Cestujete často autom a chcete, aby boli vaše výlety cenovo výhodné? Potom by ste mali brať ohľad na viacero detailov, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať bezvýznamne, no pri dlhších cestách vám dokážu ušetriť veľa peňazí. Keď sa to časom zráta, možno aj stovky eur.
Poradíme vám, čomu konkrétne venovať pozornosť.
1. Prvky, ktoré ovplyvňujú odpor vzduchu
Odpor vzduchu predstavuje jeden z najväčších odporov pri jazde. Čím idete rýchlejšie, tým je vyšší. A kvôli nemu rastie aj spotreba paliva. Z tohto dôvodu je výhodnejšie cestovať autom, ktoré nemá až takú veľkú čelnú plochu. Vozidlá s karosériou kombi, sedan alebo hatchback majú spravidla nižší odpor vzduchu ako veľké SUV alebo offroady.
Keď si budete kupovať nové auto, pričom viete, že ním budete často cestovať na dlhé trasy, pouvažujte, či naozaj potrebujete SUV. Ak nie, uprednostnite vozidlo s aerodynamickejšou karosériou.
2. Kvalitné havarijné poistenie
Mnohí vodiči vnímajú havarijné poistenie ako výdavok – nie ako niečo, čo dokáže ušetriť peniaze. Keď sa však dostanete do situácie, že vaše auto poškodia vandali, dostanete defekt, praskne vám čelné sklo alebo jednoducho dostanete šmyk a havarujete, kvalitné havarijné poistenie vám dokáže ušetriť veľmi veľa peňazí.
Z havarijného poistenia sa vám preplatia všetky škody, ktoré vám spôsobia na aute či batožine cudzí ľudia, alebo aj tie, ktoré si zaviníte sami. Napríklad, ak v zahraničí nabúrate svoje auto, v dôsledku čoho sa stane nepojazdným, oprava spolu s odtiahnutím môže stáť aj tisícky eur. Vďaka havarijnému poisteniu sa takto veľkým nečakaným výdavkom jednoducho vyhnete.
Prečítajte si tiež
Prasklina na čelnom skle.
Ako postupovať pri oprave a koľko ma to vyjde?
3. Kontrola vozidla pred cestou
Ak sa chystáte na dlhú cestu, nechajte si svoje auto skontrolovať v servise. Mechanici môžu odhaliť nedostatky, ktoré opravia ešte predtým, ako vyústia do vážneho problému. Pokiaľ túto kontrolu zanedbáte, existuje vyššia pravdepodobnosť, že počas vášho výletu za hranicami nejaký diel vypovie svoju funkciu. V dôsledku toho budete musieť riešiť servis v zahraničí, čím si zbytočne pokazíte celú dovolenku.
Pred cestou si nechajte skontrolovať predovšetkým stav prevádzkových kvapalín a podvozku, vzduchových filtrov i klimatizácie. Taktiež preverte stav pneumatík. Ak sú už príliš staré alebo sa na nich nachádzajú väčšie poškodenia, radšej ich vymeňte za nové. Staré gumy môžu byť náchylnejšie na defekty. Nehovoriac o tom, že významne zhoršujú bezpečnosť jazdy.
4. Tlak v pneumatikách
Príliš nízky tlak v pneumatikách dokáže spôsobiť zvýšenie spotreby paliva aj o viac ako 0,5 l/100 km. Okrem toho zapríčiňuje rýchlejšie opotrebovanie pneumatík a vyššiu hlučnosť v interiéri. Pred dlhšou cestou preto vždy skontrolujte, či sú všetky pneumatiky nafúkané na výrobcom odporúčané tlaky.
Optimálne hodnoty tlaku v pneumatikách sa líšia aj od zaťaženia auta a veľkosti kolies. Tabuľku s tlakmi, ktoré odporúča výrobca, nájdete v manuáli k vozidlu, prípadne na štítku vo viečku palivovej nádrže alebo za dverami vodiča či spolujazdca.
5. Rozumná rýchlosť
Z jednoduchej fyziky vyplýva, že odpor vzduchu narastá exponenciálne s rýchlosťou. A rovnako tak narastá aj spotreba paliva. V praxi to znamená, že ak idete rýchlosťou 130 km/h, budete mať viditeľne vyššiu spotrebu paliva ako pri rýchlosti 115 km/h. Vo väčšine prípadov sa rozdiel spotreby medzi týmito dvoma rýchlosťami hýbe na úrovni 1 – 2 litre na 100 km. A to je celkom dosť.
Pokiaľ vám záleží na tom, aby bola vaša cesta cenovo výhodná, zamyslite sa, či skutočne potrebujete ísť maximálnou povolenou rýchlosťou alebo vám postačí napríklad 115 km/h. Pri dlhších cestách možno prídete do cieľa o hodinu neskôr, no ušetríte pokojne aj niekoľko desiatok eur.
TS, foto: Pixabay.com, Freepik.com