Prasklina na čelnom skle. Ako postupovať pri oprave a koľko ma to vyjde?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najmä v zime a na jar sa to stáva. Cestári posýpajú cesty soľou a jemnými kamienkami – soľ sa vie nepekne zahryznúť do vašej karosérie, najmä ak je niekde poškodená. A drobné kamienky, štrk odletujú spod kolies na autá za sebou.
Čo robiť v momente, keď sa vám kvôli takémuto kamienku utvorí prasklina na čelnom skle? Pri akej veľkosti môžete mať problémy s policajtmi a oplatí sa oprava už pri maličkej praskline? Čo ak je to len škrabanec od stierača? Ako postupovať a kto to zaplatí?

Prasklina na čelnom skle

Mnohí vodiči majú drobnú prasklinu na čelnom skle, ale pokiaľ im to ďalej nepraská, nepuká, neriešia to. Načo meniť celé sklo, keď netreba?
Ale pozor. Už malá prasklina býva na začiatku oveľa väčších problémov. Postupne sa môže prasklina šíriť, zväčšovať a nad 2 cm v stieranej ploche sa môže stať, že vám auto klasifikujú ako nespôsobilé jazdy.
Policajná hliadka navyše pri posudzovaní praskliny neberie do úvahy, či je v zornom poli vodiča, alebo spolujazdca. Preto si dobre rozmyslite, čo urobíte.

10 centov a 2 eurá

Tieto dve mince sa vám zídu, pri určovaní veľkosti a závažnosti. Je to jednoduché:

  • 10-centová minca vám pomôže pri určení rozsahu škody. Má priemer necelých 20 milimetrov, takže priložte ju k praskline a ak ho minca zakryje, je to ešte v poriadku. Len čo je poškodenie väčšie ako minca, hrozí vám pokuta vo výške desiatok eur a dokonca aj odobratie technického preukazu. Ten dostanete späť, až keď čelné sklo opravíte (vymeníte).
  • 2-eurová minca vám napovie, či musíte vymeniť celé sklo, alebo netreba. Priložte mincu na prasklinu a ak veľkosť jamky prekročí túto veľkosť, oprava len konkrétneho miesta už nebude možná. Vtedy už väčšinou nastupuje kompletná výmena skla.

prasknuté čelné sklo

Kedy opravovať a ako postupovať?

Ak máte na čelnom skle menšiu prasklinu, radšej ju opravte čo najskôr. Často je to bez výmeny celého skla, čo by vás vyšlo oveľa drahšie, takže opravu neodkladajte. Vplyvom nárazov, mrazu, snehu alebo dažďa sa totiž môže začať rýchlejšie rozširovať a ani sa nenazdáte, z malej ďobky máte veľkú prasklinu, a budete musieť vymeniť celé čelné sklo.

Ak sa vám urobí prasklina na skle a nemôžete zájsť hneď so servisu, siahnite po SOS riešení: prelepte prasklinu priehľadnou páskou. Inak sa tam môžu dostať nečistoty a prasklina sa bude zväčšovať. Alebo v zime sa tam dostane voda, v noci zamrzne, rozťahuje sa a prasklina sa zväčšuje.

Ak je na skle jemnejší škrabanec (nie prasklina), dá sa odstrániť sadou na leštenie čelného skla. Ak je to napríklad škrabanec od stierača, vyskúšajte brusnú pastu Plus 30 alebo Maxi 40. Leštiaca pasta s obsahom brusivá sklo nepoškodí a nespraví lupový efekt. Čas leštenia závisí od veľkosti škrabanca, od 30 minút po dve hodiny, pričom zlepšenie býva takmer 100-percentné.

Malé praskliny sa zväčša dajú opraviť na počkanie. Odborné scelenie je lacnejšie a rýchlejšie ako výmena skla, zájdite preto čo najskôr do servisu a informujte sa.

Ak je prasklina v zornom poli vodiča, musí sa vymeniť celé sklo. Zorné pole je obdĺžnik, ktorého spodná hrana leží asi 30 cm od spodnej časti skla. A horná zasa 30 cm od hornej časti skla. Bočná strana je 15 cm od ľavého bočného stĺpika a vpravo 15 cm od stredu skla.

Prečítajte si tiež
Tipy, ako nebude posypová soľ v zime ničiť vaše auto.

Koľko to stojí?

Výmena celého čelného skla stojí stovky eur, samozrejme závisí od typu auta a typu skla. Či je vyhrievané, aký je to druh skla, jeho veľkosť ap.

Drobné opravy prasklín na počkanie vás vyjdú od 30€ vyššie, záleží na servise, lokalite a rozsahu prác. Na opravu sa používa opravárenská živica, ktorou sa vyplní poškodené miesto a vytvrdne pod UV lampou. Sklo tak získa svoje pôvodné vlastnosti.

V jednej opravovni autoskla majú takéto ceny (pre predstavu): zaliatie malej štrbinky 5€, oprava krátera 15€ za kus. Prasknuté sklo do 15 cm vás vyjde na 40€ a zastavenie praskliny 15€. Ak je v praskline voda, využíva sa nahrievač skla pred opravou, cca 5€. Prípadne ďalšie drobné sumy, takže výsledná cena sa môže líšiť.

Ak chcete využiť profesionálny lep na čelné sklo Glass Mechanix Pro line (5ml), stojí okolo 19€. Pozrite si vo videu, aké rôzne druhy lepidiel ako reagujú:

 

Čo robiť a kto to zaplatí?

Najčastejší scenár je, že spod auta pred vami odletí kamienok, dopadne na čelné sklo a spôsobí jemnú prasklinu. Tú si môžete i nemusíte hneď všimnúť. Auto odíde a vy nemáte vinníka, ktorý by to preplatil.

Ďalšia možnosť je zastaviť vinníka, ktorého auto vám spôsobilo škodu a skúsiť sa s ním dohodnúť. Môžete spísať spolu hlásenie o nehode, jeho uvediete ako vinníka a on musí škodu nahlásiť do svojej poisťovne. Tá vám následne preplatí opravu…ale povedzme si priamo: takýto scenár je mimoriadne zriedkavý, takmer sa nestáva.

Ak máte prednú palubnú kameru a tá dokázala zachytiť moment poškodenia (auto pred vami, kamienok pri dopade na čelné sklo a následné poškodenia), ste na tom oveľa lepšie: viete identifikovať vinníka a následne si nárokovať na preplatenie opravy.

Najčastejšie si však náhradu škody musíte zaplatiť sami: buď z havarijného poistenia, z pripoistenia čelného skla, alebo z vlastného vrecka.

oprava a výmena čelného skla

Foto: Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.