Istria. 7 tipov, čo vidieť a zažiť na chorvátskom polostrove

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácii, a to nielen pre Slovákov. Istria je najväčší chorvátsky polostrov na severozápade krajiny. Výčnelok pripomína trojuholník, ktorý leží v Jadranskom mori. Na severe susedí so Slovinskom a má čo ponúknuť aktívnym, aj pasívnejším dovolenkárom. Pravdepodobne ste už počuli názvy miest ako Pula, Poreč, Umag,  Rovinj, národný park Kamenjak…a vychýrenú sú aj rybie pochúťky.
Pripravili sme pre vás 7 tipov, čo vidieť a zažiť na polostrove Istria. Ide o naše zážitky a skúsenosti, iní by vám možno odporučili niečo iné. No toto sú naozaj miesta, ktoré potešia aktívnejších dovolenkárov, aj rodinky s deťmi, či tých, ktorí si radi vychutnajú dobré jedlo.

 

Chorvátska Istria

Istria bola už v minulosti zaujímavým územím pre mnohé národy. V antike sa stala súčasťou rímskeho impéria a dodnes tam cítiť rímske vplyvy, ale tiež keltské a benátske.
Nájdete tam úžasné historické pamiatky, príjemnú klímu a slnečné počasie, krásnu prírodu, romantické mestečká a najmä priezračné, čisté more.
Z Bratislavy sa tam dostanete autom za cca 7 hodín cez Rakúsko a Slovinsko. V našom článku Dovolenka na chorvátskej Istrii nájdete presný popis cesty, kadiaľ tam ísť a koľko vás budú stáť diaľničné známky. Môžete bývať v hoteli, v penziónoch, u domácich, prípadne si pozrite apartmány na polostrove Istria, možno vám niektorý bude vyhovovať.

 

7 tipov, čo zažiť na Istrii

Máme pre vás tipy na krásne mestečká, v ktorých môžete spoznávať históriu…aj nádherné pláže a úchvatnú prírodu…a tiež tip na zábavu pre rodiny s deťmi. A samozrejme, naplníme vám aj brucho 🙂
Pod článkom nájdete oveľa viac fotografií.

ikona zdvihnutý palec1. Nádherné mestečko Pula

Najväčšie mesto Istrie a jedno z najkrajších. Pula má členité pobrežie a krištáľovo čisté more. Najznámejšia pláž je Ambrela.
Nájdete tam jeden z najlepšie dochovaných starobylých amfiteátrov, šiesty najväčší na svete, ktorý v čase svojej najväčšej slávy pojal až 22000 divákov. Jeho história siaha do 1.storočia p.n.l. a ešte aj dnes slúži ako miesto rôznych koncertov. Podľa legendy arénu vystavali víly. Sto víl po celú noc ukladalo kameň na kameň, ale keď sa priblížila ranná zora, museli sa schovať do svojich úkrytov, a tak aréna zostala dodnes nedokončená.

Pula amfiteáter

Na okraji historického centra zaujme víťazný oblúk Sergijevcov- Zlatá brána. Oblúk bol naklonený na mestskú bránu Porta Aurea (Zlatá brána),  vystavali ho v korintskom slohu a jeho východná časť  nebola viditeľná. Preto zostala neopracovaná, pričom jeho západná (mestská) strana je bohato vyzdobená.

Herkulova brána sa nachádza medzi dvoma okrúhlymi, pravdepodobne stredovekými baštami.  Vybudovali ju z neprofilovaných kamenných blokov, pričom na vrchu oblúkového otvoru je dnes  už ťažko rozoznateľná vytesaná hlava Herkula a jeho palica.

Fórum je hlavné námestie antickej aj stredovekej Puly z 1.storočia pred Kristom. Na severnej strane sa nachádzali  dva rovnaké bočné chrámy a jeden centrálny, ktorý zasvätili Jupiterovi, Junone a Minerve. Úplne zachovaný je Augustov chrám a z druhého bočného chrámu je viditeľný zadný múr, ktorý poslúžil pri stavbe stredovekej radnice v 13.storočí.

Legenda o Pule
Pulu založilo ilýrske etnikum Histrijcov, najstarší obyvatelia Istrie a to v 1.st.p.n.l.
Podľa jednej legendy je  Pula spomenutá v mytologickej bájke o Jazonovi a Medei, ktorí ukradli zlaté plátno. Kolhidania, ktorí prenasledovali Jazona, došli až do severného Jadranu. Keďže sa im nepodarilo  dolapiť Jazona a vrátiť zlaté plátno, nesmeli sa vrátiť domov a tak na blízkom pobreží, kde žili ilýrske etniká, založili nové mesto. Nazvali ho Polai, čo znamená „mesto utečencov“.
Víťazný oblúk Sergijevcov- Zlatá brána. Pula, Istria

Víťazný oblúk Sergijevcov- Zlatá brána.

 

ikona zdvihnutý palec2. Národný park Kamenjak

Kamenjak IstriaPolostrov Kamenjak sa nachádza na južnom pobreží Istrie a od roku 1996 je chránenou prírodnou pamiatkou. Je tam zakázaná výstavba a tomu zodpovedajú aj neasfaltové prašné cesty, po ktorých sa pohybujete asi 20km/hodinu.

Južná časť Dolný Kamenjak je dlhá asi 3,5 km a je to oblasť s osobitným režimom. Musíte prejsť cez akési čekpointy – peší turisti a cyklisti zdarma, za auto platíte 80 kún na deň. Najskôr vojdete do dedinky Premantura a kúsok ďalej sú dva vstupy do samotného Národného parku.

Kamenjak IstriaPobrežie je veľmi členité, sú tam mnohé malé pláže, po ktorých sa môžete presúvať a vybrať si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Za najkrajšie sú považované Radović a Pinižula.

Na južnom cípe sú podmorské jaskyne, hľadajte tabuľku Kolumbarica. Vyhlásený je originálny Safari bar blízko zátoky Špilja z čisto prírodných materiálov s množstvom hojdačiek, preliezok a malých kolotočov pre deti. Kúsok odtiaľ sú vysoké skaly, odkiaľ sa dá skákať do priezračnej vody.

Na 2,5 kilometra vzdialenom útesu Porer stojí 34 metrov vysoký kamenný maják zo starého Rakúsko-Uhorska. Postavili ho v roku 1833.

Kamenjak Istria

 

ikona zdvihnutý palec3. Aquapark Istralandia

Jeden z najväčších aquaparkov v oblasti, rozkladá sa na ploche 80.000 m². Nájdete ho asi 7 km od mesta Novigrad, kúsok od diaľnice A9 (hneď pri zjazde „Novigrad-Nova Vas“). Je tam množstvo zjazdov, toboganov a šmýkačiek (najvyššia má až 27 metrov).
Pozor, niektoré sú extrémne, skôr pre dospelých a aj to treba byť opatrný.

Zaujímavý je bazén s vlnobitím, nechýba detský bazén s vodným hradom a detskými šmykľavkami. Tiež rôzne atrakcie a animačné programy pre deti i dospelých.
Viete sa tam dobre najesť, osviežiť. Môžete si prenajať slnečník (suncabar), ale je tam aj trávnatá plocha s vysokými stromami, ktoré dobre tienia.
Otvorené je od 10:00 do 18:30, vstupné je trošku drahšie, ale oplatí sa. Za dospelého a deti nad 140 cm zaplatíte 220 kún, čo je v prepočte necelých 30€ (na deň).

aquapark Istralandia

aquapark Istralandia

 

ikona zdvihnutý palec4. Istrijské špeciality

Na chvíľu sa pri prehliadke Istrie zastavme a doprajme si nejaké dobré jedlo.
Na Istrii určite ochutnajte špeciality tejto oblasti. Napríklad istrijská šunka (pršut), ovčí syr, rôzne druhy domácich cestovín,  tartufy, čo sú zvláštne druhy podzemných húb a najmä rybie špeciality.

My sme boli s miestnym nakúpiť ryby na trhu v Pule. Alois sa vyzná – v časti Vinkuran pri Pule prenajíma niekoľko izieb – a odporučil nám naozaj fantastické ryby…a potom ich aj sám pripravil „na žaru“. „Orada je kráľovná tunajších rýb a zubatac zasa kráľom – obidve vrelo odporúčam, len ich treba správne pripraviť a budete si oblizovať všetky prsty,” vysvetľuje nám Alois. A on to veru ovláda famózne – ním pripravené ryby chutili skvele. Orada, škampi, aj lignja. Väčšinou sa používa len olivový olej, morská soľ, cesnak a bylinky. Mňam.

Pula rybí trh

Takže v istrijských reštauráciách dostanete rôzne rybie špeciality, len niekedy je ťažšie sa v nich vyznať. Preto pár tipov aj s prekladom na najkvalitnejšie chorvátske ryby:

  • Brancin – morský vlk (tiež see bass), v reštaurácii na pláži Centinera v časti Banjole sme sa ich nevedeli dojesť. So zemiakmi a blitvou (niečo ak sparený špenát) to bola naozaj lahôdka.
  • Orada – pražma kráľovská, má najchutnejšie a najjemnejšie mäso zo všetkých druhov pražmy. Priemerná cena je 10 eur na kilo. V gréckej mytológii sa pražma kráľovská spájala s gréckou bohyňou krásy a lásky Afroditou.
  • Zubatac – zubatec obecný, jedna z najväčších európskych morských rýb. Biele jemné lahodné mäso má nízky obsah tuku a je vynikajúce na grilovanie a smaženie.
  • Kovać – Zeus ostnatý (anglicky John Dory), často nazývaný ako ryba sv. Petra, je považovaný za najväčšiu delikatesu medzi rybími pokrmami.
  • Skuša – makrela, ktorá patrí do skupiny dravých morských rýb. Má najvyšší obsah omega-3 nenasýtených mastných kyselín.
  • Iglun – mečúň, veľká ryba z kategórie modrých rýb so svalnatým mäsom podobným tuniakovi
  • Kozice – malé krevety, ktoré patria medzi najznámejšie a najobľúbenejšie kôrovce
  • Lignja – kalamár, patrí medzi obľúbené plody mora s mäkkým, bielym a zľahka sladkastým mäsom.

chorvátske ryby

chorvátske ryby

Vľavo lignja, kalamár a vpravo orada, pražma kráľovská.

 

ikona zdvihnutý palec5. Súostrovie Brijuni

Rozprestiera sa na juhozápadnom pobreží Istrie. Tvoria ho dva väčšie ostrovy Veli Brijun a Mali Brijun. A ešte dvanásť menších ostrovov. Brijuni je nádherné, má mierne podnebie, takže ho v minulosti vyhľadávali nielen turisti, ale aj mnohí štátnici.

Súostrovie osídlili už za čias rímskej a byzantskej ríše. Nájdete tam pozostatky mnohých rímskych víl a stavieb, tiež dekoračné mozaiky – najvýznamnejšie sú pozostatky rímskeho letoviska v zátoke Verige.
Na západnom pobreží ostrova Veli Brijun v zátoke Dobrika je zachovaný neskoroantický byzantský vojenský tábor a byzantská bazilika Panny Márie.

Biela Vila na ostrove Veli Brijun bola rezidenciou Josipa Broza Tita, v ktorej počas svojho prezidentského obdobia na čele Juhoslávie prijímal mnohých štátnikov a delegácie. Miloval zvieratá, takže ich dostával často ako dar. Dodnes je na ostrove asi 600 pôvodných  druhov rastlín, na severe ostrova sa nachádza aj safari park, kde možno vidieť na slobode žijúce jelene, zebry, žirafy, pštrosy ap.
Na Brijuni sa dostanete len loďkou, trajektom z Fažany, ktorá je asi 8 km severne od Puly.

 

 

ikona zdvihnutý palec6. Romantický Rovinj

Mestečko Rovinj musíte navštíviť – rozhodne ho nevynechajte. Má jedinečnú atmosféru, romantické uličky s pôvodnými domčekmi a úzkymi priechodmi. Ozdobou sú malé námestia v benátskom štýle.

Rovinj je obklopený 22 ostrovmi a ostrovčekmi, mestečko založili 3. a 4. storočí. Celé pobrežie mesta je chráneným kultúrnym dedičstvom. Určite navštívte  staré mesto (nachádza sa na polostrove), pozrite si mestské hradby a brány, kostol sv. Eufémie, ktorý je dominantou centra starého mesta. Sv. Eufémia je patrónkou mesta.
Užite si tam kultúrne leto, koncerty klasickej hudby vo františkánskom kláštore, ohňostroj, aj živú hudbu na festivale Rovinj. Tu si môžete pozrieť ubytovanie v meste.

Asi kilometer od mesta nájdete MONVI – najväčšie zábavné centrum v Chorvátsku. Je to obrovský komplex všetkého, na čo si len spomeniete, od diskoték a reštaurácií, cez galérie, športové zariadenia až po kasína.

Rovinj Istria

 

ikona zdvihnutý palec7. Novigrad a Poreč

Novigrad je jedno z najznámejších letovísk, leží na západnom pobreží Istrie. Má prírodné okruhliakové pláže a čistučké priezračné more. Pôvodne to bola malá rybárska dedinka, dnes je to obľúbená lokalita pre dovolenkárov s množstvom kultúrnohistorických pamätihodností.

Poreč sa nachádza tiež na západnom pobreží a má naozaj krásne pláže s priezračným morom a vzácne pamiatky. Pýchou mesta je historické jadro a Eufraziova bazilika, ktorú postavili počas vlády cisára Justiniána. Je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vnútro baziliky zdobia mozaiky z 3. storočia a krásny oltár.

Poreč, Istria

Poreč, Istria

Aquapark Istralandia

Aquapark Istralandia

Aquapark Istralandia

Bazén s vlnobitím.

Aquapark Istralandia

Maják, kamenjak

34 metrov vysoký kamenný maják zo starého Rakúsko-Uhorska, ktorý postavili v roku 1833.

Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.