Najromantickejšie miesta na Slovensku. Mestá, zámky a hrady, prírodné lokality

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte chuť zobrať svoju polovičku na romantické miesto, aby ste jej ukázali, že to myslíte naozaj vážne? Chcete vziať svojho partnera na Valentína, výročie vzťahu alebo iba tak na miesto, ktoré patrí k najkrajším na Slovensku? Ktoré doslova dýcha romantikou a strávite tam nádherné spoločné chvíle?
Máme pre vás najromantickejšie miesta na Slovensku. Inšpirovali sme sa rôznymi anketami, tiež stránkou Slovakia Travel, odporúčaniami a komentármi na rôznych cestovateľských portáloch.

Najromantickejšie miesta na Slovensku

Možno ste na niektorých miestach už boli, iné budú pre vás prekvapením…a hlavne inšpiráciou. Každý máme o romantike trošku iné predstavy…najmä muži verzus ženy 😊 Ale v niektorých sa určite zhodneme a ďalšie môžete pridať aj vy ako dobrý tip.

ikona srdceBanská Štiavnica

Prvé slovenské mesto zapísané v zozname UNESCO, ktoré aj nás nadchlo svojimi kamenistými uličkami, starobylými domami, historickým námestím a celkovou atmosférou. Mesto je obklopené krásnou prírodou, vrchmi a jazerami, ktoré tiež lákajú na romantické prechádzky. V Štiavnici nájdete aj veľa útulných, štýlových a romantických reštaurácií či kaviarničiek a cukrární. Vychutnajte si tam romantický večer.

Banská ŠtiavnicaPrečítajte si tiež
Banská Štiavnica. Zaľúbená, historická a malebná.

ikona srdceDražovský kostolík

Jeden z najstarších kostolov u nás, stojí na skalnatom kopci nad mestskou časťou Nitry. Je zasvätený sv. archanjelovi Michalovi a ponúka krásny výhľad na okolitú malebnú krajinu. Koluje o ňom aj legenda, že po tom, ako domáci nechali miesto schátrať, sa v ňom opakovane objavovala Panna Mária, aby poukázala na jeho žalostný stav. Keď kostol opravili, úkaz sa už nikdy neopakoval.

Drážovský kostolík najromantickejšie miesta na Slovensku

ikona srdceŠpania Dolina

V lesoch ukryté rozprávkové miesto, ktoré je klenotom stredného Slovenska. Starobylá banská obec sa nachádza na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Tamojšie bane v minulosti zásobili zlatom a meďou celé Uhorsko. Má nádhernú panorámu a ideálna na valentínsku prechádzku.

najromantickejšie miesta na Slovensku - Špania dolina

ikona srdceVígľašský zámok

Stredoveká atmosféra so špičkovými službami štvorhviezdičkového hotela. Zámok z 13.stročia krásne zrekonštruovali a dnes sa tam môžete ubytovať v 55 historických izbách. Denne počas celého týždňa vrátane víkendov sa robia prehliadky o 11:00 a 14:00. Trvajú cca 40 minút a môžete tak objaviť rôzne zákutia a nadýchnuť sa minulosti. Obľúbené sú svadby na zámku.

ikona srdceĽubovniansky hrad

Stredoveká pevnosť so 700-ročnou históriou. Týči sa na kopci nad Starou Ľubovňou a poskytuje panoramatický výhľad na sever Spiša. Vznik sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Hrad vznikol ako hraničný strážny hrad, chrániaci obchodné cesty do Poľska.

ikona srdceSúľovské skaly

Možno poznáte toto miesto z rozprávky Sokoliar Tomáš. Horská lúka obklopená skalami láka na turistiku a v lete aj na prespanie pod stanom. Súľovské skaly sú výnimočné pre svoj nezvyčajný tvar, ostré bralá vytŕčajúce spomedzi lesnej zelene. Odporúčame aj blízku zrúcaninu Súľovského hradu a Hlbocký vodopád.

súľovské skalyPrečítajte si tiež
Súľovské skaly. Fantastický kamenný les,
Gotická brána aj Zraková pyramída

ikona srdceČervený kláštor

Povesťami opradený kartuziánsky kláštor je krásny kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie. Leží na sútoku rieky Dunajec s potokom Lipník na štátnej hranici s Poľskom. Svoje pomenovanie dostal podľa červenej farby striech kláštorných objektov. Jeho história je úzko spätá s pôsobením príslušníkov dvoch reholí – kartuziánov a kamaldulov.

ikona srdceSchaubmarov mlyn

Historická vidiecka usadlosť v Pezinku a jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Rozprestiera sa na niekdajšom mlynskom ostrove v historickej mestskej časti Cajla, kde v 60. rokoch 19. storočia mlelo až sedem mlynov. Dnes tu voda netečie, odkazom na ňu je suché koryto, ktoré sa zachovalo iba v areáli sadu.
Súčasť Slovenskej národnej galérie.

ikona srdceTrenčiansky hrad

Právom sa považuje za jeden z najromantickejších skvostov architektúry na Slovensku. História hradu siaha až do 11. storočia, keď slúžil ako obranný hrad v Uhorskom kráľovstve. Známa je povesť o studni lásky a strhujúci príbeh Omara a Fatimy.
Prečítajte si aj náš článok Trenčín. Prechádzka po meste so slávnou minulosťou.

Trenčiansky hrad

ikona srdcePark tmavej oblohy Poloniny

Jedno z najtmavších miest v celej Európe s pralesmi zapísanými v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Nachádza sa na severovýchode Slovenska, v blízkosti hranice s Poľskom a Ukrajinou. Skutočný poklad prírody, kde sa romantika stretáva s krásou vesmíru.
Vznikol ako prvý na Slovensku 3. decembra 2010 a jeho patrónom je prvý slovenský kozmonaut plk. Ing. Ivan Bella. Špecifikom Parku tmavej oblohy Poloniny je Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, kde je aj návštevníkom k dispozícii niekoľko ďalekohľadov.

ikona srdceLúčanský vodopád

Prírodný skvost v blízkosti Ružomberka a národná prírodná pamiatka. Idylicky pôsobiaci vodopád sa nachádza priamo uprostred kúpeľnej dedinky Lúčky. Dvanásť metrov vysoký kaskádový vodopád má peknú modrú farbu, prostredie je veľmi fotogenické a v lete sa tam môžete aj okúpať.

najromantickejšie miesta na Slovensku - vodopád Lúčky

ikona srdceVodný mlyn v Kolárove

Slovenský unikát. Zrekonštruovaný plávajúci mlyn kotví na brehu mŕtveho ramena Dunaja v obci Kolárovo. Miesto sa pýši zaujímavou históriou a priamo v mlyne sa nachádza i múzeum.
Vystavujú sa tam aj ručne zhotovené rybárske siete, ktoré tu vyrábali začiatkom 20. storočia a vyvážali z Kolárova do mnohých krajín, napríklad aj do Japonska. K mlynu vedie najdlhší drevený most v celej Európe. Okrem toho je zasadený do malebnej prírody lužných lesov a vytvára veľmi peknú, pozitívnu romantickú atmosféru!

ikona srdceBojnický zámok

Patrí medzi najromantickejšie miesta na Slovensku. Má prívlastky ako nádherný, najkrajší, „rozprávkový” a určite patrí k najnavštevovanejším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Je klenotom Bojníc, kúpeľného mesta pri Prievidzi.
Asi najreprezentatívnejšou miestnosťou je Zlatá sála s Anjelským stropom, ktorý je zlátený lístkovým zlatom. Steny skrášľujú najcennejšie obrazy zámku. Konajú sa tam svadobné obrady.

 

Foto: Krásy Slovenska, Wikimedia/Ľuboš Repta, Slovakia.Travel, Trencianskyhrad.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.