Tatry s deťmi. Nenáročný výlet od Plesa k plesu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Okolie Štrbského Plesa patrí k najkrajším široko-ďaleko, milujeme to tam – či už v zime, na lyžiach, sánkach a bežkách. Alebo v lete, kedy sa tam dá robiť perfektná turistika, aj pre rodiny s deťmi. Vrelo odporúčame krásny náučný chodník, ktorý spája Štrbské Pleso s Popradským plesom. Bude sa páčiť nielen rodičom, ale najmä deťom 🙂
Popíšeme vám trasu krok za krokom, kam ísť, čo uvidíte a prečo to vyskúšať. Tam a späť je to 8 km, čiže zvládnu to aj menšie deti. Prevýšenie je cca 280 m a celkovo v pohodovom tempe by vám to malo trvať asi 3 hodinky.

Lesom medzi Plesom a plesom
Určite vyskúšajte náučný chodník Lesom medzi Plesom a plesom, ktorý sa nachádza v lese medzi Štrbským a Popradským plesom. Meria necelé štyri kilometre a pomocou 14 tabúľ sa spolu s deťmi postupne zoznámite so životom okolitého lesa.Naučíte sa, ako vznikli Tatry a poučíte sa o nebezpečenstve lavín. Faktické informácie zjemňujú poetické verše o prírode.
Z chodníka sa vám naskytnú aj pekné výhľady na štíty a údolie Mengusovskej a Zlomiskovej doliny. Cestu kamenným chodníkom spestrí malým deťom prameň vody s červenou strieškou a tie staršie si môžu zasúťažiť v hľadaní limbových šišiek či pomenúvaní stromov, kvetín a štítov.

 

Ako a kde začať?

Začiatok odporúčame samozrejme Štrbské Pleso – ako radia autori v knihe Tatry pre deti z vydavateľstva Dajama, na Štrbské Pleso sa dostaneme vlakom, autobusom alebo autom.
Ak prídeme vlakom, vystúpime na železničnej stanici a z nej pokračujeme hore asfaltovým chodníkom do centra osady. Keď po ľavej strane minieme lanový park, onedlho prídeme na ulicu so suvenírovými stánkami. Popri stánkoch pokračujeme stále priamym smerom až prejdeme popod mostík. Na rázcestí pri Heliose odbočíme doprava a odtiaľ pokračujeme červeným turistickým chodníkom cez Trigan až k Popradskému plesu.

Ak prídeme na Štrbské Pleso autom, môžeme zaparkovať na centrálnom parkovisku v centre osady. Pri centrálnom parkovisku sa nachádza tiež autobusová stanica. Prejdeme popri hoteloch a reštauráciách na Poštovú ulicu, kde zabočíme doprava a pokračujeme popri suvenírových stánkoch až k rázcestiu pri Heliose.

náučný chodník Tatry pre deti

Po náučnom chodníku

Začneme teda od železničnej stanice v miernom stúpaní smerom k hotelu FIS a Areálu snov. Pri smerovníku Odbočka pri Heliose smerujeme doprava po červenom turistickom chodníku, ktorý nás dovedie až k Popradskému plesu.
Širokým lesným chodníkom s výhľadmi na les a športový areál sa stúpaním dostaneme k prvej informačnej tabuli, z ktorej sa dozvieme zaujímavé informácie o lese a druhoch drevín v ňom.
Ďalšia tabuľa nás upozorní, že les je bezodpadový systém, a preto by sme ho nemali znečisťovať. Chodníkom ďalej stúpame, až prídeme na miesto zvané Trigan. Dočítame sa, že toto miesto je balvanovitá moréna, ktorú pred mnohými rokmi vytvoril ľadovec.

 

Letný a zimný chodník

studnička v TatráchAsi po polhodine stúpania (s malými deťmi nám to bude trvať o niečo dlhšie) prídeme ku smerovníku, kde sa chodník rozdeľuje na tzv. letný a zimný.
Letný chodník je označený červenou turistickou značkou a v čase zimnej prikrývky môže byť nebezpečný pre výskyt lavín. Z tohto dôvodu je jeho alternatívou bezpečný zimný chodník zeleného turistického značenia.

V prípade priaznivého počasia pokračujeme letným chodníkom, kde sa nachádzajú ďalšie náučné tabule (v zime býva letný chodník uzavretý). To najväčšie stúpanie máme už za sebou, čomu sa potešia najmä deti. Trasa sa kľukatí lesom, ale po čase z neho vyjdeme von a naskytnú sa nám pôsobivé výhľady do Zlomiskovej doliny. Chodník sa stane viac kamenistým, miestami vedie vysoko nad dolinou, a tak dávame na menšie deti pozor.

Z náučných tabúľ sa dozvieme veľa zaujímavostí o lesných živočíchoch, lesných rastlinách a  spoznáme borovicu limbu, ktorej korene nevyvráti ani lavína a ani víchrica. Poučíme sa tiež o lavíne, ktorá tu v nedávnej minulosti spadla.

 

Popradské pleso

Keď prejdeme cez drevený mostík ponad Hlinský potok, zanedlho prídeme k cieľu našej túry – k Popradskému plesu. Vedľa plesa sa nachádza Horský hotel Popradské pleso, kde si môžeme oddýchnuť. Ako upozorňujú Daniel Kollár a Viera Poláková v spomínanej knihe, hotel poskytuje možnosť občerstvenia, pre deti sú tu stoličky, prebaľovací pult a detský kútik. Z terasy je prekrásny výhľad na hladinu Popradského plesa ležiaceho pod skalnatým štítom Ostrva.

Pri vedľajšej Majláthovej chate sa nachádza detské ihrisko. Ak máme dostatok energie, môžeme sa prejsť okolo Popradského plesa, kde nájdeme ďalšie náučné tabule. Z Popradského plesa sa vydáme späť na Štrbské Pleso po asfaltovej ceste, ktorá nás prevažne klesaním privedie až k železničnej zastávke Popradské Pleso. Táto asfaltová trasa je vhodná aj pre kočík. Na zastávke nastúpime na električku, ktorá nás odvezie na zastávku Štrbské Pleso (je to nasledujúca zastávka) a takto uzavrieme náš výlet.

Popradské pleso Tatry

Viete, že…

  • Ešte pred desaťtisíc rokmi, koncom starších štvrtohôr, vládli v Tatrách ľadovce. Ľadovec v Mlynickej doline bol hrubý 150 m a dlhý 8 km, ľadovec v susednej Mengusovskej doline bol ešte hrubší, mal hrúbku až 200 m a bol dlhý takmer 11 km. Pozostatkom činnosti ľadovcov sú ostré tatranské štíty, úzke hrebene, hlboké ľadovcové kotly (kary), ľadovcové doliny (trógy), plesá a mohutné valy balvanovitých morén, ktoré ľadovce svojou váhou vytlačili z vnútra pohoria na jeho okraje.
  • Limba je na Slovensku pôvodnou drevinou iba v Tatrách. Najvyššia lokalita jej výskytu bola zaznamenaná vo výške 1 820 m. Jej ihličie je oveľa dlhšie, ako má bežná borovica lesná a podobne ako kosodrevina znesie mrazy atakujúce mínus 60 stupňov. Vzácne sa dožíva až 1 000 rokov. Má výnimočné šišky, ktoré sa neotvárajú a semená nemôže rozširovať vietor, pretože nemajú „krídelká“. Obľubuje a rozširuje ich napríklad vták orešnica, preto limby niekedy rastú aj tam, kde by sme ich nečakali.

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

O knihe Tatry pre deti
Ak turistikujete, milujete prírodu a máte deti, túto knihu si rozhodne zaobstarajte. Kúpite ju napríklad TU.
Ponúka 25 najkrajších výletov, spracováva ich zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom vhodným pre deti a ich rodičov z hľadiska turistiky, bicyklovania, prehĺbenia vedomostí, hry a oddychu.
Pri každom výlete presný popis, užitočné informácie, rubrika Viete že…, náročnosť, prevýšenie, vzdialenosť. Môžete sa tak vybrať Za kamzíkmi a zbojníkmi, K svištej krajinke, Za lovcami sobov, Od prameňa k rozprávke ap.
Doplnkom knihy je aj maľovaná mapa Tatier s naznačenými výletmi. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok.

kniha Tatry pre deti

Foto: Dajama, Pixabay


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.