabúdajte ich zalievať.
Ak zabudnete stromček zaliať, kmeň sa uzavrie a už nechce vodu prijímať. Na opätovné naštartovanie je potrebné urobiť nový rez. - Keď už hovoríme o reze, ako ho spraviť? Ručnou alebo motorovou pílou odrežte z kmeňa rovný kus dlhý asi dva centimetre a stromček umiestnite do nádoby s vodou. Ak vám ho orezal obchodník, máte o starosť menej. To zabezpečí otvorenie kmeňa a stromček je opäť schopný nasávať vlahu. Nikdy nezrezávajte koniec stromčeka došikma alebo do véčka. Neodstraňujte ani kôru, aj keď sa vám zdá neestetická alebo odumretá. Môže to všetko spôsobiť, že stromček nebude už prijímať vlahu a rýchlejšie vyschne.
- Vianočný stromček nikdy neumiestňujte k zdroju tepla, ku krbu, peci alebo k televízoru. Používajte LED svetielka, ktoré sa zbytočne neprehrievajú. Šetria tiež energiu a znižujú riziko požiaru. Nezabúdajte ich vypnúť, keď odchádzate z domu.
- Možno už máte vyhliadnuté, kde vo svojom okolí stromček kúpite. Pri obchodnom dome, v záhradníctve, v hobby predajni. Myslite na to, že čím neskôr, tým bude menšia ponuka a „horšie“ stromčeky.
Chápeme, že kupovať stromček mesiac vopred, ak ho nemáte kde uskladniť a na balkóne by vám zaberal priveľa miesta, no pri určitých pravidlách sa dá vyriešiť aj to. Niektorí predajcovia vám vedia stromček odložiť – kúpite, zaplatíte, predajca dá na stromček visačku s vaším menom a odloží ho.
Novinkou je možnosť zakúpiť si vianočný stromček cez internet s určením približného termínu doručenia. Táto služba je určená pre imobilných, či starších ľudí, mimoriadne zaneprázdnených ap.
Šťastné a veselé Vianoce!