7 otázok, ktoré by ste si pred kúpou nového auta mali položiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Len v prvom polroku minulého roka si nové auto zakúpilo niečo cez viac ako 51 890 obyvateľov Slovenska. Vozidlo je predsa všestranný pomocník a súčasť nášho života, takže jeho služby skutočne a naplno všetci využijeme.
Samotná kúpa motorového vozidla ale nie je nič jednoduché, pretože pri tomto procese musíte venovať pozornosť niekoľkým dôležitým detailom. A práve odpovede na naše otázky vám v tom môžu veľmi dobre pomôcť.

ikona auto1. Naozaj potrebujete auto?

Možno má vaše mesto zle rozvinutú verejnú dopravu, dôsledkom čoho musíte voziť deti do školy a cestovať do práce iba autom. Ste však pripravení na dodatočné výdavky? Ak áno, pri plánovaní rozpočtu si ich položte a riešte s ohľadom na aktuálnu situáciu. Kúpa nového vozidla predsa nie je otázka desiatich eur.

 

ikona auto2. Nové alebo ojazdené?

Pri starostlivom zaobchádzaní a údržbe môžu niektoré moderné autá fungovať bez opravy viac ako 10 rokov. Zároveň sa ich cena každoročne znižuje. Už hneď po predaji a odchode s novým autom z predajne klesá jeho hodnota.
V priebehu dvoch rokov to môže byť pokles až o 15 až 30 %, čo je nemalá úspora a dobrý dôvod na kúpu, ktorú dokáže pokryť aj menšia pôžička.

 

ikona auto3. Vlastné finančné zdroje alebo úver na auto?

Poznáte to. Vyhliadli ste si obľúbený model vo výhodnej cene, no zrazu vám predajca povie inú sumu. Základný balík sa zrejme navýšil o sumu za poskytnuté služby, o ktorých ste na začiatku ani netušili. Nakoľko ale nejde o malé čiastky, dopredu sa na konečnú cenu vždy pýtajte a všetko si dobre všímajte.

Ak nemáte dosť peňazí ani na základnú výbavu, môžete využiť úver na auto. Vypočítajte si ale vopred, aká splátka bude pre vás a váš rodinný rozpočet pohodlná.
Na začiatok si môžete zvoliť menšie sumy, ktoré potom predčasným splatením v dobe, keď sa vám bude viac dariť, uhradíte jednoducho naraz. Opäť však stojí za pozornosť a zváženie, či vám nákup konkrétneho auta stojí za to, aby takto u vás vznikol dodatočný úverový náklad.

dohoda pri kúpe nového auta

 

ikona auto4. Aký typ vozidla potrebujete?

Aj to je veľmi dôležitá vec, ktorá rozhoduje o výške investície a kúpe. Napríklad, ak žijete vo vidieckej oblasti, pravdepodobne budete potrebovať SUV. Vo veľkom meste sa vám zasa možno hodí menší kompaktný model, s ktorým ľahšie zaparkujete.

 

ikona auto5. Aké ďalšie možnosti v aute naozaj potrebujete?

Tu ide o už spomínané doplnkové služby, ktoré v samotnej cene auta nemusia byť zahrnuté. Moderné autá sú často doplnené ďalšími možnosťami, ktorých štúdiu vodiči venujú mesiace a nakoľko sa niektoré z nich používajú veľmi zriedka alebo vôbec, zvážte, či sa vám oplatí za ne priplácať.
Na druhú stranu sa ale na vylepšenom bezpečnostnom systéme, núdzovom brzdení, varovaním pred opustením jazdného pruhu a vylepšenými airbagmi – šetriť neoplatí!

 

ikona auto6. Nezabudli ste na poistenie?

Je povinné a v mnohých prípadoch dosť vysoké, čo opäť zvyšuje náklady v rodinnom rozpočte. Ak si budete kúpu auta financovať formou úveru, myslite aj na jeho poistenie.
Náklady na dve poistenia sú zasa navýšením výdavkov, preto by ste si ich mali prepočítať vopred a všetko dobre zvážiť a porovnať.

lignano a bibionePrečítajte si tiež
Lignano a Bibione. Dovolenka autom.

 

ikona auto7. Kde ho zaparkujete?

Kúpa nových áut u nás v minulom roku medziročne vzrástla zhruba o 6 %, čo predstavuje niečo cez 52 tisíc obyvateľov, ktorí sa rozhodli zaobstarať si nový automobil. Nie všetky sú ale umiestnené na parkovisku bytových domov. To znamená, že ak sa rozhodnete pre kúpu nového vozidla aj vy, zvážte, kde ho môžete zaparkovať a koľko vás to bude stáť!

Ak si dokážete odpovedať na všetky tieto otázky tak, aby to celé pre vás nepredstavovalo riziko a nevýhodnú investíciu, kúpu nového auta vám odporúčame. Pretože aj vďaka nemu ste oveľa flexibilnejší a dokážete sa prispôsobiť akejkoľvek situácii. Tak už len smelo do toho!

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.