Chcete zrušiť vaše PZP? Takéto sú pravidlá a možnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vaše povinné zmluvné poistenie je uzatvorené a uhradené, lenže vy ste si to rozmysleli a našli inú ponuku. Čo teraz? Zrušenie zákonnej poistky má totiž svoje pravidlá a stanovené lehoty, ktoré musí dodržať každý vodič.
Štandardne sa výpoveď PZP podáva ku koncu poistného obdobia. Poisťovňa je povinná vám najneskôr 10 týždňov pred uplynutím poistnej doby zaslať informáciu o novej výške poistného, ktoré je stanovené pre nasledujúce poistné obdobie. Ak vám však poisťovňa oznámenie o novej cene poistenia zašle neskôr, nie ste povinný dodržiavať 6-týždňovú výpovednú lehotu a výpoveď PZP môžete podať kedykoľvek až do uplynutia poistnej doby. To je však výnimočná situácia a v praxi sa to až tak často nestáva.

 

Je možné podať výpoveď PZP aj skôr?

Áno, je to možné. Podľa Občianskeho zákonníka môžu obidve strany, teda poisťovňa aj poistník, vypovedať poistnú zmluvu do dvoch mesiacov od uzatvorenia. Zánik poistenia môže nastať aj tak, že poistník neuhradí poistné v lehote do troch mesiacov odo dňa splatnosti.

Povinné zmluvné poistenie možno zrušiť aj za ďalších vopred definovaných okolností, a to ak:

  • prišlo ku krádeži vozidla (krádež musí byť nahlásená Polícii SR),
  • poisťovňa a poistník sa dohodli na výpovedi,
  • auto bolo vyradené z evidencie,
  • nebola uhradená upomienka od poisťovne,
  • vozidlo bolo predané a teda prišlo k zmene vlastníka vozidla,
  • uplynula doba, na ktorú bolo dojednané PZP,
  • každá poisťovňa môže mať ešte osobitný predpis, podľa ktorého možno za špecifických podmienok podať výpoveď zákonného poistenia.

auto na firmu?Prečítajte si tiež
Oplatí sa vám kúpiť auto na firmu?

 

Výhodné PZP si nerozmyslíte

Teraz už viete, že ak si uzatvoríte poistenie auta a nájdete si výhodnejšiu ponuku, zúfať nemusíte. Poistenie môžete vo vopred stanovenej lehote vypovedať. Ale aj tomu sa dá ľahko vyhnúť tak, že si na prvýkrát nájdete takú zákonnú poistku, ktorá najlepšie zodpovedá vašim konkrétnym požiadavkám.
Stačí využiť porovnanie povinného zmluvného poistenia online, ktoré porovnáva ponuky až 11 poisťovní na slovenskom trhu. Nezáleží na tom, či hľadáte tú najlacnejšiu ponuku, alebo širší balík s vybranými pripoisteniami, vďaka online porovnávacej kalkulačke nájdete všetko na jednom mieste. A ľahko si tak vyberiete presne to, čo potrebujete.

Takto vám potom nehrozí to, že si svoju voľbu rozmyslíte. Navyše si vaše budúce povinné zmluvné poistenie môžete v porovnávacej kalkulačke nie iba porovnať, ale aj uzatvoriť. Na to, aby ste sa správne rozhodli, naozaj nemusíte nikam chodiť. PZP online má samé výhody. Neváhajte a využite ich aj vy.

— PR článok —
Foto: bigstockphoto.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.