Akú zeleninu sadiť v apríli? Všetko je zelenšie, kvitne a je čoraz teplejšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Apríl záhradkári milujú. Konečne sa všetko prebudilo, zazelenalo a kvitne…slnka je čoraz viac a vy máte určite radosť už len z pohľadu na záhradku. Po sivej zime to vyzerá oveľa lepšie, lákavejšie, hoci predjarných prác je veľa. Všetko treba pripraviť na sadenie, vyčistiť, povertikutovať trávnik…. Na výsadbu priesad je síce ešte skoro, ale semená mnohých druhov zeleniny už môžete dávať do pôdy. Akú zeleninu sadiť v apríli a ktorej sa bude dariť, keď ju teraz vysadíte?

Teplý apríl

V posledných rokoch je apríl čoraz teplejší, a niekedy prechádzame z miernej zimy do čoraz teplejšieho obdobia. Teploty bez problémov vyskočia nad 20 stupňov a v niektoré dni dokonca atakujú neuveriteľné tridsiatky. No pozor, nočné teploty naproti tomu môžu klesnúť až k nule, takže buďte opatrní a zvážte si, čo a kedy vysiať.
Zamerajte sa teda na výsadbu tých rastlín, ktoré v tomto období zvládnu mrazy. Zabudnite na rastliny, ktoré milujú teplo, ako sú paradajky, paprika, melóny, fazuľa, tekvica alebo baklažán.

Akú zeleninu sadiť v apríli

V druhej polovici apríla môžete do skleníka vysádzať papriky, paradajky, baklažány a cukety.
V polovici apríla zasejte do voľnej pôdy reďkovky, mrkvu, mrkvu, paštrnák, červenú repu, petržlen, reďkovky, repu, repa, kôpor, kapustu, kel a neskorý kaleráb.
Uhorky, tekvice, hrach, kukuricu, fazuľa, cibuľa a jarný cesnak sa budú vysádzať až koncom mesiaca. Zemiaky musia byť tiež v zemi do prvého mája.

  • Šalátové listy: rôzne druhy šalátov môžete priamo vysádzať do záhonov alebo kvetináčov.
  • Špenát je chladnomilná zelenina, ktorú môžete sadiť priamo do záhrady alebo nádob.
  • Mrkva je ďalšia aprílová zelenina, len sa uistite, že je pôda mierne vlhká.
  • Cibuľa sa dá vysádzať ako sadenica alebo zo semien priamo do zeme.
  • Špargľa je trvalka, ktorú možno vysádzať už v apríli.

Z predpestovaných sadeníc vysadíme na vonkajšie záhony skorú kapustu, kučeravú kapustu, kaleráb, šalát, karfiol a pór.

co-sadit-v-aprili

Ďalšie šaláty a bylinky

Môžete tiež zasiať neobvyklé odrody jarných šalátov. Napríklad rímsky šalát, ktorý vytvára podlhovasté hlávky vysoké až 40 cm. Od aprílového do júnového výsevu si môžete vypestovať sadenice vypichovaním, ktoré sa postupne vysádzajú do trsu 30 x 30 cm. Vegetačné obdobie je však pomerne dlhé, približne štyri mesiace.

Nezabudnite aj na bylinky: do kvetináča vysaďte trebuľku, šalviu, bazalku a fenikel. Vonku na záhonoch zasaďte vytrvalé bylinky ako je tymián, estragón, medovku, mätu, šalviu, levanduľu, oregano, ľubovník.

vertikutácia trávnikaPrečítajte si tiež
Kedy a ako vertikutovať trávnik?

Čo ďalšie vysádzať v apríli?

Nielen spomínanú zeleninku, ale aj trvalky – môžete ich sadiť, presádzať, či deliť. Napríklad plamienok, orlíček, vojnovka.

A samozrejme ovocie – nezakorenené kríky brusníc môžete sadiť už na skorú jar. Brusnice majú rady prúdy čerstvého vzduchu, pôdu najradšej kyslú, vlhkú a dobre priepustnú. Vhodné sú broskyne – s holými koreňmi alebo pestované v kontajneroch sa sadia skoro na jar.
No a nezabudnite ani na jahody, ak si chcete vychutnať lahodnú letnú úrodu. V apríli ich môžete sadiť aj z holých koreňov.

cucoriedky-krik-kvety

Zdroj a foto: Lepsiden.sk,
Abecedazahrady.dama.cz, Dumazahrada.cz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.