Aj rybolov má svoje pravidlá

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Medzi rozšírenou záľubou na našom území patrí nepochybne rybárčenie, ktoré nie je len voľnočasovou aktivitou ale aj športom, pričom zmyslom rybolovu je nielen samotný lov rýb ale aj láska k prírode, chov i ochrana rýb.

Rybári na lov uprednostňujú kvalitné feedrové udice, kaprové a sumcové navijaky, krmítka, háčiky, k tomu ešte pocit ticha a pokoja, čo vytvára pre nich dokonalé súžitie s prírodou. Koho raz chytí rybolov za srdce nedokáže odolať tejto vášni.

Rybolov má svoje pravidlá

Avšak loviť a privlastňovať si ryby v rybárskych revíroch môžu len osoby, ktoré sú držiteľmi platného rybárskeho lístka a platného povolenia na rybolov, pričom podmienkou získania členstva a povolenia na rybolov je úspešné vykonanie písomnej skúšky. Rybársky lístok je týždenný, mesačný, môže sa vydať na jeden rok alebo tri roky. Členovia Slovenského rybárskeho zväzu sú povinní mať aj členský preukaz.

Rybárske povolenie musí obsahovať označenie povolenia a evidenčné číslo, meno a priezvisko držiteľa, jeho trvalý pobyt, údaje o platnosti povolenia, rybársky revír, na ktoré sa povolenie vzťahuje. Je povinnosťou každého rybára mať rybársky lístok i povolenie na rybolov pri sebe počas lovu rýb a pri kontrole ich predložiť na požiadanie príslušníka obecnej polície, príslušníka Policajného zboru alebo členovi rybárskej stráže.

Pytliactvo sa trestá

Pre mnohých rybárov môže byť problémom rast cien povolenia, čo môže mať za následok zvýšený nárast pytliactva. Väčšina si neuvedomuje, že bez rybárskeho lístka či povolenia na rybolov zasahujú do výkonu rybárskeho práva, čím sa môžu dopustiť trestného činu pytliactva s trestnou sadzbou do dvoch rokov odňatia slobody.

Činnosť pytliactva je možné vykonať vo forme lovenia rýb bez povolenia, lovenia rýb v čase ich ochrany, lovenia rýb zakázaným spôsobom, prechovávanie rýb neoprávnene ulovených. Týmto trestným činom sa zasahuje do práva a preto stačí neoprávnene loviť, nemusí rybár uloviť ani jednu rybu. Je dôležité vedieť ako sa trestnému stíhaniu vyhnúť avšak v prípade ak Vám na pytliactvo prídu, je vhodné obrátiť sa na skúseného advokáta, ktorý Vám vie pomôcť chrániť vaše práva a záujmy v trestnom konaní.

kempovanie na Slovensku 5 tipovPrečítajte si tiež
Kempovanie na Slovensku.
5 tipov na najlepšie kempy + praktické rady

Rybolov bez povolenia neodporúčame, ak máte záujem vyskúšať si lov rýb aj bez toho, aby ste si museli zabezpečiť rybársky lístok, môžete tak urobiť na viacero súkromných rybníkoch na našom území, kde si môžete prenajať rybársku výbavu a za ulovené ryby si zaplatiť podľa stanoveného cenníka. Medzi také rybníky patrí napríklad

  • rybník Rača, ktorý sa zameriava na športový rybolov
  • rybník Mederčina, kde si ulovenú rybu môžete odkúpiť
  • Park pod Borovicou

TS, foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.