Ako sa dostať na Lomnický štít? Lanovkou alebo s horským vodcom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aspoň raz sa dostať na Lomnický štít. To je túžba mnohých – či už lanovkou, alebo po svojich turistickým chodníkom. Lomnický štít patrí medzi najznámejšie a najpopulárnejšie štíty Vysokých Tatier. Dlho sa považoval vôbec za najvyšší štít celých Tatier, až v roku 1837 určil Ľudovít Greiner, že najvyšším vrcholom je Gerlachovský štít.
Ak sa chcete dostať na Lomnický štít, môžete sa nechať vyviezť lanovkou alebo ísť po svojich. Poradíme, ako na to, čo treba vybaviť, kde čo kúpiť a zaobstarať. Návšteva Lomničáku totiž patrí medzi naozaj silné zážitky a vrchol poskytuje úžasné panoramatické výhľady na okolité štíty. V dobrom počasí vidíte veľké územie Slovenska.

 

Na Lomnický štít po svojich

Prvá možnosť je teda ísť po svojich, čo je však pomerne náročné a málokto to zvládne. Určite nie rodiny s deťmi, ani neskúsení turisti. Na Lomnický štít totiž nevedie turistický chodník a preto musíte využiť služby horského vodcu.
V deň, keď sme sa nechali vyviezť na Lomnický štít tam práve vystúpil a zostúpil jeden turista s horským vodcom. Zvyčajne sa ide z tatranskej Lomnice do Lomnického sedla, kde sa začína výstup. Ten vedie tradičnou cestou cez Lomnickú kopu až k vrcholu Lomničák. Túra trvá cca 5 až 6 hodín.

Výstupy prebiehajú v lete i zime podľa návštevného poriadku Vysokých Tatier. Vždy si treba výstup dostatočne vopred rezervovať a zakúpiť (cena je okolo 350€). Tiež si preverte možné uzávery. Odporúčame pre ľudí, ktorí majú skúsenosť s vysokohorskou turistikou a s dobrou fyzickou kondíciou. V lete vám zapožičajú sedák, lano, karabínu a prilbu, v zime zasa mačky a cepín.

turistický výstup na Lomnický štít

 

Na Lomnický štít lanovkou

na Lomnický štítDruhý spôsob je vyviezť sa na Lomnický štít lanovkou. Jazda ňou patrí k neopakovateľným zážitkom. V prevádzke je už od roku 1940 a verejnosti začala pravidelne slúžiť 19. decembra 1941. Prekonáva výškový rozdiel 855 m. V hlavnej turistickej sezóne môžu byť lístky niekoľko hodín (dokonca aj dní) vopred vypredané, a preto je lepšie si ich zakúpiť skôr, najlepšie cez internet. Nižšie popisujeme, ako a kde si ich zakúpiť.

 

Tatranská Lomnica

Štart je v Tatranskej Lomnici (vo výške 850 m.n.m.), ktorá patrí popri Štrbskom Plese a Starom Smokovci k najvýznamnejším vysokotatranským osadám. Založili ju v roku 1892 v chotári obce veľká Lomnica, z čoho pochádza jej názov. „Proti jej výstavbe bol napr. kúpeľný lekár Samuel Papp, ktorý v nej videl negatívneho konkurenta už existujúcich Smokovcov a ďalších priľahlých osád. Napriek tomu tu vznikli prvé štátne klimatické kúpele vo Vysokých Tatrách,“ približuje Juraj Kucharík v sprievodcovi Tatry – Vysoké, Belianske, Západné.

Tatranská Lomnica sa stala významným východiskom najmä do východných častí Vysokých Tatier a tiež obľúbenou destináciou pre športové aktivity. V posledných rokoch čoraz viac rastie význam Tatranskej Lomnice ako lyžiarskeho strediska aj vďaka dobrej dostupnosti do oblasti Skalnatej doliny.

Pohľad z Lomnického štítu na západ.

Pohľad z Lomnického štítu na západ.

 

Lanovka na Lomnický štít

Lanovka má 4 stanice:

  • Tatranská Lomnica (898 m.n.m.) – Štart (1 165 m.n.m. – názov stanice bol odvodený od niekdajšieho bobového vleku)
  • Štart – Skalnaté pleso (1 764 m.n.m.)
  • Skalnaté pleso – Lomnický štít (2 625 m.n.m.)

Naprojektoval ich významný slovenský architekt Dušan Jurkovič, pričom budovy staníc patrili medzi jeho posledné projekty. Vo svojom návrhu zohľadnil náročné technické požiadavky projektu a zároveň i zasadenie budov do okolitej prírody. Sivé kamenné murivá rôznych tvarov korešpondujú s horským prostredím. Strohé línie sú zmäkčené smerom tam, kde sa objekt otvára viac človeku – návštevníkovi. Strohosť stavieb „rastie“ smerom nahor, k drsnejším podmienkam horského štítu.

lanovkou na Lomnický štít

 

Kde a ako kúpiť lístky na lanovku?

Lanovka premáva z tatranskej Lomnice s prestupom na Skalnatom Plese celoročne od 9:00 do 14:00. Jazdu si treba vopred rezervovať. Odporúčame vybaviť si Gopass kartu, s ktorou ušetríte a tiež je jednoduchšie zakúpiť lístok. Stiahnete si appku a tú potom využívate aj pri lyžovaní ap.

Idete na stránku gopass.travel, kde si vyklikáte Výlety lanovkou (Tatranská Lomnica – Vysoké Tatry), konkrétny dátum a zvolíte si typ lístku: Lomnický štít obojsmerný lístok alebo tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso. Kliknete na Vyhľadať a zadáte počet osôb (prípadne deti, juniori, seniori).

Následne sa vám zobrazia termíny a časy odchodu visutej lanovky zo Skalnatého Plesa. Vždy deň a časy od 9:20 do 14:00, každých 20 minút. Hneď vidíte, ktoré sú voľné (sivé neaktívne sú už naplnené termíny). Zvolíte si presný čas a nižšie Nástupné miesto (z Tatranskej Lomnice alebo z Skalnatého Plesa). Už vidíte aj celkovú sumu. Pre dospelého je to z tatranskej Lomnice až na Lomnický štít 56€.

lanovkou na Lomnický štít

 

Vyrážame lanovkou

lanovka na Lomnický štítMiestenka s konkrétnym dátumom a časom vám príde na mail. Tým sa potom prezentujete na Skalnatom Plese pracovníkovi alebo čiarovým kódom priamo prejdete cez prístroj.
POZOR. Čas odchodu lanovky je zo Skalnatého Plesa, na čo myslite v prípade, že ste si kúpili lístok až z tatranskej Lomnice. Niektorí sa pomýlia a myslia si, že daný čas je odchod z tatranskej Lomnice – veď taký si predsa kúpili lístok. Tatranská Lomnica – Lomnický štít a daný čas je teda z Lomnice…

Omyl! Čas odchodu lanovky je zo Skalnatého Plesa, čiže musíte rátať s časom, za ktorý sa dostanete z Tatranskej Lomnice, cez stanicu Štart na Skalnaté Pleso. Rátajte s rezervou cca 1 hodina. Čiže ak máte čas odchodu lanovky o 10:20, vyrazte z tatranskej Lomnice lanovkou už o 9:20.

 

Lanovka zo Skalnatého Plesa na Lomnický štít

lanovka na Lomnický štítIde o jednu lanovku, ktorá ide hore a potom sa vracia z ľuďmi z vrcholu dolu. V lanovke sa stojí a zmestí sa do nej cca 15 ľudí (dosť natlačených 🙂 ). Lanovka sa pohybuje po dvoch nosných lanách pomocou jedného ťažného lana, čo zabezpečuje aj väčšiu stabilitu pri silnejšom bočnom vetre. Rýchlosť lanovky je 4 metre za sekundu a cesta trvá asi 10 minút.

 

Na Lomnickom štíte

Kedy ísť na Lomnický štít? Vždy to závisí od počasia, samozrejme väčšie šance máte v lete, no práve nádherné zimné zasnežené hory sú jedinečné. Pokiaľ ide o teploty, maximálne tam bolo v roku 1998 (19,3 stupňa), najmenej zasa v roku 1969 (-31,6 stupňa). Najchladnejší mesiac je február.

Keď vystúpite na stanici Lomnický štít, prejdete po schodoch na najvyššie poschodie. Dostanete kartičku s číslom – hore môžete zostať maximálne 50 minút a ampliónom vždy vyhlasujú čísla, ktoré sa majú dostaviť k lanovke, ktorá pôjde dolu na Skalnaté Pleso. Takže nemusíte si strážiť čas, len treba počúvať hlásenia 🙂

V roku 2006 prebudovali pôvodný bufet na kaviareň Dedo a pribudol tiež luxusný apartmán, obľúbený najmä medzi tými, ktorí chcú stráviť na Lomnickom štíte romantickú noc. Okrem toho sú v budove núdzové priestory pre dlhší pobyt 45 ľudí v prípade výluky lanovky z dôvodu nepriazne počasia či technických príčin.

vysutá terasaZnáma a obľúbená je visutá terasa, ktorá poskytuje nádherný pohľad na okolité štíty, ako aj do rokliny. Visutá časť je dlhá 4 m a projektovaná tak, aby vydržala zaťaženie 1 520 kg na meter štvorcový. Terasa by mala odolať vetru s rýchlosťou 252 km/h.

Súčasťou šesťpodlažnej budovy stanice visutej lanovky je meteorologická stanica, na ktorej uskutočňujú merania pracovníci už od roku 1940. Neskôr tu vybudovali aj astronomické observatórium. Vo svetle ligotajúca sa kupola je charakteristickým prvkom stavby a aj vďaka nej mnohí turisti ľahko identifikujú vrchol Lomnického štítu. Observatórium sa môže pochváliť početnými meteorologickými a astronomickými výskumami. Svetový význam majú najmä merania slnečnej koróny.

ako sa dostať na Lomnický štít

 

Lomnické sedlo (2 190 m)

Sedlo v južnom hrebeni Lomnického štítu je výborným vyhliadkovým miestom. Je dostupné sedačkovou lanovkou. V zimnom období je svah najvyššie položenou lyžiarskou zjazdovkou na Slovensku. Výška snehu siaha aj cez dva metre. V jeho blízkosti, v tzv. Filmárskom žľabe, stála v roku 1970 chata, ktorú filmári zhotovili pre potreby natáčania kultového filmu Medená veža. Po skončení nakrúcania bola chata odstránená a jej existenciu pripomína informačná tabuľa.

 

Veľká Lomnická veža (2 215 m)

Je najvyšším bodom v Lomnickom hrebeni. Veža je dostupná zelenou značkou z hornej stanice lanovky, vedúcej do Lomnického sedla zo Skalnatého plesa. Z vrcholu sa ponúka krásny výhľad.

Lomnický štít bufet Dedo

 

Turistické trasy

Skalnatou dolinou prechádza červeno značená Tatranská magistrála, ktorá vedie od Hrebienka popri Skalnatom plese ďalej do Sedla pod Svišťovkou. Od Skalnatého plesa vychádza tiež modro značená trasa do Sedla pod Malou Svišťovkou a zeleno značená trasa smerujúca lesnou časťou Skalnatej doliny popod dráhu lanovky do Tatranskej Lomnice. Skalnaté pleso je dostupné pohodlne kabínkovou lanovkou z Tatranskej Lomnice. Zo Skalnatého plesa vedie visutá lanová dráha na Lomnický štít, na ktorý je inak možné vystúpiť len v sprievode horského vodcu. Sedačkovou lanovkou sa možno dostať aj do Lomnického sedla, pričom z hornej stanice lanovky vedie kratší, zeleno značený chodník na Veľkú Lomnickú vežu.

 

Observatórium na Skalnatom Plese

Vedeckovýskumné pracovisko Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied postavili v rokoch 1940 až 1943 podľa projektu Václava Houdeka a Františka Eduarda Bednárika. Iniciátorom výstavby observatória bol významný astronóm Antonín Bečvář. Väčšiu kupolu pôvodne navrhli pre ďalekohľad, menšiu pre astrograf. Svetový ohlas získalo observatórium za objav niektorých komét a jedna z planétiek nesie po ňom názov Skalnaté pleso. Súčasťou observatória je aj meteorologická stanica.

Astronomický ústav na Skalnatom Plese

Lomnický štít

Foto: LepšíDeň.sk, Dajama/Tatry

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.