Kúpa auta na lízing, úver alebo v hotovosti: Čo je pre vás výhodnejšie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa v blízkej budúcnosti kupovať nové alebo jazdené auto a uvažujete, či si vziať bezúčelový úver, kúpiť auto na lízing, alebo ho zaplatiť v hotovosti? Zvážiť by ste mali niekoľko základných vecí. Čomu konkrétne venovať pozornosť a ktoré detaily nepodceňovať?

ikona autoKúpa auta v hotovosti

Kúpa auta v hotovosti sa mnohým javí ako najvýhodnejšie riešenie – nemusíte predsa platiť vysoké úroky, takže v konečnom dôsledku ušetríte aj niekoľko tisíc eur. To je síce pravda, ale keď sa nad tým zamyslíte hlbšie, zistíte, že jednorazová platba za auto nie je pre každého ideálna.

Pokles hodnoty peňazí

Hodnota väčšiny áut časom prirodzene klesá. Postupne tak prichádzate o peniaze, ktoré do svojho vozidla jednorazovo vložíte. Naopak, keby ste tento kapitál radšej výhodne investovali, napríklad do vlastného podnikania, akcií, investičných fondov, nehnuteľností alebo iných aktív, každý rok by vám mohol zarobiť stovky, dokonca tisícky eur.

Práve preto mnohí motoristi uprednostňujú kúpu auta na lízing alebo úver. Hlavne pri väčších sumách je často lepšie nechať peniaze pracovať a radšej splácať pár stoviek eur mesačne.

Výhodnejšia kúpna cena  

Benefitom kúpy auta v hotovosti môže byť lepšia cena. Mnohým predajcom sa nechce čakať, kým si záujemca vybaví leasing alebo úver. Radšej uprednostnia človeka, ktorý vie vozidlo vyplatiť ihneď a v hotovosti. Z tohto hľadiska tak viete veľakrát zjednať o niečo lepšiu cenu.

auto na lízing alebo hotovosť

ikona autoKúpa auta na úver

Na kúpu auta si môžete vziať bezúčelový úver v banke. Výhodou tohto riešenia je, že sa okamžite stávate vlastníkom vozidla a môžete si s ním robiť takpovediac čo len chcete. Nikto vám nebude prikazovať, aby ste si na neho uzatvorili havarijné poistenie. Stačí, že budete  platiť PZP.

Keď si budete uzatvárať povinné zmluvné poistenie, navštívte online portál, v rámci ktorého si spravíte PZP porovnanie. V priebehu niekoľkých sekúnd získate prehľad ponúk všetkých najznámejších poisťovní a už si len vyberiete tú, ktorá bude pre vás najvýhodnejšia.

Žiadna akontácia, ale ťažšie získanie pôžičky

Na rozdiel od leasingu nemusíte v prípade bezúčelového úveru platiť akontáciu, ktorá sa často hýbe na úrovni niekoľkých tisícok eur. Platíte len vopred dohodnuté mesačné splátky. Nevýhodou je však skutočnosť, že získanie pôžičky nemusí byť vždy úplne jednoduché. Banka okrem aktuálneho príjmu totiž berie do úvahy aj vaše zaťaženie inými úvermi. Ak usúdi, že by ste potenciálne mohli mať problémy so splácaním, pôžičku vám jednoducho neposkytne.

Ak budete bezúčelovým úverom financovať auto na firmu, DPH si viete odpočítať jednorazovo, hneď pri kúpe.

auto na lízing hotovosť pôžička

ikona autoFinancovanie vozidla lízingom

V prípade lízingu sa nestávate vlastníkom vozidla hneď. Jeho majiteľom je lízingová spoločnosť, ktorá vám ho ako keby prenajíma za určitú odplatu – vašu mesačnú splátku. Až po kompletnom splatení sa auto stáva vaším majetkom a na dopravnom inšpektoráte ho môžete prepísať na vašu osobu alebo firmu.

Viac povinností a menej voľnosti

V podmienkach lízingových spoločností je zvyčajne uvedené, že na vozidlo musíte mať uzatvorené havarijné poistenie, nemôžete na ňom robiť niektoré úpravy a opravy musí vykonávať autorizovaný servis. Jednoducho, auto nepatrí výlučne vám a je nutné, aby ste dodržiavali určité pravidlá.

Počítajte tiež s tým, že mnohé lízingové spoločnosti vyžadujú určitú akontáciu. Vopred musíte zaplatiť napríklad 10 % z kúpnej ceny vozidla. Financovanie si však viete veľakrát flexibilne prispôsobiť vašim možnostiam.

Výhody lízingu na auto

Značnou výhodou lízingu na auto je, že pri ňom viete obvykle získať citeľne nižší úrok ako v prípade bezúčelového úveru. Nehovoriac o tom, že na jeho získanie zvyčajne nemusíte spĺňať tak prísne podmienky ako pri žiadaní o bankovú pôžičku.

Rozhodnúť sa môžete buď pre klasický finančný, alebo operatívny lízing. Pri operatívnom lízingu si auto len dlhodobo prenajímate, pričom lízingová spoločnosť sa väčšinou stará o všetky náležitosti spojené s prevádzkou – pravidelný servis, kúpu diaľničnej známky a podobne.

TS, foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.