Hrebienok. Tatranský dóm. A nádherné ľadové sochy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa do Vysokých Tatier? Budete v blízkosti Popradu? Tak potom si skočte na Hrebienok, ktorý je naozaj blízko a urobíte si skvelý rodinný výlet. Ľadové sochy a Tatranský dóm s ľadovým kostolom očaria všetky deti. Na svoje si prídu aj milovníci turistiky a krásnych výhľadov. A jazda pozemnou lanovkou poteší malých aj veľkých.

Hrebienok je vo výške 1285 metrov a patrí medzi najatraktívnejšie ciele návštevníkov Vysokých Tatier. Nachádza sa nad najstarším turistickým centrom v Starom Smokovci a je východiskovým bodom krásnych turistických trás. Navyše v zime tu zažijete jedinečné podujatie Tatry Ice Master, čo sú neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch. Ak nestihnete práve tento termín, nezúfajte – ľadové sochy tam zostávajú niekoľko mesiacov a môžete si ich kedykoľvek prísť pozrieť.
Veľkým lákadlom je aj Tatranský dóm, v ktorom nájdete unikátny ľadový kostol, aký nemá na Slovensku obdobu.

 

Vyvezte sa na Hrebienok

Z Popradu (alebo od Štrbského plesa) sa dostaňte do Starého Smokovca k majestátnemu Grand Hotelu. Priamo tam, pár metrov od lanovky, môžete zaparkovať, čo vás bude stáť 6€ na celý deň. Alebo si môžete nájsť miesto vo vzdialenejších uličkách.
Prejdite pár metrov k pozemnej lanovke, ktorá vás vyvezie o 255 metrov vyššie. Jazda trvá asi 5 minút a zažijete tak pocit, aký mala aj anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier.
Spiatočný lístok pre dospelého vyjde na 9€, pre deti 6€. Môžete si kúpiť aj jednosmerný lístok iba hore, dolu sa zveziete na sánkach po vyhradenej dráhe. Tá však môže byť uzavretá z technických príčin. Oznam nájdete väčšinou pri pokladni.

pozemná lanovka na Hrebienok

Pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok.

Ľadové sochy

Keď po pár minútach vystúpite z lanovky, vľavo uvidíte dve biele kupoly. Práve pod nimi sa skrývajú ľadové sochy, hoci zopár ich nájdete aj v ohradenom priestore kúsok od lanovky. Tie pod kupolami sú v špeciálnej klíme, aby vydržali čo najdlhšie. Ľadový medveď, kamzík, starorímsky Boh mora a riek Neptún, či ligotajúci sa kôň.
Sú to výsledné diela sochárskych umelcov, ktorí súťažili v podujatí Tatry Ice Master. Pri detailnom pohľade na mnohé z nich musíte obdivovať šikovné ruky špičkových ľadových sochárov z celého sveta.
Prechádza pomedzi tieto ľadové sochy vás aspoň na chvíľu prenesie do ľadového kráľovstva rozprávok a rozhodne si odtiaľ odnesiete neopakovateľný zážitok. Pritom vstup do oboch kupol je bezplatný, zadarmo.

Ľadové sochy na Hrebienku.

Ľadové sochy na Hrebienku.

Tatranský dóm

Tatranský dóm sa nachádza v druhej kupole a v roku 2016 ho otvorili už po štvrtý raz (od novembra 2016). Jedinečný kostol z ľadu s prvkami tatranskej histórie a prírody ohúri svojou prepracovanosťou a mohutnosťou. Na prvý pohľad zaujme honosný štýl spišskej gotiky s krásnym skleneným oltárom. Celý kostol stavalo 8 sochárov a 7 pomocníkov, pričom použili až 90 ton ľadu. Už len dve mená sú zárukou neopakovateľného zážitku – umelecký sochár Adam Bakoš ako hlavný staviteľ, a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos, ktorý vytvoril sklenené oltárne vitráže.

Mimochodom, tie vitrážne okná majú 4 metre a pri pohľade na ne musíte od údivu zložiť z hlavy imaginárny klobúk. V strede oltárnej skrine stojí plastika Panny Márie so žehnajúcim Ježiškom z obce Klčov.
Oltár má štyri krídla, pričom každé patrí inému patrónovi regiónu: sv. Mária Magdaléna, sv. Anton Pustovník, sv. Barbora a sv. Jakub z Levoče.
Ešte aj v lodiach chrámu po bočných stranách sa ukrývajú sochy – vľavo postava pastiera, vpravo socha Majstra Pavla z Levoče.

 

Turistika, aj krásne výhľady

Ako sme spomínali, Hrebienok je východiskovým bodom nádherných turistických trás. Nachádza sa na úpätí Slavkovského štítu a jeho vznik sa datuje do druhej polovice 19.storočia. Začiatky výstavby na Hrebienku sa viažu na stavbu Bilíkovej chaty, ktorá je len pár metrov od vrcholu. Prejdete k nej za päť minút.

Z Hrebienka môžete vyraziť do Malej Studenej doliny, Veľkej Studenej doliny, či na Slavkovský štít.

Zelená turistická trasa vedie už zo Starého Smokovca pozdĺž trate lanovky, okolo horského hotela Hrebienok a Bilíkovej chaty až k Vodopádom Studeného potoka. Tie sú krásne najmä na jar, keď sa topí sneh v horách.
Červená turistická trasa je Tatranská magistrála a západným smerom pokračuje na Sliezsky dom, Popradské pleso, Štrbské Pleso až do Západných Tatier. Východným smerom si pozriete Obrovský vodopád, Zamkovského chatu, Skalnaté pleso a končí sa v Doline Bielych plies.
Modrá turistická trasa vedie zo Starého Smokovca cez Slavkovskú vyhliadku, Štrbavý hrebeň až na Slavkovský štít.

 

Rainerova chata

V blízkosti Hrebienka je aj známa Rainerova chata (asi 4 km). Ján Juraj Rainer bol prvý, kto objavil výhody poskytovania komplexných služieb hosťom, ktorí sa prichádzali liečiť do Smokovca. Rainerova chata s novou podobou je dnes jednou z najvyhľadávanejších tatranských chát, kde sa koná množstvo podujatí.
Vznikla tam tradičná súťaž Nosičská próba. Jej cieľom je so 70 kg i 100 kg krošňou prejsť 300 metrovú trasu v blízkosti chaty. Na oslavu sviatku Troch kráľov pred chatou každý rok postavia zo snehu a ľadu betlehem a usporadúva sa tam slávnosť Klaňania sa Troch kráľov za účasti folklórnej skupiny z Lendaku a stoviek turistov.

Bilíkova chata

Bilíkova chata len pár metrov od vrcholu Hrebienka.

ľadová socha na Hrebienku

Ľadová socha na Hrebienku.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.