Hrebienok. Tatranský dóm. A nádherné ľadové sochy

LinkedIn

Chystáte sa do Vysokých Tatier? Budete v blízkosti Popradu? Tak potom si skočte na Hrebienok, ktorý je naozaj blízko a urobíte si skvelý rodinný výlet. Ľadové sochy a Tatranský dóm s ľadovým kostolom očaria všetky deti. Na svoje si prídu aj milovníci turistiky a krásnych výhľadov. A jazda pozemnou lanovkou poteší malých aj veľkých.

Hrebienok je vo výške 1285 metrov a patrí medzi najatraktívnejšie ciele návštevníkov Vysokých Tatier. Nachádza sa nad najstarším turistickým centrom v Starom Smokovci a je východiskovým bodom krásnych turistických trás. Navyše v zime tu zažijete jedinečné podujatie Tatry Ice Master, čo sú neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch. Ak nestihnete práve tento termín, nezúfajte – ľadové sochy tam zostávajú niekoľko mesiacov a môžete si ich kedykoľvek prísť pozrieť.
Veľkým lákadlom je aj Tatranský dóm, v ktorom nájdete unikátny ľadový kostol, aký nemá na Slovensku obdobu.

 

Vyvezte sa na Hrebienok

Z Popradu (alebo od Štrbského plesa) sa dostaňte do Starého Smokovca k majestátnemu Grand Hotelu. Priamo tam, pár metrov od lanovky, môžete zaparkovať, čo vás bude stáť 6€ na celý deň. Alebo si môžete nájsť miesto vo vzdialenejších uličkách.
Prejdite pár metrov k pozemnej lanovke, ktorá vás vyvezie o 255 metrov vyššie. Jazda trvá asi 5 minút a zažijete tak pocit, aký mala aj anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier.
Spiatočný lístok pre dospelého vyjde na 9€, pre deti 6€. Môžete si kúpiť aj jednosmerný lístok iba hore, dolu sa zveziete na sánkach po vyhradenej dráhe. Tá však môže byť uzavretá z technických príčin. Oznam nájdete väčšinou pri pokladni.

pozemná lanovka na Hrebienok

Pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok.

Ľadové sochy

Keď po pár minútach vystúpite z lanovky, vľavo uvidíte dve biele kupoly. Práve pod nimi sa skrývajú ľadové sochy, hoci zopár ich nájdete aj v ohradenom priestore kúsok od lanovky. Tie pod kupolami sú v špeciálnej klíme, aby vydržali čo najdlhšie. Ľadový medveď, kamzík, starorímsky Boh mora a riek Neptún, či ligotajúci sa kôň.
Sú to výsledné diela sochárskych umelcov, ktorí súťažili v podujatí Tatry Ice Master. Pri detailnom pohľade na mnohé z nich musíte obdivovať šikovné ruky špičkových ľadových sochárov z celého sveta.
Prechádza pomedzi tieto ľadové sochy vás aspoň na chvíľu prenesie do ľadového kráľovstva rozprávok a rozhodne si odtiaľ odnesiete neopakovateľný zážitok. Pritom vstup do oboch kupol je bezplatný, zadarmo.

Ľadové sochy na Hrebienku.

Ľadové sochy na Hrebienku.

Tatranský dóm

Tatranský dóm sa nachádza v druhej kupole a v roku 2016 ho otvorili už po štvrtý raz (od novembra 2016). Jedinečný kostol z ľadu s prvkami tatranskej histórie a prírody ohúri svojou prepracovanosťou a mohutnosťou. Na prvý pohľad zaujme honosný štýl spišskej gotiky s krásnym skleneným oltárom. Celý kostol stavalo 8 sochárov a 7 pomocníkov, pričom použili až 90 ton ľadu. Už len dve mená sú zárukou neopakovateľného zážitku – umelecký sochár Adam Bakoš ako hlavný staviteľ, a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos, ktorý vytvoril sklenené oltárne vitráže.

Mimochodom, tie vitrážne okná majú 4 metre a pri pohľade na ne musíte od údivu zložiť z hlavy imaginárny klobúk. V strede oltárnej skrine stojí plastika Panny Márie so žehnajúcim Ježiškom z obce Klčov.
Oltár má štyri krídla, pričom každé patrí inému patrónovi regiónu: sv. Mária Magdaléna, sv. Anton Pustovník, sv. Barbora a sv. Jakub z Levoče.
Ešte aj v lodiach chrámu po bočných stranách sa ukrývajú sochy – vľavo postava pastiera, vpravo socha Majstra Pavla z Levoče.

 

Turistika, aj krásne výhľady

Ako sme spomínali, Hrebienok je východiskovým bodom nádherných turistických trás. Nachádza sa na úpätí Slavkovského štítu a jeho vznik sa datuje do druhej polovice 19.storočia. Začiatky výstavby na Hrebienku sa viažu na stavbu Bilíkovej chaty, ktorá je len pár metrov od vrcholu. Prejdete k nej za päť minút.

Z Hrebienka môžete vyraziť do Malej Studenej doliny, Veľkej Studenej doliny, či na Slavkovský štít.

Zelená turistická trasa vedie už zo Starého Smokovca pozdĺž trate lanovky, okolo horského hotela Hrebienok a Bilíkovej chaty až k Vodopádom Studeného potoka. Tie sú krásne najmä na jar, keď sa topí sneh v horách.
Červená turistická trasa je Tatranská magistrála a západným smerom pokračuje na Sliezsky dom, Popradské pleso, Štrbské Pleso až do Západných Tatier. Východným smerom si pozriete Obrovský vodopád, Zamkovského chatu, Skalnaté pleso a končí sa v Doline Bielych plies.
Modrá turistická trasa vedie zo Starého Smokovca cez Slavkovskú vyhliadku, Štrbavý hrebeň až na Slavkovský štít.

 

Rainerova chata

V blízkosti Hrebienka je aj známa Rainerova chata (asi 4 km). Ján Juraj Rainer bol prvý, kto objavil výhody poskytovania komplexných služieb hosťom, ktorí sa prichádzali liečiť do Smokovca. Rainerova chata s novou podobou je dnes jednou z najvyhľadávanejších tatranských chát, kde sa koná množstvo podujatí.
Vznikla tam tradičná súťaž Nosičská próba. Jej cieľom je so 70 kg i 100 kg krošňou prejsť 300 metrovú trasu v blízkosti chaty. Na oslavu sviatku Troch kráľov pred chatou každý rok postavia zo snehu a ľadu betlehem a usporadúva sa tam slávnosť Klaňania sa Troch kráľov za účasti folklórnej skupiny z Lendaku a stoviek turistov.

Bilíkova chata

Bilíkova chata len pár metrov od vrcholu Hrebienka.

ľadová socha na Hrebienku

Ľadová socha na Hrebienku.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.